Ўзбекистонда водород энергетикаси ривожлантирилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 9 апрелдаги ПҚ-5063-сонли “Ўзбекистон Республикасида қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ҳужжатда таъкидланишича, бугунги кунда ривожланган мамлакатларда энергия ресурсларига бўлган талабнинг таркибий жиҳатдан ўзгаришига, жумладан, углеводород ресурсларининг ўрнини бошқа манбалар ҳисобига қоплашда экологик тоза ҳисобланган қайта тикланувчи энергия манбалари билан бир қаторда “яшил” водород энергетикасини ривожлантиришга жиддий эътибор қаратилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси ҳам экологик тоза энергия манбаларини ривожлантиришни назарда тутган ҳолда, 2018 йилда Париж битимини (Париж, 2015 йил 12 декабрь) ратификация қилди ва уни амалга ошириш юзасидан миллий миқёсда белгиланадиган ҳисса бўйича – 2030 йилга қадар иссиқхона газларининг ялпи ички маҳсулот бирлигига нисбатан солиштирма ажратмаларини 2010 йилдаги даражадан 10 фоизга қисқартириш миқдорий мажбуриятини қабул қилди.
Республиканинг энергетика хавфсизлигини мустаҳкамлаш мақсадида иқтисодиётнинг энергия самарадорлигини таъминлашга йўналтирилган комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш, қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш ва водород энергетикаси инфратузилмасини барпо этиш талаби юзага келмоқда.
Шу муносабат билан, мамлакатда қайта тикланувчи энергия манбалари ва водород энергетикасини ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳузурида Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институтини ҳамда ушбу Институт тузилмасида Водород энергетикаси илмий-тадқиқот марказини ҳамда Қайта тикланувчи ва водород энергетикаси технологияларини синаш ва сертификатлаш лабораториясини ташкил этиш кўзда тутилган.
Шу билан бир қаторда, Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институти фаолиятини ташкил этиш ҳамда қайта тикланувчи энергия манбалари ва водород энергетикасидан фойдаланиш соҳаларини ривожлантириш бўйича аниқ чора-тадбирлар белгилаб берилган “йўл харитаси” ишлаб чиқилган.
Энергетика вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда йил якунига қадар водород энергетикасини ривожлантириш бўйича яқин ва узоқ муддатга мўлжалланган миллий стратегия ишлаб чиқилиши ҳамда Инновацион ривожланиш вазирлиги ва “Эл-юрт умиди” жамғармаси томонидан мамлакатда ушбу соҳаларда фаолият юритаётган ёш олим ва мутахассисларни ривожланган хорижий давлатларга малака ошириш ишларини ташкиллаштириши кўзда тутилган.

Узбекистан будет развивать водородную энергетику
Принято постановление Президента от 9 апреля 2021 года №ПП-5063 “О мерах по развитию возобновляемой и водородной энергетики в Республике Узбекистан”
Как отмечается в данном документе, сегодня в развитых странах серьезное внимание уделяется структурным изменениям спроса на энергоресурсы, включая развитие «зеленой» водородной энергетики, которые, наряду с возобновляемыми источниками энергии, считаются экологически чистыми и заменяют углеводородные ресурсы за счет других источников.
Республика Узбекистан в 2018 году ратифицировала Парижское соглашение с целью развития экологически чистых источников энергии, взяв на себя количественное обязательство сократить удельные выбросы парниковых газов на единицу ВВП на 10% к 2030 году по сравнению с уровнем 2010 года.
В тоже время ускоряющаяся индустриализация и рост населения значительно увеличивают потребность экономики в энергоресурсах, а также усиливают негативное антропогенное воздействие на окружающую среду и увеличивают выбросы парниковых газов.
В связи с этим в стране принимаются и реализуются меры по снижению выбросов парниковых газов, уменьшению энерго- и ресурсопотребления, в том числе за счет повсеместного внедрения энергосберегающих технологий, расширения использования возобновляемых источников энергии.
Строительство инфраструктуры водородной энергетики также относится к комплексным мерам, направленным на обеспечение энергоэффективности экономики, усиление энергетической безопасности страны. Создание данной инфраструктуры, а также возобновляемых источников энергии требует систематического выполнения тематических научно-практических исследований. С этой целью, согласно постановлению, при Министерстве энергетики Республики Узбекистан создаётся Национальный научно-исследовательский институт возобновляемых источников энергии.
Также в составе данного института будут созданы научно-исследовательский центр водородной энергетики и лаборатория по испытанию и сертификации технологий возобновляемой и водородной энергетики.
В числе основных задач и направлений деятельности Института определены, такие как, выполнение научно-практических исследований и разработки инновационных проектов развития водородной энергетики и возобновляемых источников энергии, анализ современных мировых тенденций развития данных направлений, достижение технологического лидерства в регионе в создании и внедрении «ноу-хау» инфраструктуры в области водородной энергетики и другие.
Помимо этого, между Министерством энергетики, ACWA Power (Саудовская аравия) и Air Products (США) заключено открытое соглашение по развитию в Республике Узбекистан возобновляемой и водородной энергетики.
Широкое внедрение инновационных технологий с целью развития водородной энергетики и возобновляемых источников энергии нацелено на удовлетворение энергетических потребностей экономики и социальных секторов страны надежной, безопасной, экологически чистой энергией, а также на обеспечение перехода Республики Узбекистан к «зеленой» экономике.