2021 йилнинг 15 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султанов бошчилигидаги ишчи гуруҳ “Ўзбекнефтгаз” АЖ бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев иштирокида қурилишнинг якуний босқичида бўлган Uzbekistan GTL мажмуасига ташриф буюрди.
15 апрель ҳолатига кўра, лойиҳанинг умумий ишлар кўламининг 95,4 фоизи бажарилди. Мамлакатимиз ёқилғи-энергетика комплекси (ЁЭК) раҳбарияти аъзолари бугунги кунда республика саноат лабораториялари орасида энг инновацион ва замонавий бўлган мажмуанинг Марказий лабораторияси фаолиятини, шунингдек, олдиндан ишга тушириш ва ишга тушириш ишларининг боришини батафсил ўрганиб чиқди.
Учрашувда А.Султанов масъулларга қурилиш-монтаж ишларини имкон қадар тезроқ якунлаш, ҳудудни яхшилаш, шунингдек, технологик қурилмаларни ишга тушириш суръатларини жадаллаштириш бўйича тезкор чора-тадбирлар кўришни топширди. Шунингдек, GTL мажмуаси ва Шўртан газни қайта ишлаш заводининг ишлаб чиқариш инфратузилмаси интеграциясини такомиллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Шунингдек, ишга тушириш гуруҳи ҳамда мажмуанинг эксплуатация ходимларининг билим ва малакасини доимий ошириб бориш мақсадида Sasol, Haldor Topsoe ва Chevron технологияларининг лицензиарлари билан яқин ҳамкорликни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратиш бўйича топшириқлар берилди.
Uzbekistan GTL заводининг ишга туширилиши натижасида йилига 3,6 миллиард куб метр газ қайта ишланиб, ундан 1,5 миллион тонна синтетик суюқ ёнилғи ишлаб чиқарилади. Шундан 307 минг тоннадан ортиқ авиакеросин, 724 минг тоннадан зиёд дизель ёнилғиси, 437 минг тоннадан ортиқ нафта ва 53 минг тоннадан зиёд суюлтирилган газ ишлаб чиқарилади.
GTL мажмуасида йилига 1 миллиард АҚШ долларгача бўлган миқдорда импорт ўрнини босувчи нефть маҳсулотлари ва углеводород хом ашёси ишлаб чиқарилади. Ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар, аввало, нефть маҳсулотлари, айниқса, дизел ёқилғиси ва керосин ҳамда суюлтирилган газга бўлган ички талабни қоплаш учун етказиб берилади. Бундан ташқари, халқаро бозорларда синтетик ёқилғига бўлган сезиларли даражада юқори талабни ҳисобга олган ҳолда, ушбу маҳсулотларнинг юқори сифати ва экологик жиҳатдан тозалиги туфайли уларни экспорт қилиш имконияти ҳам мавжуд. GTL мажмуаси ишга туширилиши билан давлат бюджетига йиллик солиқ ажратмалари ҳажми ўртача 2 триллион сўмдан ошади.
Энергия бозорининг ўсиб бориши шароитида GTL ёқилғисидан фойдаланиш атмосферага чиқиндиларни ташлаш миқдорини камайтиришнинг энг самарали, тежамкор ва хавфсиз йўли ҳисобланади.
Лойиҳа доирасида батафсил лойиҳалаш ишлари тўлиқ бажарилди, қурилиш майдонига технологик ускуналарни етказиб бериш 97 фоизга бажарилди, қурилиш-монтаж ишларининг бажарилиши эса 90 фоиздан ошди. Бугунги кунда лойиҳага 9 мингга яқин ишчи-муҳандис жалб этилган. GTL мажмуасининг асосий ишлаб чиқариш қурилмалари ишга туширишнинг босқичма-босқич бошланиши жорий йилнинг июль-август ойларига мўлжалланган.
GTL синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш мажмуаси тўртта асосий ишлаб чиқариш объектларидан иборат бўлиб ўз ичига қуйидагиларни олади: энергия ресурслари билан таъминлаш заводи, синтез-газ ишлаб чиқариш заводи, синтез-суюқлиқ ишлаб чиқариш заводи ва маҳсулотни қайта ишлаш заводи.

15 апреля 2021 года рабочая группа под руководством министра энергетики Республики Узбекистан Алишера Султанова, с участием председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева, посетила предприятие Uzbekistan GTL, которое находится на завершающей стадии строительства.
Общая реализация проекта GTL по состоянию на 15 апреля составляет 95,4%. Членами руководства топливно-энергетического комплекса (ТЭК) страны был детально изучен ход выполняемых предпусковых и пусковых работ, а также деятельность Центральной лаборатории комплекса, которая на сегодняшний день является самой инновационной и современной среди промышленных лабораторий республики.
По итогам встречи А.Султановым было поручено ответственным лицам принять безотлагательные меры для скорейшего завершения строительно-монтажных работ, благоустройства территории, а также ускорения темпов предпусковых и пусковых работ технологических установок. Подчёркнута также необходимость повышения интеграции производственной инфраструктуры комплекса GTL и Шуртанского ГХК.
Также министром энергетики было поручено уделить особое внимание тесному сотрудничеству с лицензиарами технологий Sasol, Haldor Topsoe и Chevron для постоянного повышения знаний и квалификации специалистов пусковой команды и эксплуатационного персонала комплекса.
Добавим, что с вводом в эксплуатацию комплексом Uzbekistan GTL ежегодно будет перерабатываться 3,6 млрд. кубометров газа с выработкой из него 1,5 млн. тонн высококачественного и экологически чистого синтетического жидкого топлива в год, в том числе 307 тыс. тонн керосина, 724 тыс. тонн синтетического дизельного топлива, 437 тыс. тонн синтетической нафты и 53 тыс. тонн сжиженного газа.
Ежегодно на комплексе GTL будет производиться импортозамещающая продукция в виде нефтепродуктов и углеводородного сырья на общую сумму до 1 млрд. долларов в год. Производимая продукция, в первую очередь, будет поставляться для покрытия внутренней потребности в нефтепродуктах, в особенности, дизельное топливо и керосин, а также сжиженный газ. Кроме того, имеется возможность экспортировать вырабатываемую продукцию, учитывая высокий спрос на синтетическое топливо на международных рынках, благодаря его высокому качеству и экологической чистоте. С вводом в эксплуатацию комплекса GTL, объем ежегодных налоговых отчислений в государственный бюджет составит в среднем более 2 трлн. сумов.
На фоне растущего рынка энергии использование топлива GTL является наиболее эффективным, экономичным и безопасным способом сокращения выбросов в атмосферу.
Сегодня строительство находится на завершающей стадии. В рамках проекта полностью завершено детальное проектирование, поставка технологического оборудования на строительную площадку выполнено на 97%, строительно-монтажные работы завершены на более чем 90%. В настоящее время на объекте задействованы около 9 тысяч рабочих и инженеров. Поэтапное начало ввода в эксплуатацию основных производственных установок комплекса GTL запланировано на июль-август текущего года.
Комплекс по производству синтетического жидкого топлива GTL состоит из 4-х основных производственных объектов – это заводы обеспечения энергоресурсами, производства синтез-газа, производства синтез-жидкости и доработки продукции.