UGTL заводининг муҳандислари “Honeywell” автоматлаштирилган бошқарув тизими бўйича ўқув машғулотларида иштирок этишмоқда
• UGTL заводининг муҳандислари “Honeywell” автоматлаштирилган бошқарув тизими бўйича ўқув машғулотларида иштирок этишмоқда
Синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш заводида “Honeywell” компаниясининг Experion Orion Console бошқарув панелларининг сўнгги авлоди ўрнатилган бўлиб, Ўзбекистонда қурилаётган GTL заводи учун махсус ишлаб чиқарилган.
“Honeywell”нинг Experion Orion бошқарув панели МДХ давлатлари худуди ва Ўзбекистоннинг саноат корхонасида илк бор ўрнатилди.
UGTL корхонаси ўқув дастури доирасида 150 га яқин муҳандис Тошкент шаҳридаги Honeywell ихтисослаштирилган марказида автоматлаштирилган ишлаб чиқариш ва технологик жараёнларни назорат қилиш тизими бўйича ихтисослаштирилган ўқув машғулотларида иштирок этмоқда.
2019 йилда Тошкентдаги “Honeywell” технологик марказида “Ўзбекнефтгаз” АЖ, “Uzbekistan GTL” ва “Honeywell GES Uzbekistan” компанияларнинг ташаббуси билан GTL корхонасининг бошқариш пульти симуляторлари (OTS) нинг тақдимоти бўлиб ўтган.
“Honeywell” марказида UGTL заводида ўрнатилган бошқариш панеллари каби панеллар ўрнатилган бўлиб, уларнинг ёрдамида технологик жараённи, жумладан, фавқулодда вазиятларни тўлиқ симуляция қилиш, муҳандисларни турли сценарийлар ва корхонанинг ишлаб чиқариш жараёнларини кузатиш ва бошқариш босқичлари учун тайёрлаш имкониятига эга.
Заводнинг ўзида ҳам бошқариш панели муҳандисларини тайёрлаш учун кўп функцияли тизими – OTS (Operator Training Simulator) мавжуд. Ушбу тизим орқали муҳандислар заводни ишга тушириш ва уни ишлатиш бўйича, ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда билим ва малакаларини ошириш имкониятига эга.
Бугунги кунга қадар жами корхонанинг 100 га яқин муҳандислари Honeywell тизимида машғулотларни муваффақиятли якунлади.
Завод мутахассисларини тайёрлаш ва ишга тушириш ишлари учун билим ва малакаларини ошириш ишлари давом этмоқда.

Инженеры завода UGTL проходят обучение автоматизированной системе управления Honeywell
На заводе по производству синтетического жидкого топлива установлено последнее поколение панелей управления Honeywell Experion Orion Console, дизайн которого был специально разработан для строящегося завода GTL в Узбекистане.
Панель управления Honeywell Experion Orion впервые установлена на промышленном предприятии в Узбекистане и на территории стран СНГ.
В рамках программы подготовки специалистов для завода UGTL, около 150 инженеров проходят специализированное обучение автоматизированной системе управления производством и технологическими процессами в технологическом центре Honeywell в г.Ташкенте
В 2019 году по инициативе АО «Узбекнефтегаз», Uzbekistan GTL и Honeywell GES Uzbekistan, в технологическом центре Honeywell в Ташкенте состоялась презентация симуляторов (OTS) пульта управления завода GTL.
В технологическом центре установлены аналогичные панели управления завода UGTL, благодаря которым имеется возможность организации полноценной симуляции технологического процесса, в том числе и аварийных, а также внештатных ситуаций для обеспечения подготовки инженеров к различным сценариям и этапам контроля и управления производственным циклом завода.
На самом заводе также установлена многофункциональная система подготовки инженеров панели управления – OTS (Operator Training Simulator). Благодаря данной системе инженеры завода имеют возможность на месте, без отрыва от производства, проходить обучение пусконаладочным работам и управлению производственным процессом.