Ўзбекистон Республикасида 500 кВли Ғузор – Регар электр узатиш тармоғини тиклаш инвестицион лойиҳаси амалга оширилмоқда
• Ўзбекистон Республикасида 500 кВли Ғузор – Регар электр узатиш тармоғини тиклаш инвестицион лойиҳаси амалга оширилмоқда
Энергетика ва сув ресурслари мувозанатини сақлаш, истеъмолчиларни электр энергияси билан барқарор таъминлаш борасида Тожикистон Республикаси билан ҳамкорликда бир қатор инвестицион лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Хусусан, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан “Ўзбекистон Республикасида 500 кВли Ғузор – Регар (Л-507) электр узатиш тармоғини тиклаш” инвестицион лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Лойиҳа доирасида 500 кВли Ғузор – Регар (Л-507) электр узатиш тармоғининг Ўзбекистон Республикаси ҳудудидаги 63 километр узунликдаги қисми қайта қурилади. Лойиҳанинг дастлабки қиймати 25 миллион АҚШ долларни ташкил этади.
Халқаро тендер танловлари натижаларига кўра, Хитой Халқ Республикасининг “Shanghai Electric Power Transmission & Distribution” компанияси ғолиб деб топилди ва мазкур инвестицион лойиҳа ушбу компания билан ҳамкорликда амалга оширилади.
Лойиҳа Тожикистон Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссияси баённомаси асосида амалга оширилмоқда. Лойиҳа Ўзбекистон ва Тожикистон энергия тизимларининг паралелл ишлаши вақтида электр энергияси ишончлилигини таъминлашга хизмат қилади.

В Узбекистане реализуется инвестиционный проект по реконструкции ЛЭП 500 кВ «Гузар – Регар»
Узбекистан совместно с Республикой Таджикистан реализует ряд инвестиционных проектов для поддержания баланса энерго- и водных ресурсов, устойчивого электроснабжения потребителей в регионе.
Таким образом, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» реализует инвестиционный проект «Реконструкция линии электропередачи 500 кВ «Гузар – Регар» (Л-507) в Республике Узбекистан».
В рамках проекта будет реконструирован 63-км участок ЛЭП 500 кВ «Гузар – Регар» (Л-507) на территории Узбекистана. Первоначальная стоимость проекта оценивается в 25 млн. долларов.
Данный инвестиционный проект будет реализован в сотрудничестве с Китайской компанией Shanghai Electric Power Transmission & Distribution, победителем международного тендера.
Проект реализуется на основании протокола Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Таджикистан и Республикой Узбекистан. Проект направлен на обеспечение надежности электроснабжения при параллельной работе энергосистем Узбекистана и Таджикистана.