“АCWA Power” келгусида шамол электр станцияларини қуриш учун шамол салоҳиятини ўрганмоқда
“АCWA Power” компанияси (Саудия Арабистони) Бухоро вилоятининг Пешку ва Ғиждувон туманларида шамол салоҳиятини ўрганиш учун режалаштирилган 18 та метереологик устундан 10 тасини ўрнатди. Мазкур компания томонидан умумий қуввати 1000 МВт бўлган шамол электр станциялари (ШЭС) қурилади.
Шамол салоҳиятини ўрганиш ишлари 2020 йилнинг август ойида бошланган бўлиб, 12 ой давомида олиб борилади.
Шамолнинг тезлиги, йўналиши ва давомийлиги, шунингдек ҳудудлардаги об-ҳаво шароитиларининг ўзгариши каби маълумотларни ўлчаш учун 100 метр баландликдаги махсус датчиклар ўрнатилади. Ушбу ишларга юқори малакали маҳаллий ва хорижий мутахассислар жалб қилинган.
Қайта тикланадиган энергия манбаси (шамол) асосида электр станцияларни қуриш лойиҳаси умумий қиймати 1 миллиард АҚШ долларига тенг бўлган, 100 фоиз тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилиш йўли билан амалга оширилади.
Маълумот учун, 2020 йилнинг 4 май куни давлатимиз раҳбарининг ёқилғи-энергетика тармоғида самарадорликни ошириш масалалари юзасидан ўтказган йиғилишида “АCWA Power” компанияси билан биргаликда шамол электр станцияларини қуриш бўйича ишларни жадаллаштириш топшириғи берилган эди.

«Аcwa Power» исследует ветровой потенциал в районах будущего строительства ВЭС
«Аcwa Power» (Саудовская Аравия) к настоящему времени установлены 10 метеорологических мачт из 18 запланированных для исследования ветрового потенциала в Пешкуйском и Гиждуванском районах Бухарской области, где этой компанией будут построены ветровые электростанции (ВЭС) общей мощностью 1000 МВт.
Изучение ветрового потенциала начато в августе 2020 года и продолжится в течении 12 месяцев.
Специальные датчики устанавливаются на высоте 100 метров с целью измерения таких данных, как скорость ветра, его направление и продолжительность, а также изменении погодных условий. К данной работе привлечены высококвалифицированные отечественные и зарубежные специалисты.
Проект с использованием возобновляемого источника энергии (ветра) будет построен на 100% за счет привлечения прямых инвестиций, его общая стоимость составляет 1 млрд. долларов США.
Добавим, что 4 мая 2020 года на совещании под руководством Президента Республики Узбекистан по вопросам повышения энергоэффективности топливно-энергетического комплекса, было поручено начать проект по строительству ВЭС на условиях государственно-частного партнерства совместно с AСWA Power.