Ўтказилган ўрганишларда 3 та ҳолатда истеъмолчилар томонидан табиий газдан фойдаланиш қоидаларини қўпол равишда бузилиши натижасида давлат манфатларига 672 млн. сўмга яқин зарар етказилган
• Ўтказилган ўрганишларда 3 та ҳолатда истеъмолчилар томонидан табиий газдан фойдаланиш қоидаларини қўпол равишда бузилиши натижасида давлат манфатларига 672 млн. сўмга яқин зарар етказилган
Энергетика вазирлиги ва мутасадди ташкилотлар томонидан жорий йилнинг январь ойида, Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти ҳудудларида жойлашган Автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчалари ва иссиқхона хўжаликларининг газдан фойдаланиш холати ўрганилди.
Ўтказилган ўрганишларда 3 та ҳолатда истеъмолчилар томонидан табиий газдан фойдаланиш қоидаларини қўпол равишда бузилиши натижасида давлат манфатларига 672 миллион сўмга яқин зарар етказилган.
Жумладан:
Чиноз туманида жойлашган “Эко газ ойл” МЧЖга қарашли АГТКШда, ўрнатилган “Auto Pilot Pro” русумли газ ҳисоблагич нуқсон билан ишлаётганлиги, шунингдек ўзбошимчалик билан қўшимча газ жихозлари ўрнатилганлиги ва шартномавий миқдорлардан ортиқча газ олаётганлиги маълум бўлди.
Аниқланган холатлар юзасидан амалга оширилган дастлабки хисоб китобларга кўра, давлат манфаатларига етказилган зарар миқдори 272,2 млн сўмни ташкил этган.
Янгийўл туманида жойлашган “Петрометан” МЧЖга қарашли АГТКШда, ўрнатилган “Auto Pilot Pro” русумли газ ҳисоблагичнинг конфигурация кўрсатгичлари бўйича шубҳа уйғотганлиги сабабли, ҳисоблагич давлат экспертизасидан ўтказилганида ҳисобдон ишга яроқсиз эканлиги, яъни 0,075% хатолик даражасидан 50% дан 90% гача паст кўрсаткич билан ишлаганлиги маълум бўлди.
Аниқланган холатлар юзасидан амалга оширилган дастлабки хисоб китобларга кўра, давлат манфаатларига етказилган зарар миқдори 152,4 млн сўмни ташкил этган.
Тошкент туманида жойлашган “FOZUSHA” МЧЖга қарашли иссиқхона ҳўжалигида ўрнатилган “ПРИНЦ-М G-40” русумли ҳисоблагични тамғалари бузилган ва ҳисоблагич кўрсаткичлари ўзбошимчалик билан ортга қайтарилганлиги аниқланди.
Аниқланган холатлар юзасидан амалга оширилган дастлабки хисоб-китобларга кўра, давлат манфатларига етказилган зарар миқдори 247 млн сўмни ташкил этган.

В ходе проведенных изучений в 3 случаях выявлены грубые нарушения потребителями правил пользования природным газом что составляет ущерб на сумму 672 млн. сумов
• В ходе проведенных изучений в 3 случаях выявлены грубые нарушения потребителями правил пользования природным газом что составляет ущерб на сумму 672 млн. сумов
В январе текущего года Министерство энергетики совместно с ответственными организациями изучили состояние использования природного газа на авто-газонаполнительных компрессорных станциях (АГНКС) и тепличных хозяйствах, расположенных в районах города Ташкента и Ташкентской области.
В ходе проведенных изучений в 3 случаях выявлены грубые нарушения потребителями правил пользования природным газом что составляет ущерб на сумму 672 млн. сумов.
На АГНКС ООО "Эко газ Ойл", расположенном в Чинозском районе, выявлено, что установленный
газовый счетчик марки "автопилот про" имел дефект, а также в связи с произвольной установкой дополнительных газовых оборудований на данной АГНКС выявлено излишнее потребление газа в отличии от прописанных объёмах в договоре на поставку природного газа.
Согласно предварительным расчетам, сумма ущерба составила 272,2 млн. сумов.
Также при осмотре установленного газового счетчика марки "автопилот про" на АГНКС ООО "Петрометан", расположенном в Янгиюльском районе, в связи с подозрениями в настройках конфигураций счетчика, прибор учет был передан на государственную экспертизу. В следствии чего было выявлено что прибор учета работал от 50% до 90% ниже показаний допустимой погрешности.
Согласно предварительным расчетам, сумма ущерба составила 154,2 млн. сумов.
Помимо вышеизложенного выяснилось, что пломбы на приборе учета газа марки "Принс-М Г-40", установленные в тепличном хозяйстве ООО "ФОЗУША", расположенной в Ташкентском районе, были произвольно сломаны, а показания на счетчике были вручную перекручены обратно.
Согласно предварительным расчетам, сумма ущерба составила 247 млн. сумов. По всем 3 фактам нарушений оформленные документы были переданы в правоохранительные органы.