“Фарғона иссиқлик электр маркази” АЖ бундан 60 йил аввал ишга туширилган бўлиб, унинг электр энергия ишлаб чиқариш қуввати соатига 305 МВтни ташкил этади. Шу билан бир қаторда марказ орқали истеъмолчиларга иссиқлик қуввати, буғ ҳамда иссиқ сув етказиб берилади.
Бугун бу ерда электр энергияси ишлаб чиқаришнинг замонавий ва самарадор технологияларини босқичма-босқич татбиқ қилиш, ёқилғи-энергетика ресурсларини рационал ишлатиш ҳамда самарадорлигини ошириш, ҳудуднинг саноат салоҳиятини ривожлантириш ва қўшимча иш ўринларини яратиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 21 февралдаги “Фарғона ИЭМ ҳудудида ва Фарғона шаҳар қозонхонаси РК-3 да юқори самарали коогенерацион газ трубина қурилмалари технологиясини татбиқ этиш чоралари тўғрисида”ги ПҚ-2794-сонли қарори асосида 17 МВт қувватли юқори самарали когенерацион газ турбина технологияларини жорий этиш бўйича инвестицион лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Лойиҳанинг умумий қиймати – 83, 6 млн. АҚШ доллари бўлиб, шундан Япония давлатининг грант маблағлари – 49,5 млн. АҚШ доллари, қолган 34,1 млн. АҚШ доллари “Фарғона ИЭМ” АЖнинг ўз маблағлари ҳисобланади.
Пандемия шароити бўлишига қарамай пудратчи ташкилот ходимлари ҳам, корхонанинг ўз ходимлари ҳам карантин қоидаларига тўлиқ риоя этган ҳолда қурилиш майдонида меҳнат қилишмоқда. Бундан асосий мақсад эса мазкур қурилмани имкон қадар тезроқ, яъни йил якунига қадар қуриб битказиб фойдаланишга топшириш ва корхона олдига қўйилган режани ўз вақтида бажаришдан иборат.
Лойиҳа кўмагида Фарғона шаҳридаги Қиргули ҳамда А.Қодирий мавзеларини иссиқлик энергияси билан таъминлаш янада барқарор тус олади ва шаҳарда электр энергиясига бўлган танқислик даражаси пасаяди. Шунинг баробарида ёқилғи энергетика ресурсларини тежаш имконияти кенгаяди.
Асосий қурилмалар Япония гранти асосида етказиб берилмоқда. Бошқа бутловчи материаллар, қўшимча агрегат ва қурилмалар маҳаллийлаштириш дастури асосида миллий ишлаб чиқарувчиларимиз маҳусулоти ҳисобланиб, ушбу йўналишда йирик миқдордаги валюта тежамкорлигига эришиляпти.
– Бунёд этилаётган янги қурилма ўта тежамкор технология бўлиб, юқори самарали газ-буғ турбинаси ҳисобланади. Ҳар бир МВт электр ва иссиқлик ишлаб чиқаришда 50 фоиз табиий газ сарфи иқтисод қилинади. Ушбу лойиҳани амалга ошириш Фарғона водийси ҳудудида ишлаб чиқариш қувватларининг ошишига олиб келади ва корхонага ҳар йили қўшимча 197,04 млн. КВт соат электр энергияси ҳамда 214,08 минг Гкал иссиқлик энергияси ишлаб чиқариш имкониятини беради – дейди “Фарғона ИЭМ” АЖ техник директори Баҳодир Нуриддинов.

На Ферганской ТЭЦ полным ходом идет реализация инвестиционного проекта
Акционерное общество «Ферганская ТЭЦ» было организовано более 60 лет тому назад. На данный момент его производственная мощность составляет 305 МВт часов электроэнергии. Также, центр поставляет тепло для важных отраслей экономики и потребителей.
На данный момент в целях поэтапного внедрения современных и эффективных технологий выработки электроэнергии, повышения эффективности и рационального использования топливно-энергетических ресурсов, а также обеспечения стабильного развития социальной сферы региона с созданием дополнительных рабочих мест, на предприятии в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 февраля 2017 года № ПП-2794 «О мерах по реализации проекта «Внедрение высокоэффективных когенерационных газотурбинных технологий на Ферганской ТЭЦ и Ферганской котельной РК-3» реализуется инвестиционный проект по внедрению высокоэффективных когенерационных газотурбинных установок мощностью 17 МВт.
Общая стоимость проекта составляет 83,6 млн. долларов США, из которых 49,5 млн. долл. в качестве гранта предоставляет правительство Японии, а остальные 34,1 млн. долл. - это собственные средства АО «Ферганская теплоэлектроцентраль».
На строительной площадке работа идёт при соблюдении всех необходимых гигиенических требований в условиях карантина. Новые установки планируется ввести в эксплуатацию в кратчайшие сроки - до конца этого года, что обеспечит население Ферганской долины дополнительной электроэнергией и теплом в зимний период.
Стоит отметить, что с реализацией проекта теплоснабжение Киргулинского массива и массива имени А.Кодыри города Фергана станет более стабильным, а уровень дефицита электроэнергии в городе снизится. При этом увеличится потенциал экономии топливно-энергетических ресурсов.
Основное оборудование нового устройства поставляется на основе японского гранта. Остальные компоненты, вспомогательные агрегаты и устройства являются продукцией отечественных производителей на основе программы локализации, что приводит к значительной экономии иностранной валюты.
- Строящаяся новая линия производства электроэнергии - это высокоэффективная технология, - рассказывает технический директор АО «Ферганская ТЭЦ» Баходир Нуриддинов. - Каждый МВт произведенной электроэнергии экономит 50% потребления природного газа. Реализация этого проекта приведет к увеличению производственных мощностей в Ферганской долине, при этом Ферганская ТЭЦ получит дополнительно 197,04 млн. часов электроэнергии, 214,08 тыс. Гкал тепла в год.