Иқтисодиёт соҳаларида ёқилғи-энергетика ресурсларининг сарфини меъёрлаш бўйича тартиб тасдиқланди
Энергетика вазирлиги ҳузуридаги “Ўзнефтгазинспекция” ва “Ўзэнергоинспекция” томонидан Республика иқтисодиёти соҳаларида ёқилғи-энергетика ресурсларининг сарфини меъёрлаш бўйича ТАРТИБ ишлаб чиқилди ва ушбу тартиб Энергетика вазирлиги томонидан мувофиқлаштирилиб 2020 йил 20 август куни Энергия самарадорлиги ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш масалалари бўйича Республика комиссиясини қарорига асосан тасдиқланди.
Амалдаги меъёрий ҳужжат 1979 йилда собиқ СССР даврида ишлаб чиқилган бўлиб, иқтисодиёт тармоқларининг охирги 30 йил ичида жадал суратларда ўсиши, энергия тежамкор технологиялар ва автоматик бошқарув тизимларини жорий этилиши, шунингдек, мамлакатимизнинг энергия истеъмоли ривожланган давлатларга нисбатан юқорилиги амалдаги меъёрий хужжатни янгилашни таққозо этди.
Хусусан ушбу меъёрлаш хужжат, иқтисодиёт тармоқларида ёқилғи-энергетика ресурсларини оқилона тақсимлаш, улардан самарали фойдаланиш ва ёқилғи сарфини оптималлаштиришнинг ягона услубий ёндошувини белгилайди.
Шу билан бирга, корхона ва ташкилотлардаги ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар турлари бўйича ёқилғи-энергетика ресурслари сарфини қисқартириш бўйича ташкилий чора-тадбирлар ҳамда меъёрлари аниқланадиган соҳавий услубиёт ва йўриқномаларни ишлаб чиқиш, тахллилар олиб бориш имконини беради.
Мазкур меъёрлаш тартиби 2020 йил 1 ноябрдан бошлаб жорий этилади ва 2021 йил 1 январдан бошлаб ҳар чорак якуни бўйича иқтисодиёт тармоқларида ёқилғи-энергетика ресурсларининг сарфи тўғрисидаги маълумотлар таҳлил этиб борилади.
Меъёрлаш тартиби бўйича тўлиқроқ маълумот олиш учун, ушбу хужжат билан танишиб чиқишларингизни ва иш жараёнида ундан фойдаланишингизни тавсия этамиз.

Утвержден порядок регулирования потребления топливно-энергетических ресурсов в экономике
Узнефтегазинспекцией совместно с Узэнергоинспекцией при Министерстве энергетики, разработан Порядок регулирования потребления топливно-энергетических ресурсов в экономической отрасли Республики.
Документ утвержден 20 августа 2020 года Республиканской комиссией по энергоэффективности и возобновляемым источникам энергии. Его реализация координируется Министерством энергетики Республики Узбекистан.
Действовавший до настоящего времени соответствующий нормативный документ был разработан в 1979 году во времена бывшего СССР. Его положениям требовались кардинальные перемены в связи с быстрым ростом отраслей экономики за последние 30 лет, внедрением энергосберегающих технологий, систем автоматического управления, растущим потреблением энергии.
В частности, новый Порядок определяет единый методический подход к рациональному распределению топливно-энергетических ресурсов в народном хозяйстве, их эффективному использованию и оптимизации расхода.
В то же время принятый нормативно-правовой документ позволяет разрабатывать и анализировать отраслевые методики и рекомендации, определяющие организационные меры и нормативы снижения расхода топливно-энергетических ресурсов по видам продукции, производимой предприятиями и организациями.
Новый Порядок нормирования будет введен с 1 ноября 2020 года, а с 1 января 2021 года ежеквартально будет проводиться анализ данных о потреблении топливно-энергетических ресурсов в экономической отрасли.
Порядок регулирования потребления топливно-энергетических ресурсов размещен на официальном сайте Узнефтегазинспекции www.uzngi.uz.
Его подробное изучение позволит предприятиям получить детальную информацию о процедуре нормирования и всех введенных изменениях с целью их эффективного использования в рабочем процессе.