Жорий йилнинг 12 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси энергетика вазири Алишер Султонов МАГАТЭ Бош директори ўринбосари ва Кафолатлар департаменти раҳбари Массимо Апаро бошчилигидаги делегация билан музокаралар ўтказди.
Томонлар Ўзбекистон ва Атом энергетикаси бўйича халқаро агентлик ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди.
2019 йил август ойида Ўзбекистонда МАГАТЭ билан ҳамкорликнинг 25-йиллиги кенг нишонланди. Мазкур ҳамкорлик 2018 йилда Ўзбекистонда атом энергиясидан фойдаланиш ва Атом энергетикасини ривожлантириш агентлиги (“Ўзатом”) ташкил этилганидан буён янги босқичга кўтарилди.
Жаноб Апаро хавфсизлик масалалари бўйича МАГАТЭ ва Ўзбекистон ўртасида ўзаро самарали алоқалар мавжудлигини ва ядровий дастурни ишлаб чиқиш тўғрисида қарор қабул қилинишини ҳисобга олган ҳолда, мамлакатнинг мажбуриятлари янада ошишини таъкидлади ва бунинг учун семинарлар ташкил этиш ва кадрлар тайёрлаш орқали тўлиқ ҳамкорликка тайёрлигини билдирди. МАГАТЭ ва Ўзбекистон ўртасида ўзаро яқин ҳамкорликни кенгайтириш зарурлиги алоҳида қайд этилди.
МАГАТЭ делегацияси Ўзбекистоннинг ядро технологияларини ривожлантириш борасидаги сиёсатини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлигига ишонч билдириб, бу йўналишда амалга оширилаётган чора-тадбирлар ва қадамларни алоҳида таъкидлади.
«Биз МАГАТЭ билан йўлга қўйилган ҳамкорлик муносабатларини юксак қадрлаймиз ва уни келгусида янада кенгайтириш ниятидамиз», - дея таъкидлади учрашув чоғида А.Султонов.
Шунингдек, Ўзбекистон мамлакатда ядро энергияси бўйича миллий дастурни ишга тушириш билан барча халқаро мажбуриятларни бажаришга интилаётгани қайд этилди.
Хусусан, мамлакатимизда илк атом электростанцияси қурилиш лоихаси доирасида МАГАТЭ билан мазкур лойиҳа учун кадрлар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш борасида яқин ҳаморлик йўлга қўйилди.
Лойиҳага алоқадор “Ўзатом” агентлиги, вазирлик ва идоралар ходимлари МАГАТЭ томонидан Вена шаҳридаги штаб-квартирада, шунингдек АҚШ, Россия, Руминия, Чехияда ва бошка мамлакатларда ташкил этилган ўқув семинарлари ва тренингларда иштирок этди. Семинарлар ва тренинглар АЭС қурилиши учун жой танлаш ва уни қуриш, ядро соҳасига доир қонунчиликни ривожлантириш, объектларни физик жиҳатдан ҳимоя қилишни таминлаш, кадрлар тайёрлаш ва бошқа қатор йўналишлар билан боғлиқ масалаларга бағишланди.
МАГАТЭ билан техник кооперацияда 2022-2023 йилларга мўлжалланган кадрлар салоҳиятини ошириш ва қурилиши режалаштирилаётган атом электростанцияси учун ядро инфратузилмасини яратиш бўйича дастур ишлаб чиқилди.
Қайд этиш жоизки, Тошкентга ташриф асносида МАГАТЭ делегацияси шунингдек Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ядро физикаси институтида бўлди, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси президенти Беҳзод Йўлдошев билан учрашув ўтказди. Саноат хавфсизлиги давлат қўмитаси раиси Бахтиёр Ғуломов билан музокаралар ўткизилиб, ядро материаллари кафолатлари масалалари муҳокама қилинди.

Министр энергетики провел встречу с делегацией МАГАТЭ
Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов 12 октября 2020 года провел в Ташкенте переговоры с делегацией МАГАТЭ во главе с заместителем Генерального директора МАГАТЭ – директором Департамента гарантий Массимо Апаро.
Стороны обсудили дальнейшее взаимодействие по вопросам принятых обязательств по нераспространению ядерного оружия, всестороннее развития сотрудничества Узбекистана и Международного агентства по атомной энергии.
В августе 2019 года в Узбекистане широко отметили 25-летие сотрудничества с МАГАТЭ. Это партнерство получило новое развитие с момента принятия решения об использовании атомной энергии в Узбекистане в 2018 году и создания Агентства по развитию атомной энергии (Агентство «Узатом»).
Г-м Апаро было отмечено, что между МАГАТЭ и Узбекистаном имеется эффективное взаимодействие в вопросах гарантий и с учетом принятия решения по развитию ядерной программы, обязательства страны еще больше увеличатся, с связи с чем выражена готовность полного взаимодействия как путем организации семинаров и подготовки кадров, так и проведения миссий и инспекций. Особо обозначена необходимость расширения тесного взаимодействия и кооперации между МАГАТЭ и Узбекистаном.
Делегация МАГАТЭ заверила о приверженности полной поддержки политики Узбекистана по развитию ядерных технологий, были подчеркнуты принимаемые меры и шаги в данном направлении.
«Мы высоко ценим текущий уровень сложившихся отношений с МАГАТЭ и надеемся на дальнейшее расширения сотрудничества», - отметил в ходе встречи А.Султанов.
Было также озвучено и то, что Узбекистан привержен к исполнению всех международных обязательств с запуском национальной ядерной энергетической программы в стране.
В рамках проекта по строительству первой атомной электростанции в стране налажено тесное сотрудничество с МАГАТЭ в сфере подготовки и повышения квалификации кадров.
Сотрудники Агентства «Узатом» и ответственных министерств и ведомств, связанных с проектом, приняли участие в повышении квалификации на учебных семинарах и тренингах, организованных МАГАТЭ в штаб-квартире в г. Вене, а также в США, России, Румынии и Чехии и других странах -  выбор  места и строительства площадки для АЭС, развитие ядерного законодательства, обеспечение физической защиты объектов, подготовкакадров и ряда других направлений.
В технической кооперации с МАГАТЭ была разработана программа на 2022-2023 гг. по повышению кадрового потенциала и созданию ядерной инфраструктуры для планируемой к строительству атомной электростанции.
Добавим, что в рамках визита в Ташкент делегация МАГАТЭ также посетила Институт ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан, провела встречу с президентом Академии наук Республики Узбекистан Бехзодом Юлдашевым. Также состоялись переговоры с председателем Государственного комитета промышленной безопасности Бахтиёром Гулямовым, в ходе которых обсуждены вопросы гарантий ядерных материалов.