РЕСПУБЛИКАДА БИР ОЙ ДАВОМИДА ЭНЕРГИЯ САМАРАДОРЛИГИ СОҲАСИДА ДАВРА СУҲБАТЛАРИ ВА САВДО ЯРМАРКАЛАРИ
15 октябрдан 15 ноябргача Энергетика вазирлиги ва Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги мамлакатимизнинг 14 вилоятида қўшма савдо ярмаркалари ва давра суҳбатлари ўтказмоқдалар.
Ушбу тадбирларнинг асосий мақсади унинг иштирокчиларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 22.08.2013 йилдаги ПҚ-4422-сонли «Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳаларнинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежайдиган технологияларни жорий қилиш ва қайта тикланадиган энергия манбаларини ривожлантириш бўйича тезкор чора-тадбирлар тўғрисида»ги Қарорида белгиланган мақсад ва вазифалар билан таништириш, шунингдек, Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг «Саноат корхоналарининг энергия самарадорлигини ошириш» лойиҳасини энергия самарадорлиги ва энергияни тежаш соҳасидаги тугалланган лойиҳалар ютуқларини намойиш этиш орқали тақдим этиш.
Биринчи давра суҳбатлари ва савдо ярмаркалари Нукус (Қорақалпоғистон Республикаси), Урганч, Наманган, Фарғона, Бухоро каби шаҳарларда бўлиб ўтди. Шунингдек, ноябрь ойининг охирига қадар шундай тадбирлар Навоий, Самарқанд, Қарши, Тошкент, Нурафшон (Тошкент вилояти), Термиз, Гулистон ва Жиззахда режалаштирилган.
Ўртача ҳар бир шаҳарда савдо ярмаркаси ва давра суҳбатларида 300 дан 500 тагача иштирикчилар қатнашмоқда. Маҳаллий энергия тежайдиган ускуналар ишлаб чиқарувчилари ўз маҳсулотларини намойиш этмоқдалар, бу эса халқаро сифат стандартларига жавоб берадиган рақобатбардош маҳаллий маҳсулотлар билан танишиш имконини беради. Савдо ярмаркасида иштирок этаётган компаниялар: «Электроаппарат» компаниялар гуруҳи, «Қуёш Иссиқлик Энержиаси» МЧЖ ҚК, «Артель» компаниялар гуруҳи, «E-cover», «Mega Trans Energy» МЧЖ, QIE solar technology», «Endüstriyel Elektrik, «Solar Power», МЧЖ, ОФТОБ НУР МЧЖ Артель компаниялар гуруҳи, High light technology, Solar Сity Solutions МЧЖ, Vitech компаниялар гуруҳи, Panelplast ҚК МЧЖ ва бошқалар.
Ярмаркалардан сўнг давра суҳбатлари бўлиб, унда вилоят, шаҳар ва туман ҳокимликлари раҳбарлари, тадбиркорлар, ҳудудий ва вилоят электр тармоқлари ва газ таъминоти корхоналари раҳбарлари, саноат корхоналари, иштирок этувчи банклар, шунингдек ОАВ вакиллари иштирок этмоқдалар.

МЕСЯЦ КРУГЛЫХ СТОЛОВ И ЯРМАРОК ПРОДАЖ В СФЕРЕ ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ, ПРОВОДИМЫХ ПО РЕСПУБЛИКЕ
В период с 15 октября по 15 ноября Министерство Энергетики совместно с Министерством экономики и промышленности Республики Узбекистан проводят ярмарки продаж и круглые столы в 14 регионах республики.
Основная цель данных мероприятий – ознакомить её участников с достижениями в области повышения энергоэффективности и энергосбережения на примере реализованных проектов.
Первые круглые столы и ярмарки продаж были проведены в таких городах, как г.Нукус (Республика Каракалпакстан), Ургенч, Наманган, Фергана, Бухара. Также до конца ноября планируется проведение подобных мероприятий в Навои, Самарканде, Карши, Ташкенте, Нурафшане (в Ташкентской области), Термезе, Гулистане и Джизаке.
Отечественные производители энергоэффективного оборудования представляют свои изделия, что даёт возможность познакомиться с конкурентоспособной продукцией отечественного производства, отвечающей мировым стандартам качества. Компании, участвующие, в ярмарке продаж: группа компаний «Электроаппарат», СП ООО «Quyosh Issiqlik Energiasi», Группа компаний «Artel», «E-cover», ООО «Mega Trans Energy», «QIE solar technology», «Endüstriyel Elektrik», ООО «Solar Power», ООО «OFTOB NUR», Группа компаний «Artel», «High light technology», ООО «Solar Сity Solutions», Группа компаний «Vitech», СП ООО «Panelplast» и могие другие. Компании ООО «ST-Energy» (город Ургенч) и компания «HAN» (Андижан) представили на ярмарке электромобили собственного производства, являющиеся экологически чистым транспортным средством и работающим при помощи электродвигателей.
После ярмарок проводятся круглые столы, в которых принимают участие руководители областного, городских и районных хокимиятов, предприниматели, руководители территориальных и районных предприятий электрических сетей и газоснабжения, промышленных предприятий, участвующих банков, а также представители СМИ.  В среднем, в каждом городе, ярмарку продаж и круглые столы посещает от 300 до 500 человек.