Ўзбекистонда 500 кВли Ғузор – Регар электр узатиш тармоғини тиклаш ишлари бошланди
Аввал хабар қилинганидек, энергетика ва сув ресурслари мувозанатини сақлаш, истеъмолчиларни электр энергияси билан барқарор таъминлаш борасида Тожикистон Республикаси билан ҳамкорликда бир қатор инвестицион лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Хусусан, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан “Ўзбекистон Республикасида 500 кВли Ғузор – Регар (Л-507) электр узатиш тармоғини тиклаш” инвестицион лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Айни пайтда лойиҳа доирасида 500 кВли Ғузор – Регар электр узатиш тармоғининг Ўзбекистон Республикаси ҳудудидаги 63 километр узунликдаги қисмини қайта қуриш ишлари бошлаб юборилди. Ушбу ишлар жорий йилнинг тўртинчи чорагида якунланиши кўзда тутилган.
Лойиҳа Тожикистон Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссияси баённомаси асосида амалга оширилмоқда. Мазкур лойиҳа – Ўзбекистон ва Тожикистон энергетика тизимларининг параллель ишлаши вақтида электр энергияси ишончлилигини таъминлашга хизмат қилади.

Как сообщалось ранее, для поддержания баланса энергетических и водных ресурсов а также устойчивого обеспечения потребителей электроэнергией Республикой Узбекистан совместно с Республикой Таджикистан реализуются ряд инвестиционных проектов.
В частности, со стороны АО «Национальные электрические сети Узбекистана» реализуется инвестиционный проект «Реконструкция линии электропередачи 500 кВ Гузар – Регар (Л-507) в Республике Узбекистан».
В настоящее время в рамках проекта начата реконструкция 63-километрового участка линий электропередач 500 кВ «Гузар – Регар» на территории Республики Узбекистан. Завершение реконструкции данного участка ожидается в четвертом квартале текущего года.
Проект реализуется на основании протокола Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Таджикистан и Республикой Узбекистан. Данный проект направлен на обеспечение надежности электроснабжения при параллельной работе энергосистем Узбекистана и Таджикистана.