Фарғона НҚИЗ илгари заводда ишлаб чиқарилмаган “Евро-4” стандартидаги дизель ёқилғисининг илк партиясини биржа савдосига қўйди.
Маълумки, илгари Фарғона НҚИЗда ишлаб чиқарилаётган дизель ёқилғиси сифати “Евро-2” стандартидан ошмасди. Ушбу ёқилғининг сифатини дунё стандартларига мослаштириш мақсадида ФНҚИЗни модернизация қилиш дастурининг биринчи босқичи доирасида дизель ёқилғисини гидротозалаш қурилмаси (ГДС) катализатори Франциянинг Axens компаниясининг янги ва энг замонавий катализаторига алмаштирилди.
Таъкидлаш жоизки, ФНҚИЗ мутахассисларининг кўп йиллик тажрибаси туфайли янги катализатор ГДС қурилмаси реакторига Axens компанияси мутахассислари иштирокисиз мустақил равишда ўрнатилди. Кейинчалик тегишли ишга тушириш-созлаш ишлари амалга оширилгач, саноат миқёсида ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Шунингдек экологик тоза ва сифатли “Евро-4” стандартидаги дизель ёқилғиси учун мувофиқлик сертификати қўлга киритилди.
Бугун, 2021 йилнинг 29 март куни заводда илгари ишлаб чиқарилмаган “Евро-4” стандартидаги дизель ёқилғисининг илк партияси Ўзбекистон Республикаси товар-хом ашё биржаси орқали савдога қўйилди.

Ферганский НПЗ выставил для продажи на биржу первую партию произведенного дизельного топлива стандарта «Eвро-4»
• Ферганский НПЗ выставил для продажи на биржу первую партию произведенного дизельного топлива стандарта «Eвро-4»
Ферганский НПЗ выставил для продажина биржу первую партию раннее не производимого на заводе дизельного топлива стандарта «ЕВРО-4»
Как известно, раньше качество производимого на Ферганском НПЗ (ФНПЗ) дизельного топлива не превышало стандарты «ЕВРО-2». В целях приведения качества в соответствие с мировыми стандартами, в рамках первого этапа программы по модернизации ФНПЗ, на установке гидроочистки (ГДС) дизельного топлива был заменен катализатор на новый и более современный катализатор французской компании Axens.
Следует отметить, что благодаря многолетнему опыту специалистов ФНПЗ, новый катализатор был самостоятельно загружен в реактор установки ГДС без участия специалистов компании Axens. В дальнейшем, после соответствующих пуско-наладочных работ, было налажено промышленное производство, а также получен сертификат соответствия на экологически чистое и качественное дизельное топливо стандарта «ЕВРО-4».
Сегодня, 29 марта с.г. первая партия раннее не производимого на заводе дизельного топлива стандарта «ЕВРО-4» выставлена на продажу через Узбекскую республиканскую товарно-сырьевую биржу.