Сурхондарё вилоятида ҚФЭС лойиҳаси учун молиявий таклифларнинг очилиши
2021 йил 12 май куни Сурхондарё вилоятининг Шеробод туманида камида 200 МВт қувватга эга қуёш фотоэлектр станциясини (ҚФЭС) қуриш бўйича лойиҳанинг молиявий таклифларининг очилиш маросими бўлиб ўтди. Шундан сўнг молиявий таклифлар (тариф) натижалари эълон қилинди.
Лойиҳани амалга оширишга 54 та халқаро компания қизиқиш билдирди. Улардан икки босқичли танловдан сўнг 5 та малакали иштирокчилар ўзларининг таклифларини (тижорат, техник ва молиявий) тақдим этдилар, шулардан 4 таси молиявий таклифлар босқичида қатнашадилар:
Молиявий таклифларнинг очилиш натижалари:
1) Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (Masdar 457 МВт) – 1 кВт.с электр энергияси учун 1,8045 цент;
2) International Company for Water and Power Projects (ACWA Power 354 МВт) – 1 кВт.с электр энергияси учун 2,4825 цент;
3) Jinko Power (HK) Co., Ltd.
China Power Holding International (500 МВт) – 1 кВт.с электр энергияси учун 2,1621 цент;
4) Total Eren S.A.
TOTAL SOLAR INTL (400 МВт) – 1 кВт.с электр энергияси учун 3,3940 цент.
Молиявий таклифларнинг талаб қилинган мезонларга мувофиқлигини баҳолагандан сўнг, лойиҳани амалга оширадиган инвесторнинг номи эълон қилинади.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистон ҳукумати томонидан Осиё Тараққиёт Банки (ОТБ) кўмаги билан амалга оширилаётган умумий қуввати 1 ГВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш дастурининг бир қисми ҳисобланади.
Дастур Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ва Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан амалга оширилмоқда.
Ушбу Дастур мамлакатда тобора ортиб бораётган электр энергиясига бўлган эҳтиёжни қондириш учун 2030 йилга қадар мамлакатда 5 ГВтгача экологик тоза қуёш энергиясини ишлаб чиқариш стратегиясининг муҳим таркибий қисмларидан бири ҳисобланади.
Сурхондарё вилоятининг Шеробод туманида ушбу Дастур доирасида камида 200 МВт ўзгарувчан ток қувватига эга бўлган ҚФЭС лойиҳаси амалга оширилади.
Лойиҳа доирасида ишлаб чиқарувчи – инвестор 220 кВ янги подстанцияни ва 500 кВли Сурхон подстанциясига уланиш учун 52 км электр узатиш тармоғини қуриши керак.

Вскрытие финансовых предложений по проекту ФЭС в Сурхандарьинской области
12 мая 2021 года состоялась церемония вскрытия финансовых предложений в рамках тендерных торгов по проекту строительства солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) мощностью минимум 200 МВт в Шерабадском районе Сурхандарьинской области, по итогам которых были объявлены результаты финансовых предложений (тариф).
Интерес к реализации Проекта выразили 54 международные компании, из которых после двухэтапного отбора, 5 квалифицированных участников подали свои предложения (коммерческие, технические и финансовые), из которых 4 участвуют в этапе финансовых предложений:
Результаты вскрытия финансовых предложений:
1) Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (Masdar 457 МВт) – 1,8045 центы за кВт.ч;
2) International Company for Water and Power Projects (ACWA Power 354 МВт) – 2,4825 центы за кВт.ч;
3) Jinko Power (HK) Co., Ltd.
China Power Holding International (500 МВт) – 2,1621 центы за кВт.ч;
4) Total Eren S.A.
TOTAL SOLAR INTL(400 МВт) – 3,3940 центы за кВт.ч.
После оценки финансовых предложений на соответствие требуемым критериям, будет объявлено имя инвестора который займется реализацией проекта.
Данный проект является частью Программы по строительству солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 1 ГВт, которая реализуется Правительством Узбекистана при поддержке Азиатского банка развития (АБР).
Программа реализуется Министерством энергетики Узбекистана и Министерством инвестиций и внешней торговли.
Данная Программа является одним из ключевых компонентов стратегии по выработке в стране к 2030 году до 5 ГВт экологически чистой солнечной генерации для удовлетворения растущего спроса на электроэнергию в стране.
В Шерабадском районе Сурхандарьинской области в рамках данной Программы будет реализован проект ФЭС мощностью минимум 200 МВт переменного тока.
В рамках проекта, инвестор-разработчик должен будет также построить новую подстанцию 220 кВ и линию электропередачи длиной 52 км для подключения к подстанции 500 кВ Сурхан.