Ўзбекистонда тақсимланмайдиган таваккалчиликлар кўзда тутилган шартномалар асосида углеводородларни қазиш механизми жорий қилинмоқда. Улар қазиб олиниши мураккаб бўлган ва кичик заҳирали углеводород конларида қазиш ишларини олиб боришда шартномавий механизм сифатида қўлланилади.
Бу борада Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 21 июлда ВМҚ-448-сонли қарори қабул қилинди. Янги механизм қазиб олиниши мураккаб бўлган конларда углеводородларни қазиб олиш ҳажмини кўпайтиришда муҳим рағбат бўлиб хизмат қилади.
Янги ҳужжат Ўзбекистон Республикаси Президентининг нефть-газ тармоғи бошқарувини такомиллаштириш борасидаги 9.07.2019 йилдаги ПҚ-4388-сонли қарорини ижро этиш мақсадида қабул қилинган.
Халқаро амалиётда углеводородларни қазишда, шу жумладан, қазиб олиниши мураккаб бўлган ва кичик заҳирали углеводород конларида қазиш жараёнида геологик ва молиявий таваккачиликларни қисқартириш мақсадида ер ости бойликларидан фойдаланувчи команияларни тақсимланмаган таваккалчиликлар шарти билан жалб қилади.
Қабул қилинган қарорга мувофиқ белгиланадики, тақсимланмаган таваккалчиликли шартномалар асосида углеводородларни қазиб олиш механизми устав жамғармасида (капиталида) 50 фоиз ва ундан юқори бўлган давлат улуши бор давлат корхоналари ва юридик шахсларга татбиқ қилинади.
Бундай шартномалар асосида пудратчилар жалб қилинадиган конларнинг рўйхати ер ости бойликларидан фойдаланувчиларнинг таклифлари асосида Энергетика вазирлиги томонидан шакллантирилади.
Пудратчи танлов асосида аниқланади. Шартноманинг янги турида пудратчи томонидан ўз ҳисобидан ва ўз таваккалчилиги эвазига углеводородларни қазиб олиш ҳажмини кўпайтириш ишларига қўл уриши кўзда тутилган.
Шартномага кўра пудратчига тегишли бўлган нефть ва газ конденсати улуши шартномавий асосда хом ашё шаклида ички бозорда сотилиши ёки кейинчалик ички бозорда сотиш ёки экспорт қилиш мақсадида Ўзбекистон ҳудудида қайта ишланиши мумкин.
Шартнома асосида пудратчига тегишли бўлган табиий газ улуши шартномавий асосда ички бозорда сотилади.
Шартномалар битта ёки бир нечта кон бўйича 10 йил муддатга тузилиши ҳамда ер ости бойликларидан фойдаланувчи ва пудратчи ўртасидаги ўзаро келишувига асосан қўшимча равишда 5 йилга узайтирилиши мумкин.
Шунингдек, қарорда танлов савдоларини ўтказиш шартлари ҳамда углеводородларни қазишни кўпайтириш бўйича тақсимланмаган таваккалчиликли контрактларга нисбатан минимал талаблар, ер ости бойликларидан фойдаланувчи ва пудратчи ўртасида бундай шартномани тузиш схемаси кўзда тутилган.
Натижада ушбу механизм республиканинг нефть-газ тармоғида сервис хизматларини ривожлантиришга хизмат қилади. Айни пайтда ўзаро манфаатли шартлар асосида пудратчиларнинг сармояси ҳисобидан углеводородларни қазиш ҳажмини кўпайтириш ишларини амалга ошириш имконини беради.
Ушбу қарорнинг қабул қилиниши танлов асосида салоҳиятли манфаатдор инвесторларни танлашга имкон беради, тармоқни ривожлантиришга кўмаклашади, илғор технологияларни жорий қилиш ва углеводородларни қазишни кўпайтиришга хизмат қилади.

Утвержден порядок работы на условиях риск сервиса в нефтегазовой отрасли
В Узбекистане внедряется механизм добычи углеводородов на основе контрактов с нераспределяемыми рисками. Они применяются в качестве договорного механизма в случаях добычи на месторождениях с трудноизвлекаемыми и малыми запасами углеводородов.
Соответствующее постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №ПКМ-448 принято 21 июля 2020 года. Новый механизм призван стать стимулом для увеличения объемов добычи углеводородов из месторождений с трудноизвлекаемыми запасами.
Документ принят во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4388 от 9.07.2019 года по совершенствованию системы управления нефтегазовой отраслью.
В международной практике для минимизации геологических и финансовых рисков при добыче углеводородов, в том числе на месторождениях
с трудноизвлекаемыми и малыми запасами, недропользователи привлекают компании на условиях с нераспределяемыми рисками.
Согласно принятому постановлению, устанавливается, что механизм добычи углеводородов на основе контрактов с нераспределяемыми рисками, распространяется на государственные предприятия и юридические лица с долей государства в уставном фонде (капитале) в размере 50 и более процентов.
Перечень месторождений, на которые будут привлекаться подрядчики на основе таких контрактов, формируется Министерством энергетики по предложениям недропользователей.
Подрядчик будет определяться на конкурсной основе. Новый вид контракта предусматривает выполнение подрядчиком за свой счет и на свой риск работ  по увеличению добычи углеводородов.
Причитающаяся подрядчику по контракту доля нефти и газового конденсата может быть на договорной основе реализована в виде сырья на внутреннем рынке или переработана на территории Узбекистана для дальнейшей реализации на внутреннем рынке или на экспорт.
Доля природного газа, причитающаяся подрядчику по контракту, на договорной основе реализуется на внутреннем рынке.
Контракты могут заключаться в отношении одного или нескольких месторождений на срок до 10 лет с возможным продлением дополнительно до 5 лет по взаимному согласию недропользователя и подрядчика.
Постановление также содержит условия проведения конкурсных торгов и минимальные требования, предъявляемые к контрактам с нераспределяемыми рисками по увеличению добычи углеводородов, схему заключения такого контракта между недропользоватeлем и подрядчиком.
Тем самым, эти механизмы будут способствовать развитию сервисных услуг в нефтегазодобывающей отрасли республики, а также позволят реализовать работы по увеличению добычи углеводородов за счет капитала подрядчиков на взаимовыгодных условиях.
Принятие данного постановления позволит на конкурсной основе отбирать потенциальных заинтересованных инвесторов, способствовать развитию отрасли, внедрению передовых технологий и увеличению добычи углеводородов.