Саудия Арабистонининг “Acwa Power” компанияси билан ҳамкорликда умумий қуввати 1000 МВт бўлган 2 та шамол электр станцияси қурилади
• Саудия Арабистонининг “Acwa Power” компанияси билан ҳамкорликда умумий қуввати 1000 МВт бўлган 2 та шамол электр станцияси қурилади
Маълумки, 2019 йилнинг 20 сентябрида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Энергетика Инвестицион форуми доирасида, Энергетика вазирлиги ва “ACWA Power” (Саудия Арабистони) компанияси ўртасида қуввати 500 МВтдан 1000 МВтгача бўлган шамол электр станцияси қуриш бўйича келишувга эришилган эди.
Шундан келиб чиқган ҳолда, жорий йилнинг 5 март куни Энергетика вазирлиги ва “ACWA Power” (Саудия Арабистони) компанияси ўртасида Ўзбекистон Республикасида умумий қуввати 500 – 1000 МВт бўлган шамол электр станциясини қуриш лойиҳасини амалга ошириш келишуви имзоланди.
Ушбу келишувларга асосан, мутахассислар томонидан Республика бўйлаб бир қанча ер майдонлари ҳар томонлама ўрганиб чиқилди ва Бухоро ҳамда Навоий вилоятларининг Пешкў, Ғиждувон ва Конимех туманлари умумий қуввати 1000 МВт бўлган 2 та шамол электр станцияларини қуриш учун танланди.
Лойиҳанинг умумий қиймати 1 миллиард АҚШ доллари деб баҳоланмоқда ва  у 100 фоиз тўғридан-тўғри инвестиция маблағларини жалб қилиш орқали барпо этилади.
Лойиҳа доирасида инвестор билан электр энергиясини сотиб олиш ва инвестиция шартномалари имзоланади ва натижада 25-30 йил давомида Республикамизни яшил энергия манбалари орқали ишлаб чиқарилаётган электр энергия билан таъминлаш имконияти яратилади.
Ҳозирда танланган ер майдонларида шамол кўрсаткичларини аниқлаш учун юқори малакали маҳаллий ва хорижий мутахассислар жалб қилинган бўлиб, улар томонидан шамол ўлчаш ускуналари (мачталар) ўрнатилмоқда.
Ушбу ускуналар 100 метр баландликда бўлиб, шамолнинг тезлиги, йўналиши, давомийлиги ва бундан ташқари об-ҳаво маълумотларни ўлчайди ва сақлаб боради.

Высокотехнологичный подход определит работу будущей ветрянной электростанции
В Узбекистане продолжается работа над проектом по строительству ветровых электростанций (ВЭС) общей мощностью 1000 МВт, который реализуется компанией ACWA Power (Саудовская Аравия).
С этой целью специалистами были изучены земельные участки в разных регионах Узбекистана и отобраны в качестве наиболее подходящих для расположения двух ВЭС Пешкунский и Гиждуванский районы Бухарской области и Канимехский район Навоийской области.
В настоящее время в этих районах устанавливаются современные оборудования для определения показаний ветра. Специальные датчики устанавливаются на высоте 100 метров с целью измерения таких данных, как скорость ветра, его направление и продолжительность, а также изменение погодных условий. К данной работе привлечены высококвалифицированные отечественные и зарубежные специалисты.
Добавим, что договоренность между Министерством энергетики Республики Узбекистан и ACWA Power о строительстве ВЭС была достигнута 20 сентября 2019 года в рамках Энергетического инвестиционного форума в Ташкенте. Соответствующее соглашение сторонами было подписано 5 марта 2020 года.
Проект с использованием возобновляемого источника энергии (ветра) будет построен на 100% за счет привлечения прямых инвестиций, его общая стоимость составляет 1 миллиард долларов США. С инвестором будут подписаны инвестиционная соглашения и соглашения о закупке электроэнергии на 25-30 лет, которые обеспечат республику экологически чистой энергией.