Ижтимоий тармоқлар ва телевидениеда энергияни тежаш ва энергия самарадорлиги мавзусини ёритиш бўйича «Save Energy» танлови регламенти
• Ижтимоий тармоқлар ва телевидениеда энергияни тежаш ва энергия самарадорлиги мавзусини ёритиш бўйича «Save Energy» танлови регламенти
Ижтимоий тармоқлар ва телевидениеда энергияни тежаш ва энергия самарадорлиги мавзусини ёритиш бўйича танлов Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан 2021 йил 15 февралдан 20 майгача ўтказилади.
1. Умумий қоидалар
1.1. Мазкур Регламент энергияни тежаш ва энергия самарадорлиги мавзусини ёритиш бўйича «Save Energy» танловини ташкил этиш ва ўтказиш тартибини белгилаб беради (кейинги ўринларда Танлов деб юритилади).
1.2. Танловнинг Бош ҳомийси «ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани» МЧЖ.
1. Танловнинг мақсади ва вазифалари:
- Ўзбекистон Республикаси оммавий ахборот воситаларида энергияни тежаш ва энергия самарадорлиги мавзусини очиқ, ўзига хос ва объектив тарзда ёритиш;
- жамоатчилик орасида энергияни тежаш мавзусини табиий ресурслар сақланишини таъминлаш, уй хўжаликлари бюджетини оқилона юритиш учун энергиядан самарали фойдаланишнинг муҳим таркибий қисмлардан бири сифатида талқин қилиш;
- аҳолининг эътиборини энергия манбаларига қаратиш ва уларга нисбатан тежамкорлик маданиятини ошириш, аҳолида мазкур масалада фаол фуқаролик позициясини шакллантириш.
III Асосий тушунчалар:
«Ташкилотчи» - Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги
«Танлов» – Ташкилотчилар томонидан журналистлар, блогерлар, дизайнерлар ва бошқа қизиқувчилар ўртасида ўтказиладиган танлов энергияни тежаш мавзусига алоқадор энг яхши креативларни танлаб олишга қаратилган.
• «Иштирокчи»– Ташкилотчилар томонидан иши Танловда иштирок этиш учун қабул қилинган даъвогар. Иштирокчи Танлов шартлари билан Ташкилотчилар интернет-ресурсида олдиндан танишиб чиқиши лозим.
• «Интернет-ресурс»– minenergy.uz корпоратив веб-сайти
• «Видео»– Иштирокчининг ўзига хос сценарий бўйича олинган муаллифлик видеоси.
• «Баннер» - Иштирокчидан муаллифлик бадиий тасвири (баннер, постер, сурат)
• «Мақола» - Иштирокчининг муаллифлик мақоласи.
• «Соврин» - номинациялардан бирида ғолиблик учун пул мукофоти.
• «Ғолиб»– танлов комиссияси томонидан иши Танлов номинацияларидан бирида энг яхши деб эътироф этилган танлов иштирокчиси.
1. Танловга тақдим этилган материалларни баҳолаш мезонлари:
4.1. Танловга тақдим этилаётган материаллар мазмуни, холислиги ҳамда энергияни тежаш ва энергия самарадорлиги мавзусига муаллифлик ёндашуви билан ажралиб туриши лозим. Ифода усули кенг оммага тушунарли бўлиши керак.
4.2 Танлов материалларида Ташкилотчилар логотипларидан фойдаланиш олқишланади.
4.3. Танловга юбориладиган материаллар ўзбек ва рус тилларида қабул қилинади.
4.4. Ишлар қуйидаги номинациялардан бирига тақдим этилиши мумкин:
• Энг яхши ижтимоий ролик
• Энг яхши ижтимоий баннер
• Энг яхши мақола
ТАНЛОВДА ИШТИРОК ЭТИШ УЧУН ҚУЙИДАГИЛАР ТАЛАБ ЭТИЛАДИ:
1. http://minenergy.uz/uz веб-сайтида мазкур Регламент матни, шунингдек Конкурс материаллари билан танишиб чиқиш;
2. Иштирокчи видеоролик тасвирга олиб, уни ижтимоий тармоқдаги саҳифасида жойлаштириши, @minenergy.uz саҳифасини белгилаб, #saveenergy.uz хэштеги билан уни ўз интернет-ресурси расмий сайтида эълон қилиши лозим. Шунингдек у роликни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг press@minenergy.uz электрон манзилига юбориши керак.
3. Ролик энергияни тежаш мавзусининг долзарблиги, аҳоли ва корхоналар томонидан энергиядан оқилона фойдаланишга тарғиб қилиш мавзусини очиб бериши лозим. Ролик сценарийси муаллифга тегишли бўлиши лозим. Роликлар сюжети мотивацион характерга эга бўлиши, энергиядан самарали фойдаланишни ёритиши ва унга даъват этиши лозим. Видеоролик давомийлиги 1 дақиқагача. Уни эълон қилиш муддати 2021 йил 15 апрелгача.
4. Иштирокчи баннер ёки постер тайёрлаб, уни ижтимоий тармоқдаги саҳифасида, @minenergy.uz саҳифасини белгилаб, #saveenergy.uz хэштеги билан уни ўз расмий интернет-ресурсида ёки шаҳарнинг баннер лавҳаларида жойлаштириши лозим. Баннер энергия тежаш мавзуси долзарблигини очиб бериши, аҳоли ва корпоратив субъектлар томонидан энергиядан оқилона фойдаланишга даъват қилиши керак. Баннер дизайни муаллифга тегишли бўлиши лозим. Уни эълон қилиш муддати 2021 йил 15 апрелгача.
5. Иштирокчи 3000 та белги (оралиқсиз)дан ошмаган мақола тайёрлаши, ижтимоий тармоқдаги саҳифасида жойлаштириши, @minenergy.uz саҳифасини белгилаб, #saveenergy.uz хэштеги билан уни ўз расмий интернет-ресурсида эълон қилиши керак. Матн муаллифга тегишли бўлиши, кўчирилмаган бўлиши, энергия тежаш мавзуси долзарблигини очиб бериши, аҳоли ва корпоратив субъектлар томонидан энергиядан оқилона фойдаланишга даъват қилиши, мотивацион характерга эга бўлиши керак. Эълон қилиш муддати 2021 йил 15 апрелгача.
6. Иштирокчилар анкета тўлдириши ва ўз медиа-материалига ҳаволани кўрсатиши лозим. Тўлдирилган анкетани press@minenergy.uz электрон манзилига юбориш жоиз.
7. Ташкилотчилар Танловда иштирок этиш учун юборилган ишлардан кейинчалик ўз фаолиятида фойдаланиш ҳуқуқини сақлаб қолади. Анкетани тўлдиришда Иштирокчилар уларнинг ишларидан кейинчалик фойдаланишларига рози эканликларини тасдиқлайди.
8. Ғолибларни эълон қилиш Энергетика форуми-2021 доирасида ёки Танлов ташкилотчилари билан келишган ҳолда бошқа тадбирда эълон қилинади.
9. Танлов шартларини бузган ҳолда топшириқни бажарган, топшириқни бажариб, анкета юбормаган Иштирокчи Танловдан чиқиб кетади.
ҒОЛИБЛАРНИ АНИҚЛАШ
. ТАНЛОВ СОВРИНИНИ ОЛИШ ШАРТЛАРИ ВА ТАРТИБИ
1. Иштирокчилар ишлари танлаш комиссияси томонидан баҳоланади. Энг яхши ишлар Танлов комиссияси кўриб чиқиши учун киритилади.
2. Танлов якунига кўра ишлари танлов комиссияси томонидан энг яхши деб топилган 3 нафар ғолиб аниқланади.
3. Танлов ғолиблари Бош ҳомий «ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани» МЧЖ совғаларига эга бўлади:
• “Энг яхши ижтимоий ролик” номинациясидаги соврин - 20 млн. сўм.
• “Энг яхши ижтимоий баннер” номинациясидаги соврин - 15 млн. сўм
• “Энг яхши мақола” номинациясидаги соврин - 10 млн. сўм.
1. Танлов натижаларига доир ахборот Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги сайтида жойлаштирилади.
ТАНЛОВ КОМИССИЯСИ
А.Султонов - Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири
Ш.Ходжаев - Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири ўринбосари
Б.Нарматов - Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири ўринбосари
Э.Бекмуродова - Энергетика вазири маслаҳатчиси – Матбуот котиби
М.Ҳакимов - Энергетика вазирлиги Энергия самарадорлиги департаменти директори
САРАЛАШ КОМИССИЯСИ
А.Алимуҳаммедов - Вазирнинг илм-фан ва инновациялар бўйича маслаҳатчиси
Х.Нуриддинова - Энергетика вазирлиги Ёшлар қўмитаси раиси
X.Худойбердиев - ЎзА ахборот агентлиги директори ўринбосари, блогер, Энергетика вазирлиги Жамоатчилик кенгаши аъзоси

Регламент конкурса по освещению темы энергосбережения и энергоэффективности в социальных сетях и на телевидении «Save Energy»
• Регламент конкурса по освещению темы энергосбережения и энергоэффективности в социальных сетях и на телевидении «Save Energy»
Конкурс по освещению темы энергосбережения и энергоэффективности в социальных сетях и на телевидении проводится Министерством энергетики Республики Узбекистан в период с 15 февраля до 20 мая 2021 года.
1. Общие положения:
1.1. Настоящий Регламент определяет порядок организации и проведения конкурса по освещению темы энергосбережения и энергоэффективности «Save Energy» (далее - Конкурс).
1.2. Генеральным спонсором Конкурса является ООО «ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани».
1. Цели и задачи конкурса:
- доступное, оригинальное и объективное освещение темы энергосбережения и энергоэффективности в средствах массовой информации Республики Узбекистан;
- позиционирование темы энергосбережения среди общественности, как одной из важных составляющих для обеспечения сохранности природных ресурсов, эффективного использования энергии для рационального ведения бюджета домохозяйств;
- привлечение внимания и повышение культуры бережливости у населения в отношении энергоресурсов, формирование у населения активной гражданской позиции в данном вопросе.
III Основные понятия:
«Организатор» - Министерство энергетики Республики Узбекистан
«Конкурс» – конкурс, проводимый Организаторами среди журналистов, блогеров, дизайнеров и других заинтересованных лиц, направленный на отбор лучших креативов, связанных с темой энергосбережения.
«Участник» – претендент, чья работа принята Организаторами для участия в Конкурсе. Участник обязан предварительно ознакомиться с условиями Конкурса на интернет-ресурсе Организаторов.
«Интернет-ресурс» – корпоративный веб-сайт www.minenergy.uz
«Видео» – авторское видео Участника по собственному уникальному сценарию.
«Баннер» - авторское художественное изображение от Участника (баннер, постер, фотография)
«Статья» - авторская публикация Участника.
«Приз» - денежное вознаграждение за победу в одной из номинаций.
«Победитель» – конкурсант, чья работа решением конкурсной комиссии признана лучшей в одной из номинаций Конкурса.
1. Критерии оценки материалов, представленных на конкурс:
4.1. Предоставляемые на конкурс материалы должны отличаться содержательностью, объективностью и авторским подходом к теме энергосбережения и энергоффективности. Стиль изложения должен быть понятен широким массам.
4.2 Приветствуется использование логотипов Организаторов в конкурсных материалах.
4.3. Направляемые на конкурс материалы принимаются на узбекском и русском языках.
4.4. Работы могут быть представлены в одной из номинаций:
Лучший социальный ролик
Лучший социальный баннер
Лучшая статья
ДЛЯ УЧАСТИЯ В КОНКУРСЕ НЕОБХОДИМО СЛЕДУЮЩЕЕ:
Ознакомиться с текстом настоящего Регламента, а также с доступными материалами Конкурса на интернет-ресурсе https://minenergy.uz
Участник должен снять видеоролик, опубликовать его на своей странице в социальных сетях, отметить страницу @minenergy.uz, и поставить хэштег #saveenergy.uz, либо разместить на официальном сайте своего интернет ресурса.  Также он должен отправить ролик на электронный адрес Министерства энергетики Республики Узбекистан press@minenergy.uz.
Ролик должен раскрывать актуальность темы энергосбережения, доступную агитацию к рациональному использованию энергии населением и предприятиями. Сценарий ролика должен быть авторским. Сюжет роликов должен быть мотивационного характера, освещающим или призывающим к эффективному энергопользованию. Длительность видеоролика - до 1 минуты. Срок публикации до 15 апреля  2021г.
Участник должен подготовить баннер или постер и опубликовать его на своей странице в социальных сетях, отметить страницу @minenergy.uz и поставить хэштег #saveenergy.uz либо разместить баннер на своем официальном интернет ресурсе, либо на городских баннерных щитах. Баннер должен раскрывать актуальность темы энергосбережения, доступную агитацию к рациональному использованию энергии населением и корпоративными субъектами. Дизайн баннера должен быть авторским. Срок публикации до 15 апреля 2021г.
Участник должен подготовить статью не более 3000 знаков (без пробелов) и опубликовать ее на своей странице в социальных сетях или информационных ресурсах, отметить страницу @minenergy.uz и поставить хэштег #saveenergy.uz, либо разместить на официальном сайте своего интернет ресурса.  Текст должен быть авторским, не скопированным, раскрывать актуальность темы энергосбережения, доступную агитацию к рациональному использованию энергии населением и корпоративными субъектами и быть мотивационного характера. Срок публикации до 15 апреля 2021г.
Участники должны заполнить анкету и указать ссылку на свой медиа-материал. Заполненную анкету следует направить на электронный адрес press@minenergy.uz.
Организаторы оставляют за собой право дальнейшего использования присланных для участия в Конкурсе работ в своей деятельности. При заполнении анкеты Участники подтверждают согласие на дальнейшее использование их работ.
Объявление победителей состоится в рамках Энергетического форума-2021 г. либо на ином другом мероприятии по согласованию с организаторами Конкурса.
Участник Конкурса, выполнивший задание с нарушением условий Конкурса, выполнивший задание, но не приславший анкету, выбывает из участия в Конкурсе.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ ПОБЕДИТЕЛЕЙ. УСЛОВИЯ И ПОРЯДОК ПОЛУЧЕНИЯ ПРИЗА КОНКУРСА.
Работы участников оцениваются отборочной комиссией. Лучшие работы вносятся на рассмотрение Конкурсной комиссии.
По итогам Конкурса определяются 3 победителя, работы которых будут признаны лучшими конкурсной комиссией.
Победители Конкурса получат Призы от Генерального спонсора ООО «ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани»:
Приз в номинации «Лучший социальный ролик» - 20 млн. сум.
Приз в номинации «Лучший социальный баннер» - 15 млн. сум
Приз в номинации «Лучшая публикация» - 10 млн. сум.
Информация о результатах Конкурса будет размещена на сайте Министерства энергетики Республики Узбекистан (www.minenergy.uz).
КОНКУРСНАЯ КОМИССИЯ:
А. Султанов
- Министр энергетики Республики Узбекистан
Ш. Ходжаев  - Заместитель Министра энергетики Республики Узбекистан
Б. Нарматов - Заместитель Министра энергетики Республики Узбекистан
Э. Бекмуродова  - Советник Министра энергетики - Пресс-секретарь
М. Хакимов - Директор департамента энергоэффективности Министерства энергетики
ОТБОРОЧНАЯ КОМИССИЯ:
Э. Бекмуродова - Советник Министра энергетики - Пресс-секретарь
М. Хакимов  - Директор департамента энергоэффективности Министерства энергетики
А.Алимухаммедов - Советник Министра по вопросам науки и инновациям
Х. Нуриддинова - Председатель молодежного комитета Министерства энергетики
X. Худайбердиев - Заместитель директора Информационного Агентства УзА, блогер, член общественного совета при Минэнерго