![](/uploads/1931a5ba-0372-018b-050d-7d867d407773_news_.jpg)
2019 йил 21 октябрда «Ўзатом» агентлигида атом технологиялари бўйича ахборот агентлиги негизида танишув семинари ташкил қилинди.
Тадбирда хорижий ва маҳаллий ОАВ вакиллари, шунингдек, «Ўзатом» агентлиги, «УзГАШКЛИТИ» АЖ, Давлат экология қўмитаси, Сейсмология институти ва бошқа тегишли ташкилотлар раҳбарлари ва мутахассислари иштирок этди.
![](https://telegra.ph/file/7885637e81f9d4ecc62d1.jpg)
![](https://telegra.ph/file/df2cf6d8d0246e49a8205.jpg)
Ушбу семинар Ўзбекистон Республикаси аҳолисини, шунингдек, барча манфаатдор шахсларни оммавий ахборот воситаларда материалларни чоп этиш орқали замонавий ядро-энергетика технологиялари, уларнинг хавфсизлиги ва экологик софлиги ҳақида хабардор қилиш бўйича тизимли ишларнинг бир қисми ҳисобланади.
![](https://telegra.ph/file/042927cc452370136d9de.jpg)
![](https://telegra.ph/file/a421d7e978b7a20c76596.jpg)
«Ўзатом» агентлиги раҳбари томонидан Ўзбекистонда биринчи атом электр станцияси қурилиши лойиҳаси тақдим қилинди.
![](https://telegra.ph/file/a8e3165b6ff0175b3cd3e.jpg)
![](https://telegra.ph/file/511f277bd4a8ed4998188.jpg)
Шунингдек, семинар давомида ҳозирги пайтда АЭС ни жойлаштириш бўйича устувор майдончада олиб борилаётган муҳандислик-қидирув ишларининг тақдимотлари бўлиб ўтди. Унда танланган майдончанинг ўзига хос хусусиятлари эътиборга олинган ҳолда технологиялар танланади. Бу ҳақда «УзГАШКЛИТИ» АЖ, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Сейсмология институти, «ЎзЛИТИ Инжиниринг» АЖ ҚК, «Атомстройэкспорт» АЖ раҳбарлари ва мутахассислари сўзлаб берди ва журналистларнинг саволларига жавоб берди.
![](https://telegra.ph/file/994c6a0712397b3484765.jpg)
Ушбу семинар ОАВ вакилларига мавзу бўйича барча ўзларини қизиқтирган маълумотлар билан танишиш, иштирок этаётган мутахассислардан интервью олиш имконини беради.
![](https://telegra.ph/file/26b838e9cfa20432cebb4.jpg)
Мутахассислар шуни таъкидладики, Ўзбекистоннинг электр энергияга бўлган талаби ошиб бораётганини ҳисобга олиб, мамлакатимиз энергобалансига атом энергетикасининг киритилиши тобора муҳим аҳамият касб этмоқда. Бу, аввало, мамлакатимизда 80% электр энергия ишлаб чиқарилишини таъминловчи кўплаб замонавий иссиқлик электр станцияларига сарфланаётган табиий газни тежаш имконини беради. Газ заҳираларининг камайиши, уни қазишга сарфланаётган харажатларнинг ортаётганлиги электр энергия таннархини оширади. Айни пайтда атом энергетикаси нархга оид барқарорликни таъминлайди ва бу иқтисодиёт учун муҳимдир.
![](https://telegra.ph/file/fe6620855a29358712e16.jpg)
АЭС нинг фойдаланишга топширилиши йилига 2,4 ГВт электр энергиясини олиш, демак, 3-3,5 млрд. кубометр газни тежаш имконини беради.
Атом энергетикасининг мамлакатимизни электр энергияси билан таъминлаш жараёнига киритиш тобора кўпайиб бораётган аҳолини электр энергия билан барқарор таъминлашга қаратилган. Бугунги кунда Ўзбекистоннинг электр энергияга бўлган эҳтиёжи 69 млрд. кВт.с ни ташкил этади. Мамлакатимизда эса 64 млрд кВт.с электр энергияга тенг. Бундай суръатда ҳисоб-китобларга кўра, 10 йилдан сўнг мамлакатимиз эҳтиёжи 117 млрд кВт.с га етади ёки икки баравар ортади.

ОЗНАКОМИТЕЛЬНЫЙ СЕМИНАР АГЕНТСТВА «УЗАТОМ»
Агентством по развитию атомной энергетики Узбекистана 21 октября 2019 года организован ознакомительный семинар на базе Информационного центра по атомным технологиям Агентства «Узатом».
Участниками мероприятия стали представители зарубежных и местных СМИ, а также руководители и специалисты Агентства «Узатом», АО «УзГАШКЛИТИ», Госкомэкологии, Института сейсмологии и других причастных организаций.
Данный семинар является частью системной работы по информированию населения Республики Узбекистан, а также всех других заинтересованных лиц о современных ядерно-энергетических технологиях, их безопасности и экологичности, поэтапном развитии в стране сферы мирного атома через публикации в средствах массовой информации.
Руководителем Агентства «Узатом» был представлен проект строительства будущей атомной электростанции, которая станет первой в Узбекистане.
В ходе семинара были также сделаны презентации по инженерно-изыскательским работам, которые ведутся в настоящее время на приоритетной площадке размещения АЭС, по определению технологии с учетом особенностей выбранной площадки. Об этом рассказали и ответили на вопросы журналистов члены руководства и специалисты АО «УзГАШКЛИТИ», Института сейсмологии Академии наук Республики Узбекистан, СП АО «УзЛИТИ Инжиниринг», АО «Атомстройэкспорт».
Данный семинар также дал возможность представителям СМИ получить всю интересующую их информации по теме, получив интервью у присутствующих специалистов.
Как отмечают специалисты, с учетом растущей потребности Узбекистана в электроэнергии, включение атомной энергетики в энергобаланс страны становится все более насущной необходимостью. Это, прежде всего, позволит снизить расход природного газа, на котором работают современные теплоэлектростанции страны, обеспечивающие сегодня почти 80% производства электроэнергии. Уменьшение запасов газа, все большие расходы на его добычу ведут и к росту себестоимости электроэнергии, в то время, как атомная энергетика позволяет обеспечивать ценовую стабильность, что немаловажно, как для населения, так и для экономики.
Ввод АЭС позволит обеспечить выручку 2,4 ГВт электроэнергии в год, что экономит 3-3,5 млрд. кубометров газа.
Включение атомной энергетики в процесс обеспечения электроэнергией страны с постоянной растущим населением, направлено и на стабильность электроснабжения. Уже сегодня потребность Узбекистана в электроэнергии составляет 69 млрд. кВт.ч, а собственное производство - 64 млрд кВт.ч электроэнергии. Имея постоянный рост энергопотребления, согласно расчетам, уже через 10 лет потребность страны составит 117 млрд кВт.ч или почти в 2 раза больше, чем сегодня.