Жорий йил бошидан электр энергияси истеъмолчилари томонидан содир этилган 212 та қоидабузилиш ҳолатлари натижада 34,5 миллиард сўм маблағ қайта ҳисоб-китоб қилинди
• Жорий йил бошидан электр энергияси истеъмолчилари томонидан содир этилган 212 та қоидабузилиш ҳолатлари натижада 34,5 миллиард сўм маблағ қайта ҳисоб-китоб қилинди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Электр энергетикада назорат инспекцияси - Ўзэнергоинспекциянинг 2020 йил бошидан ҳозирги кунга қадар амалга оширган чора-тадбирлари натижасида 244,2 млн. кВт.с электр энергияси тежалди.
“Ўзэнергоинспекция” зиммасига электр ва иссиқлик энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш, тақсимлаш ва истеъмол қилиш, кўмирдан фойдаланиш соҳасида норматив-ҳуқуқий ҳужжатларига юридик ва жисмоний шахслар томонидан (аҳолидан ташқари) риоя этилиши устидан давлат назоратини амалга ошириш вазифаси юклатилган.
Йил бошидан буён умумий ҳажмда бир йилда 2 минг тоннадан зиёд шартли ёқилғи сарфлайдиган 13 та корхонада энергетика текширувлари ўтказилди.
Бундан ташқари, жорий йил бошидан “Ўзэнергоинспеция”нинг Мажбурий ижро бюроси билан ўтказган қўшма рейдлари давомида 212 та истеъмолчилар томонидан йўл қўйилган қоидабузилиш ҳолатлари аниқланди. Натижада 34,5 млрд. сўм маблағ қайта ҳисоб-китоб қилинди.
Бажарилган ушбу ишлар – хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини электр энергетика соҳасидаги бугунги кундаги ҳуқуқий базасига мувофиқлигини таҳлил қилиш, мажуд қоидабузилишларини аниқлаш ва ноқонуний равишда сарфланаётган энергия манбаларини давлатга ҳамда истеъмолчиларга қайтариш имконини берди.
“Ўзэнергоинспекция”нинг устувор вазифаларидан яна бири – энергетика   соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва таҳлил қилишдан иборат. Мазкур иш ҳозирги вақтда электр энергетика соҳасини кенг кўламда ислоҳ қилиш жараёни сабабли долзарб бўлиб ҳисобланади.
Шунга кўра, 2020 йилнинг бошидан бери, амалдаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга тегишли ўзгартиришлар киритиш, уларни қайта кўриб чиқиш ва ўз кучини йўқотган деб тан олиш борасида 38 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат кўриб чиқилди. Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг 2 та Қонунига, Вазирларр Маҳкамасининг 13 та қарорига ўзгартиришлар ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифлар тайёрланди.
“Ўзэнергоиспекция” функцияларига шунингдек, янги ва реконструкция қилинган электр қурилмаларини текширувдан ўтказиш ва уларни эксплуатацияга топшириш ҳақида хулоса бериш вазифаси киради. Мазкур ишлар электр энергетикаси соҳасида хавфсизликни таъминлашга йўналтирилган. шу жумладан янги объектларни топшириш борасида. Бу борада “Ўзэнергоинспеция” томонидан  жорий йилда ишга туширишили керак бўлган 2 минг 875 та объектнинг электр таъминоти бўйича лойиҳалари кўриб чиқилди. Умуман олганда, республика бўйича электр хўжалигининг умумий қуввати 378 МВт.дан ортиқ бўлган объектлари, шу жумладан йирик саноат объектлари – 1 минг 987 истеъмолчилар бўйича текширувлар ўтказилди ва хулосалар берилди.

В результате 212 нарушений, совершенных потребителями электроэнергии с начала этого года, было пересчитано 34,5 милларда сумов
• В результате 212 нарушений, совершенных потребителями электроэнергии с начала этого года, было пересчитано 34,5 милларда сумов
C начала 2020 года в результате текущей работы Инспекции по надзору в электроэнергетике при Министерстве энергетики Республики Узбекистан сэкономлено 244,2 млн. кВт.ч электроэнергии.
На «Узэнергоинспекцию» возложен государственный надзор за соблюдением юридическими и физическими лицами (помимо населения) нормативно-правовой документации в сфере производства, подачи, распределения и потребления электрической и тепловой энергии, использованию угля.
С начала года реализованы планы по энергетическим проверкам 13 предприятий, расходующих в год в общем объеме более 2 тысяч тонн условного топлива.
Данная работа позволила проанализировать соответствие деятельности проверенных субъектов хозяйственной деятельности современной правовой базе в сфере электроэнергетики, выявить имеющиеся нарушения и вернуть государству и пользователям неправомочно расходуемые энергообъёмы.
Кроме того, за прошедшие месяцы года в ходе совместных рейдов «Узэнергоинспекции» и Бюро принудительного исполнения выявлены правонарушения, допущенные 212 потребителями. В результате сделан перерасчет, составивший 34,5 млрд. сумов.
Еще одной из приоритетных задач «Узэнергоинспекции» является разработка и анализ нормативно-правовых документов в области энергетики. Эта работа в настоящее время имеет особую актуальность в связи с процессом масштабного реформирования электроэнергетической отрасли.
В соответствии с этим, с начала 2020 года было рассмотрено 38 нормативно-правовых документов по внесению соответствующих изменений в действующие нормативно-правовые акты, их пересмотру и признанию утратившими силу. В частности, подготовлены предложения по внесению изменений и дополнений в два закона Республики Узбекистан, 13 постановлений Кабинета Министров страны и т.д.
В функции «Узэнергоинспекции»  также входит выдача заключений о проведении проверки и сдаче в эксплуатацию нового и реконструируемого электрооборудования. Эта работа направлена на обеспечение безопасности в сфере электроэнергетики, в том числе при сдаче новых объектов.  Так, «Узэнергоинспекцией»  рассмотрены проекты по электроснабжению 2 тыс. 875 объектов, которые будут введены в эксплуатацию в текущем году. В целом по стране были проведены проверки и даны заключения по  объектам электрического хозяйства 1 тыс. 987 потребителей общей мощностью более 378 МВт, в том числе крупных промышленных объектов.