ФОТОЭЛЕКТР СТАНЦИЯЛАРИ ҚУРИЛИШИ УЧУН ИНВЕСТОРЛАР ТАНЛАНАДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Самарқанд ва Жиззах вилоятларида иккита фотоэлектр (қуёш) станциялари (ФЭС) қуриш мақсадида инвесторлар ўртасида танлов эълон қилди.
Танлов ташкилотчилари Энергетика вазирлиги тизимидаги “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти ва Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳисобланади.
Мазкур ФЭСлар бўйича алоҳида ишларни бажариш, молиялаштириш, қурилиш ва ишга тушириш ҳамда эгалик қилиш (PV) борасида битта ёки иккита ёхуд хусусий сектордан иборат мустақил электр энергия ишлаб чиқарувчилар (IPP) консорциум танлаб олиниши режалаштирилган.  Ҳар бир ФЭСнинг қуввати қарийб 200 МВт бўлиши тахмин қилинмоқда.
Ўзбекистон Республикасининг “Давлат-хусусий шериклик тўғрисида”ги (ДХШ) қонунига биноан танлов икки босқичда ўтказилади. Ҳозирда унда иштирок этишни истаган потенциал инвесторлар Лойиҳага қизиқиш билдиришлари ва дастлабки малакавий танловдан ўтиш учун ариза беришлари мумкин.
Малакавий танловдан ўтган потенциал талабгорлар иккинчи босқичда лойиҳани баҳолаш, лойиҳа ҳужжатларига шарҳ бериш ва кейин техник ҳамда молиявий таклифларни тақдим этишга таклиф этиладилар.
"Лойиҳага қизиқиш билдириш" бўйича расмийлаштириш тафсилотлари билан Энергетика вазирлигининг веб-сайтида танишиш мумкин. Уни 2020 йил 21 мартгача бўлган муддатда тақдим этиш керак.
Қайд этиш керакки, Жиззах ва Самарқанд вилоятларида ФЭС қурилиши Ўзбекистон Ҳукуматининг қайта тикланувчи энергия манбаларини яқин 10 йил ичида 5 ГВт га етказиш стратегияси доирасида амалга оширилади.
Ушбу мақсадда Халқаро молия корпорацияси (Жаҳон банки гуруҳи) қуввати 900 МВтгача бўлган қуёш энергияси лойиҳалари бўйича тендерларни ташкил этиш ва ўтказишда кўмаклашиш учун етакчи маслаҳатчи сифатида жалб этилган.

ДЛЯ СТРОИТЕЛЬСТВА ФЭС ОТБЕРУТ ИНВЕСТОРОВ
Министерство энергетики Республики Узбекистан объявляет конкурс с целью выбора инвесторов двух фотоэлектрических (солнечных) станций, которые будут строиться в Самаркандской и Джизакской областях.
Организаторами конкурса являются Минэнерго в лице курируемой организации АО «Национальные электрические сети Узбекистан» и Министерство инвестиций и внешней торговли.
Планируется, что будут отобраны один или два инвестора или консорциума частного сектора для отдельной разработки, финансирования, строительства, владения и эксплуатации данных ФЭС (PV), независимых производителей энергии (IPP). Предполагается, что каждая ФЭС будет иметь мощность около 200 МВт.
Согласно закону Республики Узбекистан о государственно-частном партнерстве (ГЧП), тендер будет проводиться в два этапа. В настоящее время заинтересованные участвовать в нем потенциальные инвесторы могут выразить заинтересованность в Проекте и подать заявку на предварительную квалификацию.
На втором этапе потенциальным претендентам, прошедшим предварительную квалификацию, будет предложено оценить проект, прокомментировать проектную документацию и затем представить технические и финансовые предложения.
Подробности оформления «Выражения заинтересованности (ВЗ) в Проекте» можно найти на сайте Министерства энергетики. Его необходимо представить в срок до 21 марта 2020 года.
Добавим, что строительство ФЭС в Джизаке и Самарканде является частью реализации стратегии Правительства Узбекистана по увеличению доли производства возобновляемой энергии до 5 ГВт в течение следующих 10 лет.
В этой целью привлечена Международная финансовая корпорация (Группа  Всемирного банка) в качестве ведущего консультанта для оказания помощи в структурировании и проведении тендеров по проектам в области солнечной энергии мощностью до 900 МВт.