Энергетика вазирлиги: Ўзбекистонда ортиб бораётган энергия таъминоти қандай таъминланмоқда?
Ўзбекистон Президенти Олий Мажлисга Мурожаатномасида таъкидлаганидек: “Aҳолининг иқтисодий фаоллиги ва даромадлари ўсиши билан энергия манбаларига бўлган талаб ҳам ортиб боради”. Шу муносабат билан Энергетика вазирлиги томонидан қувватларни ошириш, жумладан барқарор электр таъминоти бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда.
2020 йилнинг декабрь ойида Ўзбекистон аҳолисига 1,74 млрд. кВт.соат, 2018 йил декабрь ойида эса (Энергетика вазирлиги ташкил этилишидан аввал) – 1,57 млрд. кВт.соат электр энергияси етказиб берилган. Яъни, бу борада ўсиш 11 фоизни ташкил этди.
Умуман олганда 2020 йилда мамлакатимиз бўйлаб электр энергияси истеъмоли 69,1 млрд. кВт. соатни ташкил қилиб, бу 2019 йилдаги кўрсаткичга нисбатан 6,1 фоизга ва 2016 йилдаги кўрсаткичга нисбатан 20,1 фоизга кўпдир.
Электр энергияси истеъмолининг бундай ортиши қандай таъминланган? Аввало, 2020 йилда мамлакатимиз электр станцияларида 66,4 млрд. кВт. соат электр энергияси ишлаб чиқилган бўлиб, бу 2019 йилдаги кўрсаткичга нисбатан 5 фоизга кўпдир ва 2016 йилга нисбатан 12,6 фоизга кўп.
Мамлакатимизда қўшимча электр энергиясини ишлаб чиқариш генерация қилинадиган қувватларни кенгайтириш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ҳисобига амалга оширилмоқда. Уларнинг барчаси замонавий энергия тежовчи технологияларга асосланган.
Хусусан, 2016 йилда қабул қилинган Инвестиция дастурида кўзда тутилган лойиҳаларни амалга ошириш ҳисобига давлат кафолати асосидаги кредитлар ҳисобидан 3,7 ГВтдан ортиқ қувватлар ишга туширилди.
Буларга қатор электр станцияларини қуриш ва модернизация қилиш ҳисобига эришилди. Шу тариқа, 900 МВт янги қувватлар Толимаржон ИЭС, 560 МВт – Тахиатош ИЭС, 450 МВт – Навоий ИЭС, 370 МВт - Тошкент ИЭМ, 150 МВт Ангрен ИЭСдаги кўмир энергоблокидан олинди. Бу дегани, 1 та янги электр станцияси, 4 та янги гидроэлектр станцияси ва мавжуд электр станцияларни кенгайтириш ишлари амалга оширилди.
Наманган вилоятида қурилган янги Тўрақўрғон иссиқлик электр станцияси бугунги кунда Фарғона водийсининг учта вилояти истеъмол қилаётган электр энергияси ҳажмининг ярмини ишлаб чиқармоқда, яъни энергия тизими шарқий бўғини энергетик хавфсизлигини таъминлашда муҳим роль ўйнайди. Тўрақўрғон ИЭС ишга туширилишидан аввал Фарғона водийсининг энергия таъминоти фақатгина Ўзбекистоннинг бошқа ҳудудлари ва Қирғизистон Республикасидан импорт қилинаётган электр энергияси ҳисобига амалга оширилар эди.
Инвестиция дастурида кўзда тутилган лойиҳаларни тўлиқ амалга ошириш ҳисобидан мамлакатимизда ҳар йили 2016 йилга нисбатан 21 млрд. кВт.соатга кўп электр энергияси ишлаб чиқарилади. Бундан ташқари, амалдаги электр станцияларини модернизация қилиш ва янгиларини қуришда қўлланилаётган энергия тежамкор технологиялар 1 кВт.соат учун ёқилғи ҳаражатларини 1 фоизга тушириш имконини бермоқда. Натижада электр энергиясини ишлаб чиқаришда ўртача 2 млрд. куб метр табиий газ иқтисод қилинади.
2020 йилнинг ўзида хорижий инвесторлар билан давлат-хусусий шериклиги асосида олтита янги электр станциялари қурилиши бошлаб юборилди. Уларнинг умумий қиймати 2 милрд. доллар, умумий қуввати эса 2700 мегаваттни ташкил этади.
2020 йилда инвестиция лойиҳалари босқичлари амалга оширилиши натижасида 2021 йилда мамлакатимизда 1387 мегаваттлик  қувватлар бўлган 9 янги электр станцияси ишга туширилади.
Улардан шу йилнинг октябрь ва ноябрь ойларининг ўзида турк компаниялари билан ҳамкорликда қуввати 940 МВт бўлган 4 та янги ИЭС қурилади.
Шунингдек жорий йилнинг октябрь ойида ҳар бирининг қуввати 100 МВт бўлган иккита қуёш электр станцияларини ишга тушириш режалаштирилмоқда (Самарқанд вилоятида Total Eren (Франция), Навоий вилоятида Masdar (БАА) ўз лойиҳаларини амалга оширмоқда).
Гидроэнергетика соҳасида ҳам қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. 2021 йил июнь ойида ГЭСнинг Чирчиқ-Бўзсув каскадига кирувчи “Камолот” гидроэлектр станцияси қурилиши якунланади. Шунингдек июнь ойида Сурхондарё вилоятидаги Тўполанг дарёсида Зарчоб кичик ГЭСлари каскадини ишга тушириш ҳам режалаштирилган.

Минэнерго: как обеспечивается растущее энергоснабжение в Узбекистане
Как отметил Президент Узбекистана в Послании Олий Мажлису, «по мере роста экономической активности и доходов населения увеличивается и спрос на энергоресурсы». В связи с этим Министерством энергетики реализуются проекты по наращиванию мощностей, в том числе, для стабильного электроснабжения.
Населению Узбекистана только в декабре 2020 года было реализовано 1,74 млрд. квт.ч электроэнергии, тогда как в декабре 2018 года (до создания Минэнерго) – 1,57 млрд. квт.ч. То есть, рост поставок составил 11%.
В целом по стране в 2020 году потребление электроэнергии составило 69,1 млрд. квт.ч., что на 6,1% превысило показатель 2019 года и на 20,1% больше, чем потреблено электроэнергии в 2016 году.
Как обеспечивался такой рост потребления электроэнергии? Прежде всего, на электростанциях страны в 2020 году было выработано 66,4 млрд. квт.ч.  электроэнергии, что на 5% больше, чем в 2019 году и на 12,6% чем в 2016 году.
Производство дополнительной электроэнергии в стране стало возможным за счёт реализации инвестиционных проектов по расширению генерирующих мощностей. Все они основаны на современных энергоэффективных технологиях.
В частности, за счёт реализации проектов, предусмотренной Инвестиционной программой, принятой в 2016 году, за счёт кредитов под гарантии государства введено более 3,7 ГВт мощности.
Они достигнуты за счёт строительства, а также модернизации ряда электростанций. Так 900 МВт новых мощностей получены на Талимарджанской ТЭС, 560 МВт - Тахиаташской ТЭС, 450 МВт - Навоийской ТЭС, 370 МВт - Ташкентской ТЭС, 150 МВт угольного энергоблока на Ангренской ТЭС. А это значит построена 1 новая электростанция, 4 новых гидроэлектростанций и проведено расширение действующих ТЭС.
Необходимо отметить, что построенная в  Наманганской области новая Туракурганская ТЭС, сегодня производит половину объема электроэнергии, потребляемой тремя областями Ферганской долины, т.е. играет важную роль в обеспечении энергетической безопасности восточного энергоузла. До введения в строй Туракурганской ТЭС электроснабжение Ферганской долины осуществлялось только за счет электроэнергии из других регионов Узбекистана и импортируемой из Кыргызской Республики.
Только за счёт реализованных проектов за последние 4 года предусмотренных Инвестпрограммой, в стране имеется возможность вырабатывать дополнительно более 21 млрд. квт.ч электроэнергии в год.
Кроме того, после внедрения энергоэффективных технологий удельный расход топлива на производство 1 кВт.ч электроэнергии снизился на 8%.
В результате, при производстве электроэнергии расход природного газа будет меньше в среднем на 2 млрд. кубометров, что даст дополнительную возможность сэкономленный объём направлять населению и отраслям экономики.
Только за счёт проводимых реформ в стране в 2020 году приняты меры по строительству шести новых электростанций на основе государственно-частного партнерства (ГЧП) с иностранными инвесторами, общая стоимость которых составляет порядка 2 миллиарда долларов, совокупная мощность – 2 700 мегаватт.
В частности, в результате реализации в 2020 году этапов инвестпроектов, в 2021 году в стране будут введены в эксплуатацию 1 387 мегаватт мощностей, а это 9 новых электростанций.
И уже в октябре и ноябре 2021 года турецкие компании возведут четыре новых ТЭС общей мощностью 940 в Ташкентской области и Бухарской областях.
В октябре месяце планируется введение в строй двух солнечных электростанций мощностью по 100 мегаватт каждая. В Самаркандской области проект реализует Total Eren (Франция), в Навоийской области - Masdar (ОАЭ).
Реализуются проекты и в сфере гидроэнергетики. В июне 2021 года завершится строительство гидроэлектростанции «Камолот», входящей в Чирчик-Бозсуйский каскад ГЭС, а также ввод каскада Зарчобских малых ГЭС на реке Туполанг в Сурхандарьинской области.