Бугун, 9 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Очилбой Раматов, Энергетика вазири Aлишер Султонов ва бошқа масъул мутахассислардан иборат делегация Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида барпо этилаётган қуёш фотоэлектр станцияси қурилиш майдонига ташриф буюрди.
Маълумки, Президентимизнинг 2020 йил 13 майда “Самарқанд вилоятида қуввати 100 МВт бўлган фотоэлектрик станцияни қуриш” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига асосан Франциянинг “Total Eren SA” компанияси билан ҳамкорликда Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида қуввати 100 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси қурилмоқда.
Ҳозирда кириш йўлларини қуриш ва ер майдонини текислаш ишлари бошланган. Электр тармоғининг қурилиш ишлари ҳамда лойиҳа ер майдонини тўсиқлар билан ўраб чиқиш февраль ойининг охирида якунланиши кўзда тутилган бўлиб, электр станцияси 2021 йилнинг тўрттинчи чорагида ишга туширилиши режалаштирилган.
Мазкур инвестиция лойиҳаси доирасида барпо этилаётган электр станциясининг умумий ер майдони 353 гектарни, лойиҳанинг умумий қиймати эса 100 миллион АҚШ долларини ташкил этади ва инвестор (Франциянинг “Total Eren SA”) томонидан 100 фоиз тўғридан-тўғри молиялаштирилади.

Площадку строящейся солнечной электростанции посетила делегация
Сегодня, 9 февраля, делегация в составе первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ачилбая Раматова, министра энергетики Алишера Султанова и других ответственных лиц посетила строительную площадку солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) в Нурабадском районе Самаркандской области.
Данная ФЭС строится в сотрудничестве с французской компанией «Total Eren SA» во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 13 мая 2020 года «О мерах по реализации инвестиционного проекта «Строительство фотоэлектрической станции в Самаркандской области мощностью 100 МВт».
В настоящее время начато строительство подъездных путей и планировка территории. К концу февраля запланировано завершение строительства линий электропередач и ограждение территории проекта, ввод электростанции в эксплуатацию намечен на четвертый квартал 2021 года.
Общая площадь строящейся в рамках данного инвестиционного проекта электростанции составляет 353 гектара, общая стоимость проекта составляет 100 миллионов долларов и на 100% напрямую финансируется инвестором - компанией «Total Eren SA».