Бишкекда Ўзбекистон ва Қирғизистон Энергетика вазирларининг учрашуви бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 11-12 март кунлари Қирғизистон Республикаси Президенти Садирбек Жапаровнинг Ўзбекистон Республикасига амалга оширган давлат ташрифи доирасида икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш, жумладан Қирғизистон Республикаси ҳудудида “Қамбарота ГЭС-1” инвестиция лойиҳасини биргаликда амалга ошириш бўйича келишувга эришилди.
2021 йилнинг 13 март куни Бишкек шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири ва Қирғизистон Республикаси Энергетика ва саноат вазири бошчилигидаги ишчи гуруҳ йиғилиши бўлиб ўтди.
Учрашув давомида томонлар “Қамбарота ГЭС-1” инвестиция лойиҳасининг амалга оширилиши ҳамда “Шимолий Сўх” газни ер остида сақлаш иншооти (ГЕОСИ) фаолияти доирасидаги ҳамкорликни қирғиз томони билан яқиндан ўрганиш масалаларини муҳокама қилдилар.
Шунингдек, электр энергетикаси, нефть-газ, кўмир саноати, табиий газ етказиб бериш ва “Шимолий Сўх” ГЕОСИ эксплуатацияси бўйича 4та кичик қўмитадан иборат қўшма мувофиқлаштирувчи қўмита тузилди. Ҳар бир кичик қўмита учун комплекс дастурлар (“Йўл хариталари”) ишлаб чиқилди ва тасдиқланди.

В Бишкеке прошла встреча Министров энергетики Узбекистана и Кыргызстана
В ходе государственного визита Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова в Республику Узбекистан 11-12 марта текущего года достигнута договоренность о дальнейшем развитии двустороннего сотрудничества, в том числе, о совместной реализации инвестиционного проекта «Камбаратинская ГЭС-1» в Кыргызской Республике.
13 марта в Бишкеке собралась рабочая группа во главе с министром энергетики Республики Узбекистан и министром энергетики и промышленности Кыргызской Республики.
В ходе встречи стороны обсудили реализацию инвестиционного проекта «Камбаратинская ГЭС-1» и налаживание тесного сотрудничества с кыргызской стороной в рамках эксплуатации подземного газохранилища (ПГХ) «Северный Сох».
Также создан совместный координационный комитет, который состоит из 4 подкомитетов по электроэнергетике, нефтегазовой и угольной промышленности, а также по поставкам природного газа и эксплуатации ПГХ «Северный сох». Разработаны и утверждены комплексные программы («Дорожные карты») по каждому подкомитету.