Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, «Ўзкимёсаноат» АЖ, шунингдек, «ENTER Engineering» қурилиш компанияси томонидан “Навоийазот” АЖ фаолияти билан таништириш мақсадида мамлакатимиз ва хорижий ОАВ вакиллари учун пресс-тур ташкил қилинди.
Ушбу комплекс Ўзбекистон кимёвий воситалари умумий ҳажмининг 30% дан ортиқ қисмини ишлаб чиқаради, саноатнинг деярли барча тармоқлари, транспорт, қишлоқ хўжалиги, ёқилғи-энергетика комплекси, шунингдек, хизмат кўрсатиш, савдо, фан, таълим ва маданият соҳалари эҳтиёжларини қондиради.
«Навоийазот» АЖ бу Ўзбекистоннинг энг йирик кимёвий корхонаси бўлиб, халқаро ҳамкор мақомига эга бўлгани ҳолда минерал ўғитлар, кимёвий реагентлар ва бошқа кам тоннажли кимёвий воситаларни ишлаб чиқариш дастурини амалга оширади.
Бугунги кунда «Навоийазот» АЖ да поливинилхлорид (ПВХ), каустик сода ва метанол ишлаб чиқариш комплекасини қуриш, аммиак ва карбамид ишлаб чиқариш ҳамда азот кислотасини ишлаб чиқариш бўйича фаол ишлар олиб борилмоқда. Мазкур лойиҳаларнинг қиймати 1,7 миллиард долларни ташкил этади.
Поливинилхлорид, каустик сода ва метанол ишлаб чиқариш бўйича лойиҳанинг қиймати 500 миллион доллардан ортиқ. Объект қурилиши билан Хитойнинг «China CAMC Engineering CO. LTD» ва «HQC» компаниялари консорциуми, шу билан бирга, мамлакатимиз мутахассислари шуғулланади.
Ушбу корхоналарнинг ишга туширилиши импорт ўрнини босувчи маҳсулот – йилига 100 минг тонна поливинилхлорид, 75 минг тонна каустик сода ва 300 минг тонна метанол ишлаб чиқариш имконини беради.
Айни чоғда акциядорлик жамияти азот кислотаси ишлаб чиқариш қувватларини ҳам янгиламоқда. Жорий йилда тегишли комплексни қуриш бўйича лойиҳанинг якунланиши кутилмоқда. Умумий қиймати 216,6 миллион долларга тенг бўлган ушбу лойиҳа Швейцариянинг «Casale SA» компанияси томонидан барпо этилмоқда. Янги қурилма йилига 500 минг тонна азот кислотасини ишлаб чиқаради ва 130 кишини иш билан таъминлайди.
1964 йилдан буён ишлаб келаётган ва катта миқдорда иссиқлик энергия ресурсларни истеъмол қилувчи, йилига 300 минг тонна аммиак ишлаб чиқариш қувватларининг биринчи ва иккинчи навбатлари ўрнига «Навоийазот» АЖ да йилига 660 минг тонна аммиак ишлаб чиқариш бўйича янги қувватлар ва йилига 577,5 минг тонна карбамид ишлаб чиқариш бўйича янги корхона ишга туширилади. Лойиҳанинг умумий қиймати 985 миллион долларга тенг. Янги ишлаб чиқаришда 500 янги иш ўрни яратилади.
Аммиак ва карбамид ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш Япониянинг «Mitsubishi Heavy Industries, Ltd» ва «Mitsubishi Corporation» компаниялари консорциуми томонидан амалга оширилмоқда. Объектнинг ишга туширилиши 2020 йилга мўлжалланган. Объектни қуриш билан бугунги кунда Ўзбекистон Республикаси ҳудудида саноат объектларини қуришга ихтисослашган етакчи компаниялардан бири ҳисобланувчи ЕNTER Engineering Ltd компанияси шуғулланмоқда.
Учта инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш доирасида «Навоийазот» АЖ да Бош пудратчилар – «China CAMC Engineering CO. LTD» ва «HQC» (Хитой), «Casale SA» (Швейцария), «Mitsubishi Heavy Industries, Ltd» ва «Mitsubishi Corporation» (Япония) билан тузилган шартномалар шартлари бўйича тегишли лицензия тутувчиларнинг турдош заводларда жорий қилинаётган технологиялар бўйича ўқув ташкил қилинган.
Хориждаги турдош заводларда таълим олишдан ташқари лицензия тутувчилар технологиялари мутахассислари “Навоийазот” АЖ Ўқув марказида ва қурилаётган объектларда назарий ва амалий ўқувни амалга оширди.
Жумладан, аммиак ва карбамид ишлаб чиқариш бўйича янги ишлаб чиқаришни ташкил этиш лойиҳаси бўйича 100 киши таълим олмоқда. ПВХ лойиҳаси бўйича 263 киши турли мутахассисликлар бўйича ўқув курсини тамомлади. Октябрь ойидан азот кислотаси лойиҳаси бўйича 50 киши учун ўқув курслари бошланади.
Замонавий энергия тежовчи технологияларни жорий қилган ҳолда ПВХ, каустик сода, метанол, азот кислотаси, аммиак, карбамид ишлаб чиқариш бўйича замонавий комплекслар қурилиши нафақат ички бозорни талаб катта бўлган маҳсулот билан таъминлашга кўмаклашади, айни пайтда соҳани ва умуман республиканинг экспорт салоҳиятини оширишга жиддий таъсир кўрсатади.
Мазкур янги ишлаб чиқаришларнинг яратилиши маҳаллий аҳолини иш билан таъминлаш имконини беради. Бу эса Навоий вилоятини ривожлантиришда ижобий туртки бўлади.
Санаб ўтилган лойиҳаларнинг амалга оширилиши маҳсулот бирлигига нисбатан энергия ресурслар истеъмоли ҳажмини, моддий-техник ресурслар импортини қисқартириш, соҳанинг экспорт салоҳиятини ошириш, қўшимча иш ўринларини яратиш ва ҳудудда экологик вазиятни яхшилаш имкониятини беради.

ПРЕДСТАВИТЕЛИ ОТЕЧЕСТВЕННЫХ И ЗАРУБЕЖНЫХ СМИ ПОСЕТИЛИ АО «НАВОИАЗОТ»
Министерством энергетики Республики Узбекистан, АО «Узкимёсаноат», а также строительной компанией «ENTER Engineering», был организован пресс-тур для иностранных и отечественных СМИ с целью ознакомления с деятельностью АО «Навоиазот», производящим более 30% объема всей химической продукции Узбекистана, комплекс покрывает потребности практически всех отраслей промышленности, транспорта, сельского хозяйства, топливно-энергетического комплекса, а также сферы услуг, торговли, науки, культуры и образования.
АО «Навоиазот» это крупнейшее химическое предприятие Узбекистана, которое имея статус международного партнера, выполняет программу по производству минеральных удобрений, химических реагентов и другой малотоннажной химической продукции.
На сегодняшний день на АО «Навоиазот» ведутся активные работы по строительству комплекса производств поливинилхлорида (ПВХ), каустической соды и метанола, производства аммиака и карбамида, а также производства азотной кислоты общая стоимость проектов составляет 1,7 миллиарда долларов.
Стоимость проекта по производству поливинилхлорида, каустической соды и метанола превышает 500 миллионов долларов. Строительством объекта занимаются консорциум китайских компаний «China CAMC Engineering CO. LTD» и «HQC», а также отечественные специалисты. Введение предприятия в строй позволит производить импортозамещающую продукцию – 100 тысяч тонн поливинилхлорида, 75 тысяч тонн каустической соды и 300 тысяч тонн метанола в год.
Акционерное общество обновляет и мощности по производству азотной кислоты. В текущем году ожидается завершение проекта по строительству соответствующего комплекса. Данный объект общей стоимостью 216,6 миллиона долларов возводится компанией «Casale SA» из Швейцарии. Новая установка будет производить 500 тысяч тонн азотной кислоты в год и обеспечит работой 130 человека.
Взамен выводимых из эксплуатации первой и второй очередей по производству аммиака с мощностью 300 тысяч тонн в год, работающих с 1964 года и потребляющих большое количество тепло энергоресурсов, на АО «Навоиазот» будет введено новое производство по производству аммиака с мощностью 660 тысяч тонн в год и создано новое производство по производству карбамида мощностью 577,5 тысяч тонн в год. Общая стоимость проекта 985 миллионов долларов. На новом производстве будет создано 500 новых рабочих мест.
Для реализации проекта заключен контракт с консорциумом японских компаний «Mitsubishi Heavy Industries, Ltd» и «Mitsubishi Corporation». Ввод объекта в эксплуатацию намечен в 2020 году. Строительством объекта занимается «Enter Engineering Ltd», на сегодняшний день являющаяся одной из компаний-лидеров, специализирующихся на строительстве промышленных объектов на территории Республики Узбекистан.
В рамках реализации трех инвестиционных проектов на АО «Навоиазот» по условиям заключенных контрактов Генеральными подрядчиками - «China CAMC Engineering CO. LTD» и «HQC» (Китай), «Casale SA» (Швейцария), «Mitsubishi Heavy Industries, Ltd» и «Mitsubishi Corporation» (Япония) проведено обучение на аналогичных заводах по внедряемой технологии соответствующих лицензиаров.
Кроме обучения на аналогичных заводах за рубежом специалисты лицензиаров технологий провели теоритическое и практическое обучение в условиях Учебного центра АО «Навоиазот» и на самих строящихся объектах.
Так по проекту создания нового производства аммиака и карбамида свыше 100 человек обучается на строительной площадке по проекту ПВХ обучение на объекте прошли 263 человека на различным специальностями. С октября месяца начнется обучение персонала до 50 человек по проекту создания Строительство современных комплексов по производству ПВХ, каустической соды, метанола, азотной кислоты, аммиака, карбамида с внедрением современных энергосберегающих технологий не только способствует обеспечению внутреннего рынка востребованной продукцией, но и значительно скажется на повышении экспортного потенциала отрасли и республики в целом.
Вместе с тем, создание новых производств позволит обеспечить работой местное население. Это станет позитивным толчком в развитии региона Навоийской области.
Реализация указанных проектов позволит существенно сократить объем потребления энергоресурсов на единицу продукции, импорт материально-технических ресурсов, повысить экспортный потенциал отрасли, создать дополнительные рабочие места и улучшит экологическую обстановку в регионе.