2019 йил 26 сентябрда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари, «Ўзатом» агентлиги бош директори Жўрабек Мирзамаҳмудов Брюссель шаҳрида Европа Иттифоқининг ўзаро боғлиқлик масалалари бўйича элчиси Романа Влахутин билан музокаралар ўтказди.
Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқи ҳузуридаги миссияси берган маълумотига кўра, учрашувда томонлар мамлакатимиз энергетика соҳасидаги ислоҳотлар жараёнини батафсил муҳокама қилди. Романа Влахутиннинг таъкидлашича, ЕИ ушбу соҳадаги ўзгаришлар динамикасини қўллаб-қувватлайди.
Музокаралар якуни бўйича Европа Иттифоқи томонидан молиявий-грант ёрдами бўйича лойиҳа таклифлари тўплами шакллантирилди. У ўз ичига Ўзбекистон энергетика соҳасининг кадрлар салоҳиятини мустаҳкамлаш, мамлакатимизга етакчи европалик мутахассисларни йўллаш, таълим соҳасида биргаликда тадбирларни амалга ошириш каби йўналишларни қамраб олиши кутилмоқда.
Шу жумладан, истиқболли йўналишлар ва таклифларни ишлаб чиқиш мақсадида қўшма ишчи гуруҳни тузиш, хусусан, Энергетика вазирлиги корхоналарига маслаҳатчилар сифатида, шунингдек, раҳбарлик лавозимларига ўтиш давридаги энергетика соҳасини ислоҳ қилиш борасида тажрибага эга европалик экспертларни жалб қилиш кўзда тутилмоқда.

ДОСТИГНУТЫ ДОГОВОРЕННОСТИ В БРЮССЕЛЕ
26 сентября 2019 года первый заместитель министра энергетики Узбекистана, глава Агентства «Узатом» Журабек Мирзамахмудов в г.Брюсселе провел переговоры с послом Европейского союза по вопросам взаимосвязанности Романой Влахутин.
По информации Миссии Узбекистана при Евросоюзе, в беседе стороны подробно обсудили ход реформ в энергетическом секторе Узбекистана. Романа Влахутин подчеркнула, что ЕС поддерживает динамику преобразований в этой сфере.
По итогам переговоров был сформирован ряд пакетов проектных предложений для финансово-рантового содействия со стороны Евросоюза. Ожидается, что он включит такие направления, как укрепление кадрового потенциала энергетической сферы Узбекистана.
В том числе достигнута договорённость о создании совместной рабочей группы, с целью  проработки перспективных направлений и предложений, в частности, привлечение европейских экспертов, имеющих опыт в сфере реформирования энергетической отрасли в переходном периоде, на  предприятия Министерства энергетики, в качестве консультантов , а также на руководящие должности.