ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИ ЛОЙИҲА УЧУН МАСЛАҲАТЧИЛАРНИ ТАНЛАМОҚДА
Лойиҳа доирасида бир қатор ишларни амалга ошириш, жумладан: Навоий ИЭС, Тўрақўрғон ИЭС, Тошкент ИЭСда ўрнатилган буғ-газ қурилмалари (БГҚ) ва газ турбинали қурилмалар (ГТҚ) ни режали текшириш учун эҳтиёт қисмлар ва хизматларни етказиб бериш, белгиланган иссиқлик электр станцияларида муҳандислар учун техник тайёргарлик, шунингдек уларга масофадан туриб мониторинг тизимини ўрнатиш вазифалари кўзда тутилган.
Лойиҳани амалга ошириш Ўзбекистон Республикаси ҳукумати томонидан Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги («JICA») томонидан олинган маблағлар ҳисобидан амалга оширилади. Лойиҳа доирасидаги маслаҳат хизматлари учун тўловнинг бир қисми «Иссиқлик электр станциялари» АЖ маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
«Иссиқлик электр станциялари» АЖ томонидан жалб этилган маслаҳатчилар гуруҳи лойиҳани бошқаришда ёрдам бериш учун барча зарур техник ва маъмурий хизматларни, шу жумладан мақсадли иссиқлик электр станцияларини техник қўллаб-қувватлашни, эксплуатация ва техник хизмат кўрсатиш ва қувватларни ҳамда электр станцияларни ривожлантириш, муҳандислик борасидаги тавсиялар ва таклифларни, назоратни таъминлайди.

МИНЭНЕРГО ОТБЕРЕТ КОНСУЛЬТАНТОВ ДЛЯ ПРОЕКТА
В рамках проекта предусмотрена реализация ряда задач, в числе которых: поставка запасных частей и услуг для проведения плановых инспекций парогазовых установок (ПГУ) и газотурбинных установок (ГТУ), установленных на предприятиях: Навоийская ТЭС, Туракурганская ТЭС, Ташкентская ТЭЦ; техническая подготовка для полевых инженеров на указанных тепловых электростанциях, а также установка на них системы удалённого мониторинга.
Финансирование проекта осуществляется за счет заёма, полученного Правительством Узбекистана от Японского агентства международного сотрудничества («JICA»). Часть средств АО «Тепловые электрические станции» намерено использовать для оплаты консультационных услуг в рамках проекта.
Команда консультантов, привлеченная со стороны АО «Тепловые электрические станции», будет оказывать все необходимые технические и административные услуги для оказания помощи в управлении проекта, включая техническую поддержку для целевых тепловых электростанций, рекомендации и предложения с инженерной точки зрения, надзор за комплексными услугами по эксплуатации и техническому обслуживанию и мощности, и развитие электростанций.