Тахиатош ИЭСда иккинчи буғ-газ қурилмаси тўлиқ қувватга чиқарилди
Тахиатош иссиқлик электр станциясида ҳар бирининг қуввати 280 МВт бўлган иккита буғ-газ қурилмасини қуриш инвестицион лойиҳасининг амалга оширилиши доирасида иккинчи буғ-газ қурилмаси тўлиқ қувватга чиқарилиб, функционал синаш ишлари давом эттирилмоқда.
Эслатиб ўтамиз ушбу инвестицион лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 11 сентябрдаги  № ПҚ-3264 сонли қарори асосида амалга оширилмоқда.
Станциядаги  қуввати 280 МВт бўлган биринчи буғ-газ қурилмаси 2020 йилнинг декабрь ойида тўлиқ қувват билан ишга туширилган эди.
Лойиҳанинг жорий этилиши билан станциянинг техник-иқтисодий кўрсатгичлари ошади. Натижада, 1 кВт соат электр энергиясини ишлаб чиқариш учун сарфланадиган шартли ёқилғи миқдори 164,3 гр/кВт соатга камаяди, бу эса бир йилда 488,6 миллион куб метр табиий газ тежалишига олиб келади.
Замонавий ва энергосамарадор технологияларнинг ишга тушурилиши Оролбўйи ҳудудида экологик вазиятни яхшилаш, табиатни муҳофаза этишда ҳам муҳим аҳамиятга эга. Биргина сув ресурсларига бўлган эҳтиёжнинг ўзи йиллига 452 миллион куб метрдан 159 миллион куб метрга  камаяди.

Вторая парогазовая установка на Тахиаташской ТЭС вышла на полную мощность
В рамках инвестиционного проекта по строительству двух парогазовых установок мощностью 280 МВт, вторая парогазовая установка на Тахиаташской ТЭС вышла на полную мощность  и проводятся функциональные испытания.
Следует отметить, что данный инвестиционный проект реализуется на основании Постановления Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 11 сентября 2017 года.
Первая парогазовая установка на станции мощностью 280 МВт был запущен на полную мощность в декабре 2020 года.
С реализацией проекта технико-экономические показатели станции увеличатся. В результате удельный расход условного топлива, используемого для производства 1 кВтч электроэнергии, сократится на 164,3 гр кВт час, что позволит сэкономить 488,6 млн кубометров природного газа в год.
Внедрение современных и энергосберегающих технологий также имеет важное значение для улучшения экологической ситуации в Приаралье. Одна только потребность в водных ресурсах уменьшается с 452 миллионов кубических метров в год до 159 миллионов кубических метров.