“Тошиссиққувати” ДУКга қарашли “Саноат Энергия” қозонхонаси 571 минг метр куб табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланган. Бу ўртача 950 та хонадоннинг бир ойлик табиий газ истеъмоли ҳажмини ташкил этади
• “Тошиссиққувати” ДУКга қарашли “Саноат Энергия” қозонхонаси 571 минг метр куб табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланган. Бу ўртача 950 та хонадоннинг бир ойлик табиий газ истеъмоли ҳажмини ташкил этади
Энергетика вазири бошчилигидаги махсус штаб, Бош прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати, Ўзнефтгазинспекция ва “Ҳудудгаз Пойтахт” газ таъминоти филиали ходимлари билан ҳамкорликда табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 5 декабрь куни Тошкент шаҳри, Сергели тумани, Нилуфар кўчасида жойлашган “Тошиссиққувати” ДУКга қарашли “Саноат Энергия” қозонхонасининг табиий газ таъминоти ҳолати ўрганилганда қуйидагилар маълум бўлди.
Мазкур қозонхона орқали Сергели туманининг аҳоли ва ижтимоий соҳа объектлари иссиқлик энергияси (иссиқ сув ва иссиқлик таъминоти) билан таъминланади.
“Саноат Энергия” қозонхонаси ижтимоий аҳамиятга эга бўлган стратегик объект бўлганлигини инобатга олиб, ушбу объектни бир маромда ишлашини таъминлаш мақсадида (бошқа ташкилотларни табиий газдан узган ҳолда) узлуксиз равишда табиий газ етказиб берилмоқда.
Шунга қарамасдан, корхона раҳбари томонидан қозонхонага кириш газ қувурига қозонхонанинг газ ҳисобдонидан олдин ўзбошимчалик билан уланиб, қозонхона ҳудудидаги бинода табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланган ҳолда, оҳак ишлаб чиқариш фаолияти йўлга қўйилганлиги аниқланди.
Кўрик вақтида бинода жами 12 та (15 мм.лик учи букилган труба) ностандарт газ ёндиргичлари билан жиҳозланган, ўлчамлари 3х5 метр бўлган 2 та хумдонларда оҳак маҳсулоти тайёрланаётганлиги маълум бўлган.
Аниқланган ҳолат юзасидан “Ҳудудгаз Пойтахт” газ таъминоти филиали томонидан амалга оширилган дастлабки ҳисоб-китобларга кўра жами 571,3 миллион сўм (571,3 минг куб метр табиий газ) зарар етказилганлиги аниқланди. Қайд этилган қонунбузарлик ҳолатлари бўйича барча далил ва ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш идораларига тақдим этилди.
Мазкур 571 минг метр куб табиий газ билан ўртача 950 та ҳовли уйларнинг бир ойлик эҳтиёжини қондириш имконини беради.
Куз-қиш мавсумида аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларини узлуксиз равишда энергия ресурслари билан таъминлаш мақсадида, тезкор гуруҳлар томонидан жойларда олиб борилаётган ўрганиш ишлари давом эттирилмоқда.
Бундан ташқари, газ таъминоти корхоналари билан тузилган шартномалар асосида 3 та йирик ишлаб чиқариш корхоналари газдан фойдаланиб келмоқда. Жумладан:
1. “ХАДЖИАКБАРОВ Х.Б.” ЯТТга қарашли чинни буюмлар ишлаб чиқариш цехи (кунлик газ истеъмоли 1 минг м3);
2. “ISSIQ QURILISH USTO” МЧЖга қарашли асфальт-бетон ишлаб чиқариш цехи (кунлик газ истеъмоли 7 минг м3);
3. “BATTERY TECHNOLOGY” МЧЖга қарашли аккумулятор ишлаб чиқариш цехи (кунлик газ истеъмоли 2 минг м3).
Ўз навбатида ушбу истеъмолчиларнинг кунлик газ сарфи билан ҳам ўртача 500 та ховли уйларни табиий газ билан таъминлаш мумкин.
Юқорида айтиб ўтилганлардан келиб чиқиб, табиий газдан фойдаланиш қоидаларини бузиш, аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларини куз-қиш даврида энергия ресурслари билан узуксиз таъминлаш учун мўлжалланган газни қасддан ўғирлаш белгиланган тартибда ички ишлар идораларига ўтказилишини маълум қиламиз.

Минэнерго: выявлено хищение 571 тыс. кубометров природного газа, которыми можно месяц снабжать 950 домов
• Минэнерго: выявлено хищение 571 тыс. кубометров природного газа, которыми можно месяц снабжать 950 домов
Министерство энергетики Республики Узбекистан информирует об обнаружении крупного хищения природного газа на объекте, обеспечивающем тепловой энергией потребителей Сергелийского района столицы.
5 декабря 2020 года в ходе проверки стабильности газоснабжения котельной «Саноатэнергия» при «Тошиссикуввати», призванной обеспечивать горячей водой и теплоснабжением жителей и социальные объекты Сергелийского района, были выявлены факты организации на охраняемой территории котельной производства, незаконно пользующегося газом.
Руководителем «Саноатэнергия», без заключения соответствующего договора с газоснабжающей организацией, было организовано производство натуральной извести, газоснабжение которого шло через поступление природного газа, предназначенного для прямой деятельности котельной. То есть за счет потребителей, которых котельная обязана обеспечивать теплом и горячей водой.
Во внутренней части здания котельной было обнаружено две печи для обжига извести и 12 нестандартных газовых горелок, подсоединенные резиновым шлангом к системе газоснабжения. В одной печи находилась готовая продукция, в другой – известковые камни.
Согласно предварительным расчетам, объем незаконного потребления природного газа на объекте составил свыше 571,3 тысячи кубических метров. В результате незаконных действий ущерб газоснабжающим организациям оценивается в более чем 571,3 миллиона сумов. По выявленному факту хищения газа оформляются документы для передачи правохранительным органам.
Объем в 571 тыс. кубометров природного газа способен обеспечить потребность порядка 950 домовладений в месяц.
Отметим, что с учетом того, что котельные, обеспечивающие теплом и горячим водоснабжением население, являются стратегическими объектами важной социальной значимости, для организации стабильной работы обеспечивается их бесперебойное снабжение природным газом.
Факт хищения обнаружен в ходе системной работы Министерства энергетики по проверке на местах обращений потребителей о снижении давления природного газа, перебоев в поставках тепла, горячего водообеспечения и т.д.
Мероприятие проведено АО «Худудгазтаъминот», «Узнефтегазинспекцией» в сотрудничестве с Генеральной прокуратурой и Службой государственной безопасности. Работа в данном направлении продолжается.
Кроме того, на основе договоров с газоснабжающими компаниями газ используют 3 крупных промышленных предприятия. Включая:
1. ИП «ХАДЖАКБАРОВ Х.Б.» цех по производству фарфора (суточный расход газа 1 тыс. м3);
2. ООО «ISSIQ KURILISH USTO» цех по производству асфальтобетона (суточный расход газа 7 тыс. м3);
3. ООО BATTERY TECHNOLOGY аккумуляторный цех (суточный расход газа 2 тыс. м3).
В свою очрередь, при ежедневном потреблении, этого количества природного газа, который потребляют данные объекты, можно обеспечить в среднем 500 домов.
Давление природного газа в сети на момент обнаружения составлял 1,4 кгс / см2.
Исходя из вышеизложенного, информируем, что нарушения правил пользования природным газом, умышленное хищение газа предназначенного для обеспечения населения и социальных объектов бесперебойным снабжением энергоресурсами в осенне-зимний период будут передаваться в правоохранительные органы в установленном порядке.