Энергетика вазирлиги томонидан соҳа ёшлари учун Форум ўтказилади
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан 2021 йилнинг 19-23 май кунлари ёқилғи-энергетика комплексининг биринчи ёшлар Форуми ўтказилади.
Жорий йил 27 февраль куни Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида Энергетика вазири Алишер Султонов томонидан ёқилғи-энергетика соҳасидаги ёшлар билан очиқ-мулоқот учрашувида ушбу ташаббусга кўрсатма берилди.
Суҳбат чоғида ёш мутахассислар ва талабалар ёқилғи-энергетика соҳасида фаолият юритаётган бўлажак мутахассислар ва ёшлар ўртасида яқин алоқаларни йўлга қўйиш, тажриба, ташаббус, фикр алмашишга қаратилган қатор таклиф ва ташаббуслар билан чиқишди. Ушбу таклифларга мувофиқ, Энергетика вазири ёшлар форуми ва бошқа тадбирларни ташкил этиш, ижодкор ва мақсадли ёшларни қўллаб-қувватлашга қаратилган бошқа тадбирларни ўтказишга топшириқ берди.
“Ёшлик энергияси” халқаро форумида – Россия Федерацияси, Озарбайжон, Беларус, Қозоғистон, Тожикистон ва Қирғизистон давлатларининг ёшлари иштирок этадилар.
Бу йил Энергетика вазирлиги илк бор энергетика тизимидаги акциядорлик жамиятлари ва ташкилотлари вакиллари – турли касб ва ижтимоий фаолият бўйича энг истеъдодли ва фаол ёшлар делегацияларини қабул қилади. Форум иштирокчиларининг умумий сони 500 нафардан ташкил қилиб, жумладан, ёқилғи-энергетика йўналишидаги таълим муассасаларида таҳсил олаётган талабалар иштирок этади.
Форум ижтимоий фаол, иқтидорли ёшларни аниқлаш, уларнинг профессионал ва ижодий ваколатларини такомиллаштириш, энергетика тизими компаниялари ва ташкилотлари, хорижий компаниялар ва касаба уюшмаларининг фаол ёшлари ўртасида ҳамкорликни ташкил этишга кўмаклашиш мақсадида ўтказилади.
Мамлакат энергетика соҳасининг ривожланиши, соҳа ёшларининг саъй-ҳаракатлари ва муваффақиятларига ҳам боғлиқ. Форумнинг асосий ғояси “Баркамол ёшлар – юрт таянчи!” шиори билан белгиланади. Уни амалга ошириш доирасида ёшларга қуйидаги йўналишлар бўйича маҳорат дарслари таклиф этилади: “Карьера”, “Шахсий ўсиш ва ўз-ўзини ривожлантириш”, “Етакчилик”, “Ижтимоий фаоллик” ва бошқалар.
Форум иштирокчилари Энергетика вазирлигида ёшлар билан ишлашнинг асосий хусусиятлари билан танишиш ва ўз ташкилотларининг ёшлар сиёсати соҳасидаги фаолиятини тақдим этиш имконига эга бўладилар. Бундан ташқари, Форум доирасида ёшлар учун Қашқадарё вилоятининг нефть-газ ва энергетика объектларига экскурсиялар ўтказилади.
Таъкидлаш жоизки, жорий йил бошидан бери илмий анжуманлар, тренинглар, маҳорат дарслари, шунингдек ёшлар учун спорт тадбирлари ўтказиб келинмоқда. Ушбу тадбирлар Энергетика вазирлиги томонидан Ўзбекистон энергетика, нефть ва газ саноати ва геология ходимлари касаба уюшмаси Республика Кенгаши, ёқилғи-энергетика мажмуи ташкилотлари ва ихтисослаштирилган институтлар билан биргаликда ташкил этилмоқда. Бундан ташқари, соҳа ёшларининг мамлакат ёқилғи-энергетика объектларига, шунингдек, ички туризмни ривожлантиришга қаратилган саёҳатларни ўрганиш бўйича экскурсилар ташкил этиш режалари ишлаб чиқилмоқда.
Форум иштирокчилари ёшлар ўртасида ягона корпоратив маданиятни шакллантириш, ёш мутахассисларнинг касбий, техник, корпоратив ва бошқарув кўникмаларини ривожлантириш, уларни инновация, тадқиқот ва лойиҳа фаолиятига жалб этиш, ёш мутахассисларнинг муаммоларини ўрганиш ва уларни биргаликда ҳал этиш каби масалаларни муҳокама қиладилар.
Форум натижаси тадбирнинг асосий ғоясини рағбатлантиришга қаратилган тематик майдонлар иштирокчиларининг таклифларини акс эттирувчи якуний дастур ҳужжати бўлади.

Минэнерго проведёт Форум молодёжи отрасли
Министерство энергетики Республики Узбекистан 19-23 мая 2021 года проведёт первый Форум молодежи топливно-энергетического комплекса.
Данная инициатива впервые была озвучена в ходе встречи министра энергетики Алишера Султанова с молодыми специалистами ТЭК, состоявшейся 27 февраля т. г. в городе Ширин Сырдарьинской области.
В ходе общения молодые специалисты и студенты выступили с рядом предложений и инициатив, направленных на установление тесных связей между будущими специалистами и уже работающей в сфере ТЭК молодежью, обмен опытом, инициативами, идеями. В соответствии с этими предложениями министр энергетики дал поручение об организации Молодежного форума и других мероприятий, направленных на поддержку творческой и целеустремлённой молодёжи.
Негласный статус международного форума «Энергия молодости» обеспечат своим участием представители молодежи стран ближнего зарубежья: Российской Федерации, Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Таджикистана и Киргизской Республики.
В этом году Министерство Энергетики впервые принимает делегации представителей акционерных обществ и организаций энергетической отрасли - самых талантливых и активных молодых людей в различных профессиях и общественной деятельности. Общая численность участников Форума составит более 500 человек, включая студентов, обучающихся в учебных заведениях сферы ТЭК.
Форум будет проведен в целях выявления социально-активной, талантливой молодежи, повышения ее профессиональных и творческих компетенций, содействия в организации сотрудничества между представителями молодежных активов обществ и организаций энергетической отрасли, представительств зарубежных компаний и профсоюзов, направленного на консолидацию общих усилий в решении актуальных вопрос молодёжи.
Развитие энергетического сектора республики, зависит в том числе от усилий и успехов молодёжи отрасли. Лозунг «Гармоничная молодёжь – крепкая опора страны!» определен центральной идеей Форума. В рамках ее реализации молодежи будут предложены мастер-классы по следующим направлениям: «Карьера», «Личностный рост и саморазвитие», «Лидерство», «Социальная активность» и др.
Участники форума получат возможность ознакомиться с ключевыми особенностями работы с молодёжью в Минэнерго и презентовать деятельность в области молодёжной политики своих обществ и организаций. Дополнительно для молодых людей будут проведены экскурсии по нефтегазовым и энергетическим объектам Кашкадарьинской области.
Стоит отметить, что с начала текущего года началось проведение научных конференций, тренингов, мастер-классов, а также спортивных мероприятий для молодёжи. Их организацией занимается Министерство энергетики совместно с Республиканским советом профсоюза работников энергетической, нефтегазовой отраслей и геологии Узбекистана, организациями топливно-энергетического комплекса и профильными институтами. Кроме того, разрабатываются планы по организации ознакомительных туров для молодёжи сферы на объекты ТЭК страны, а также туры, направленные на развитие внутреннего туризма.
Для участников Форума будут организованы обсуждения тем формирования единой корпоративной культуры у молодежи, развития профессиональных, технических, корпоративных и управленческих навыков молодых профессионалов, привлечение их к инновационной, исследовательской и проектной деятельности, изучение проблем молодых специалистов и их совместное решение.
Результатом работы форума станет итоговый программный документ, отражающий предложения участников тематических площадок, направленные на продвижение центральной идеи мероприятия