Ўзбекистон Энергетика вазирлиги электр энергиясига ўсиб бораётган талабни қондириш учун янги электр станцияларни қуриш муҳимлигини ҳисобга олган ҳолда, бу жараённинг экологик томонига алоҳида эътибор қаратмоқда.
Мисол учун, Навоий вилоятидаги қуёш фотоэлектр станцияси қурилиш майдонида “Тошбақаларни қутқариш” операцияси муваффақиятли ўтказилди. Лойиҳаси инвестори БAAнинг “Masdar” компанияси ҳисобланади.
Белгиланган қоидаларга риоя қилган ҳолда, худуддаги ишларни бажаришдан аввал, унинг ҳудуди – вақтинчалик тўсиқлар, маркировка ленталари ва бошқа чоралар ёрдамида аниқ белгиланган. Сўнгра тупроқни экологик жиҳатдан ўрганиш босқичи амалга оширилди. Бу ҳудудда Марказий Осиё тошбақаларининг қишлаши учун мос чуқурчалар аниқланган эди, шу муносабат билан 2020 йилнинг октабрь-ноябрь ойларида экологлар тупроқнинг юқори қатламларини синчиклаб очиб, қишлаётган тошбақаларни аниқлаш бўйича қидирув ишларини олиб бордилар.
Қидирув натижасида топилган 29 та тошбақа экологлар ва Давлат экология қўмитасининг вилоят ҳудудий бўлими билан келишилган баённомага асосан ҳарорат режимида назорат қилинадиган инкубаторга кўчирилди.
Экологлар тошбақаларни табиий шароитга янада кўпроқ мослаштириш мақсадида лойиҳа майдончасининг шимолий чегарасига туташ, яъни уларнинг собиқ жойлашган жойига яқин жойдаги мос ҳудудни белгилаш бўйича ишларни амалга оширдилар. Кейинчалик таклиф этилаётган ҳудуд Экология давлат қўмитасининг ҳудудий ваколатхонаси билан келишиш босқичидан ўтади.
Ўрта Осиё тошбақасининг ушбу тури март ойидан май ойигача фаол ҳаётда бўлиб, май ойининг охиридан бошлаб улар чуқурчаларда ухлашаётган бўлишади, шунинг учун тошбақалар айнан чуқурчалардан қидирилган. Хусусан, 2020 йил июнь ойида биринчи тадқиқот ишлари давомида ушбу ҳудудда ҳайвонлар топилмаган, чунки бу вақт тошбақалар учун ёзги қиш уйқуси даври ҳисобланади.
Тошбақалар уясининг сони ва зичлигини аниқлашнинг асосий усулларидан бири сифатида тошбақалар чуқурлари қўлланилади. Бунда ҳар бир тошбақа алоҳида ҳудудда бир нечта чуқурчалар қазиши мумкинлиги ҳисобга олинади, шунинг учун баҳолашнинг бу усули фақат таклиф этилаётган лойиҳа ҳудудидаги тошбақалар сонини тахминий аниқлашга олиб келиши мумкин, лекин кўпинча ортиқча баҳоланади.

История о спасении черепах во время начала строительства солнечной фотоэлектрической станции в Навоийской области
• История о спасении черепах во время начала строительства солнечной фотоэлектрической станции в Навоийской области
Понимая важность строительства новых электростанций для обеспечения растущего спроса на электроэнергию, Министерство энергетики Узбекистана со всей тщательностью подходит к экологической стороне этого процесса.
Примером этому может служить операция «Спасение черепах», успешно проведенная на месте строительства солнечной электростанции в Навоийской области. Инвестором проекта является компания Masdar (ОАЭ).
Соблюдая установленные правила, перед проведением работ на объекте была четко обозначена его зона – с помощью временных ограждений, лент для маркировки и других мер. Затем наступил этап экологического исследования почвы. На данном участке были обнаружены норы, которые подходят для зимовки среднеазиатской черепахи, в связи с чем в октябре-ноябре 2020 года специалистами-экологами были бережно вскрыты верхние слои почвы и выполнен поиск для обнаружения зимующих черепах.
Обнаруженные в результате поиска 29 черепах были перевезены в питомник с контролируемой температурой в соответствии с протоколом, согласованным с участвующими экологами и областным филиалом Госкомэкологии.
С целью дальнейшего помещения черепах в природные условия, экологами также проведена оценка для поиска подходящей зоны, примыкающей к северной границе проектной площадки, то есть в непосредственной близости от их бывшего местоположения. Далее предложенная зона проходит этап согласования с региональным представительством Госкомэкологии.
Черепах искали именно в норах, так как такой вид, как среднеазиатская черепаха активен с марта по май и с конца мая они уже прячутся в норах. В частности, в июне 2020 года в ходе проведения первых исследовательских работ на данном участке животных обнаружено не было, так как это время для них – период летней спячки.
Черепашьи норы используются в качестве одного из основных методов оценки количества и плотности нахождения черепах. При этом учитывается, что каждая отдельная черепаха может раскапывать несколько нор на территории, поэтому этот метод оценки популяции может привести только к приблизительной оценке численности черепах в пределах предлагаемого участка проекта, часто завышенной.