Тошкент вилоятида кичик қуёш электр станцияси қурилиши бошланди
Энергетика вазирлиги томонидан Корея энергетика агентлигининг (КЭА) беғараз маблағлари ҳисобига “Ўзбекистон Миллий электр тармоқлари” АЖ базасида кичик қуёш электр станциясининг қуриш лойиҳасини амалга ошириш ишлари бошланди.
Энергетика вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида” 2019 йил 22 августдаги ПҚ-4422-сон қарорида белгилаб берилган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида тизимли ишлар амалга ошрилмоқда.
Хусусан, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологиялар ва қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш мақсадида, Корея энергетика агентлиги билан ҳамкорликда Юқори Чирчиқ туманининг “Нурли замин” МФЙ ҳудудида 40 кВт қувватга эга кичик фотоэлектр станцияси қуриш лойиҳасини амалга оширилиши бошланди.
Кичик қуёш электр станцияларининг қурилишида ижтимоий соҳага алоҳида эътибор қаратилиб, мамлакатда энергия тежайдиган технологиялар ва қайта тикланадиган энергия манбаларини кенг миқёсда жорий этишга ҳисса қўшилади

В Ташкенской области начато строительство малой солнечной электростанции
Проект по строительству малой солнечной фотоэлектрической электростанции (ФЭС) мощностью 40 кВт стартовал в Юкори-Чирчикском районе Ташкентской области.
Он реализуется Министерством энергетики Узбекистана, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» при грантовой поддержке Корейского энергетического агентства (KEA).
Малая солнечная электростанция будет расположена на территории населенного пункта «Нурли замин».
Данный пилотный проект является очередным шагом в реализации Министерством энергетики постановления Президента Республики Узбекистан «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии» (от 22 августа 2019 года № ПП-4422).
Строительство малых ФЭС является вкладом в масштабное внедрение в стране энергосберегающих технологий и возобновляемых источников энергии, с особым акцентом на социальную сферу.