2020 йил бошидан буён «Jizzakh Petroleum» МЧЖ ҚК томонидан Фарғона нефтьни қайта ишлаш заводи (ФНҚИЗ)ни реконструкция ва модернизация қилиш бўйича кенг миқёсли лойиҳа амалга оширилмоқда.
“Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегиясига мувофиқ Индустрия 4.0 (тўртинчи саноат инқилоби) илғор рақамли технологияларни жорий этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу технологиялар ФНҚИЗга реал вақт режимида интеллектуал тизимлар орқали бошқариладиган автоматлаштирилган рақамли ишлаб чиқаришга тўлиқ ўтиш имконини беради.
Халқаро экспертлар кўмагида ФНҚИЗ 2020 йилни корпоратив ахборот тизимлари борасида дунёда етакчи ҳисобланган SAP компанияси билан глобал шартнома имзолаш билан якунлади.
Шартнома доирасида корхонада тўртинчи авлод ERP синфи тизими (ингл. Enterprise Resource Planning, корхона ресурсларини режалаштириш) -SAPS/4HANA жорий этилиб, у ФНҚИЗга ишлаю чиқаришнинг юқори кўрсаткичлари, муҳим бизнес-жараёнларни автоматлаштириш ва боғлиқлигини таъминлашга ёрдам берувчи рақамли ядро вазифасини ўтайди. Уни жорий этишдан олинган натижалар комплекс характерга эга бўлиб, натижада молиявий ва ишлаб чиқариш фаолияти шаффофлиги, хавфсиз меҳнат маданияти, шунингдек хорижий инвесторлар ишончи ортади. Тизимни жорий этиш билан боғлиқ энг муҳим натижаларидан бири атроф-муҳит муҳофазаси масалаларига эътиборни кучайтиришдир.
SAPS/4HANA интегратори «АТ Профессионал ечимлар - ITPS» (Россия) компанияси гуруҳи ҳисобланади. ITPS компаниялар гуруҳи Лукойл, Ўзбекнефтьгаз, Газпром, Роснефть, Татнефть ва бошқа халқаро компаниялар билан ишлаш тажрибасига эга.
Ernest&Young аудиторлик ташкилоти МСФО стандартлари бўйича молиявий ҳисобот тайёрлаш методологиясини ишлаб чиқиш бўйича маслаҳатчи сифатида жалб қилинган.
Бугунги кунда «Фарғона НҚИЗ» МЧЖ нефтьни қайта ишлашнинг ёқилғи-мой йўналиши бўйича ёнилғи-мойлаш материаллари ишлаб чиқариш бўйича Марказий Осиё минтақасидаги етакчи корхоналардан бири ҳисобланади.
Хизматларга доир батафсил маълумотлар (Маҳсулот, Толлинг, Сервис хизматлари) http://fnpz.uz/index.php/ru/ веб-сайтида жойлаштирилган.

Цифровое ядро Ферганского НПЗ
С начала 2020 года СП ООО «Jizzakh Petroleum» реализует масштабный проект по реконструкции и модернизации Ферганского нефтеперерабатывающего завода (ФНПЗ).
В соответствии с курсом на «Цифровой Узбекистан 2030», особое значение уделяется внедрению передовых цифровых технологий Индустрия 4.0. Данные технологии позволят ФНПЗ перейти на полностью автоматизированное цифровое производство, управляемое интеллектуальными системами в режиме реального времени.
С помощью международных экспертов, ФНПЗ завершил 2020 год подписанием глобального контракта с мировым лидером корпоративных информационных систем компанией SAP.
В рамках контракта на предприятии будет внедрена система класса ERP (англ. Enterprise Resource Planning, планирование ресурсов предприятия) четвёртого поколения - SAP S/4HANA, которая выступит в роли цифрового ядра, которое поможет ФНПЗ обеспечить высокую производительность, автоматизацию и связанность ключевых бизнес- процессов. Эффекты от внедрения будут носить комплексный характер, повысится прозрачность финансовой и производственной деятельности, культура безопасного труда, и доверие международных инвесторов. Один из важнейших результатов внедрения системы – повышенное внимание вопросам охраны окружающей среды.
В качестве интегратора SAP S/4HANA выступит группа компаний «ИТ Профессиональные решения - ITPS» (Россия). Группа компаний ITPS имеет опыт работы с Лукойл, Узбекнефтегаз, Газпром, Роснефть, Татнефть и другими международными компаниями.
Аудиторская организация Ernest&Young привлечена в качестве консультанта по разработке методологии подготовки финансовой отчетности по стандартам МСФО.
Сегодня, ООО «Ферганский НПЗ» является одним из ведущих предприятий по производству горюче-смазочных материалов в Центрально-Азиатском регионе топливно-масляного направления нефтепереработки.
Подробная информация об услугах (Продукция, Толлинг, Сервисные услуги) предоставлена на веб-сайте: http://fnpz.uz/index.php/ru/.