Ijtimoiy va davlat obyektlari va boshqa tashkilotlar ehtiyojlari uchun kichik quyosh fotoelektr stansiyalarini sotib olish, o‘rnatish va kafolatlangan texnik xizmat ko‘rsatish uchun tanlovda ishtirok etishga taklif
• Ijtimoiy va davlat obyektlari va boshqa tashkilotlar ehtiyojlari uchun kichik quyosh fotoelektr stansiyalarini sotib olish, o‘rnatish va kafolatlangan texnik xizmat ko‘rsatish uchun tanlovda ishtirok etishga taklif
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 16-fevralda “2023-yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini va energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi PQ-57-son qaroriga muvofiq “Yashil Energiya” MCHJ tashkil etildi.
2. Respublikaning barcha hududlarida ijtimoiy soha, davlat obyektlari va boshqa tashkilotlarning energiyaga bo‘lgan ehtiyojini yashil energiya hisobiga jadal taʼminlash maqsadida kichik quyosh fotoelektr stansiyalarini sotib olish, o‘rnatish va ularga kafolatli texnik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha eng yaxshi taklifni tanlash uchun ochiq va shaffof tanlov eʼlon qilindi.
Loyihaning umumiy quvvati 219,4 MVt bo‘lib quyidagi 6 ta lotga bo‘lingan:
➖Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyati va Toshkent shahrining Olmazor tumani – 36,1 MVt;
➖Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari – 33,8 MVt;
➖Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari, shuningdek Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek tumani – 41,55 MVt;
➖Samarqand, Navoiy va Buxoro viloyatlari – 33,3 MVt;
➖Toshkent, Sirdaryo va Jizzax viloyatlari, shuningdek Toshkent shahrining Chilonzor tumani – 34,1 MVt;
➖Toshkent shahri (Chilonzor, Mirzo Ulug‘bek va Olmazor tumanlaridan tashqari) – 40,55 MVt.
3. Tanlovda qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasida talablarga muvofiq tajribaga ega bo‘lgan manfaatdor kompaniyalar ishtirok etishlari mumkin.
4. Tanlov O‘zbekiston Respublikasining “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq, maxsus axborot portalida (etender.uzex.uz) shaffof amalga oshiriladi

• Invitation to participate in the selection for the purchase, installation and guaranteed maintenance of small solar power plants for the needs of social and state facilities and other organizations
1. According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PD-57 dated 02/16/2023 “On measures to accelerate the introduction of renewable energy sources and energy-saving technologies in 2023”, the company “Yashil Energiya” LLC was founded.
2. In order to supply clean electricity to all regions of the Republic of Uzbekistan, the selection of the best offer for the purchase, installation and guaranteed maintenance of small solar power plants for the needs of social and state facilities and other organizations with a total capacity of 219.4 MW, according to Lots, has been announced.
➖Tashkent (with the exception of Chilanzar, Mirzo-Ulugbek and Almazar districts) – with a total capacity of 40.55 MW;
➖Tashkent, Syrdarya and Jizzakh regions, as well as Chilanzar district of Tashkent – with a total capacity of 34.1 MW;
➖Samarkand, Navoi and Bukhara regions – with a total capacity of 33.3 MW
➖Kashkadarya and Surkhandarya regions, as well as Mirzo-Ulugbek district of Tashkent – with a total capacity of 41.55 MW;
➖Republic of Karakalpakstan, Khorezm region and Almazar district of Tashkent – with a total capacity of 36.1 MW;
➖Andijan, Namangan and Ferghana regions – with a total capacity of 33.8 MW.
3. Any interested eligible persons with experience in the field of Renewable energy sources can take part in the selection.
4. The selection will be carried out in accordance with the established requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Public Procurement”, on a special information portal (etender.uzex.uz)