АСКУГ: БУГУНГИ КУНИ ВА ИСТИҚБОЛИ
Жаҳон ҳамжамияти аллақачон ёқилғи-энергетика заҳиралари чексиз эмас деган хулосага келиб бўлганлиги ҳеч кимга сир эмас. Мутахассисларнинг фикрича, яқин кунларгача табиий газ ақл бовар қилмайдиган даражада ишлаб чиқарилган ва уни қазиб олиш жараёни ҳам унчалик оғир бўлмаган: қудуқларнинг чуқурлиги таҳминан 1000-1500 метрни ташкил этган ва ресурслар табиий равишда олинган.
Ҳозирги вақтда "зангори ёқилғи" конлари 4000 метрдан кўпроқ чуқурликда жойлашган ва ишлаб чиқариш жараёни кўп ҳолларда механик ёки газ тортиб олувчи ускуналари ёрдамида амалга оширилади. Буларнинг барчаси экологияга ва табиий газнинг тан нархига таъсир этмай қолмади. Мазкур табиий ресурсни арзон нархдалиги ҳамда энергия тежамкор технология ва ускуналарни қўлламасдан, ўйламай ёқиб юборилиши иқлим ўзгариши, шунингдек, атмосферага чиқаётган зарарли иссиқхона газлари миқдори кўпайишининг асосий сабабларидан бири бўлиб қолди.
Бугунги кунда барча мамлакат олимлари ушбу муаммонинг ечими ҳақида қайғурмоқдалар. Бунинг йўлларидан бири эса шубҳасиз, энергия манбаларидан оқилона фойдаланишга йўналтирилган янги технологияларни ишлаб чиқиш ва жорий этишдир. Бу билан боғлиқ жараён вақт ўтгани сайин такомиллаштириб, атмосферага чиқиндиларнинг камайишига эришилмоқда. Ҳақиқий сарф-харажатларни аниқлашнинг асосий кўрсатгичи, уларнинг ишончли ҳисоби юритилиши ҳисобланади. Тежамкорликка эришиш ҳамда йўқотишларни камайтириш йўлидаги биринчи қадам бу - аниқлик даражаси юқори бўлган ҳисоблаш воситаларини жорий этиш эканлигини энергия етказиб берувчилар ва истеъмолчилар англаб етишган. Бундан ташқари, инновацион технологиялар асрида ушбу ҳисоб тизимини автоном ва реал вақт режимида масофадан бошқариш имконияти мавжуд.
Халқаро амалиётда ўлчаш, маълумотларни йиғиш ва қайта ишлаш босқичида инсон омили ва унинг иштирокини минималлаштирадиган тизимларни жорий этиш бўйича бой тажриба мавжуд. Шу билан бирга, энергия етказиб берувчиси ҳамда истеъмолчиси томонидан ҳам ишончли, аниқ ва тезкор ҳисоби таъминланади. У дунёнинг кўплаб мамлакатларида, шу жумладан Ўзбекистонда ҳам жорий этилмоқда. Ва бу - табиий газнинг назорат қилишнинг автоматлаштирилган ҳисобга олиш тизими (АСКУГ) деб номланади, у амалда "on-line" ва "off-line" режимларида ишлайди.
Хусусан, ARAD (Исроил) барча турдаги энергия манбаларини тижорий ҳисобини юритиш, назорат қилиш ва бошқариш тармоқларида инновацион технологияларни қўллашга ихтисослашган  компаниялар гуруҳи ҳисобланади. Улар энергия манбалари тармоғини бошқаришнинг симсиз тармоқ технологияси Dialog 3G таклиф қилишади. Ушбу ишлаб чиқарувчининг ускуналари АҚШ, Буюк Британия, Италия, Испания, Бразилия, Ҳиндистон, Хитой, Сингапур, Россия, Қозоғистон, Грузия ва дунёнинг бошқа мамлакатларидаги юзлаб шаҳарларида уй-жой коммунал хўжалигида кенг қўлланиб келинмоқда.
Масалан, АҚШда тижорий ҳисоблаш оператори - Master Meter Operator, радио алоқа каналлари орқали маълумот узатиш учун газ ва сув ҳисоблагичларини таклиф қилади. Россия Федерациясида маҳаллий газ ҳисоблагичларидан маълумотни автоматик йиғиш учун EuroTRACE стационар тизимини жорий қилиш тажрибаси мавжуд. Маълумотлар аввал узатгичлардан радиоканал орқали концентраторга, ундан GPRS орқали маълумотларни йиғиш серверига узатилади.
Юқоридагилар билан бир қаторда, дунё тажрибасида "off-line" режимида олдиндан тўлов киритиш имконини берувчи қурилмага эга бўлган газ ҳисоблагичлари тизимини жорий этилиши ҳам кенг тарқалган. Бу истеъмолчиларда смарт-карталар учун махсус қабул қилгич билан жиҳозланган ҳисоблаш мосламалари мавжудлигини англатади. Ижобий балансга эга бўлган смарт-карта ҳисоблагичи қабул қилувчига жойлаштирилган бўлса, қурилма истеъмолчига газдан фойдаланишга имкон беради. Агар баланс нолга тушиб қолса, газ таъминоти автоматик равишда тўхтаб қолади.
"Зангори ёқилғини" етказиб бериш учун аванс тўловига асосланган тизим Буюк Британия, Белгия, Украина, Россия, Қозоғистон ва бошқа мамлакатларда қўлланилади. Хусусан, Озарбайжонда смарт-карталардан фойдаланган ҳолда 1,4 миллионга яқин ўлчаш мосламалари ўрнатилган.
Испаниянинг Telefonica телекоммуникация оператори ҳисоб-китобларига кўра, 2020 йилга келиб Европада янги авлод ўлчов воситаларининг кириб келиш даражаси 85% га етади. Бу йил "ақлли" ҳисоблагичларнинг энг кўп сони Хитойда (тахминан 250 миллион), Буюк Британияда (53 миллион), сўнгра Япония, Франция ва Италия каби давлатларда ўрнатилади.
Ўзбекистон ҳам замон талабларига мувофиқ, газ таъминоти тизимида энг илғор технологиялардан фойдаланишни жорий этиш йўлидан кетмоқда. Хусусан, жорий йилда реал вақт режимида ишлайдиган газни бошқаришнинг автоматлаштирилган ҳисобга олиш тизимини кенг жорий этиш бошланади. Бу табиий газни тўлиқ, аниқ ва ишончли ҳисобга олинишини таъминлаш, шунингдек, табиий газ таъминотидаги йўқотишларни камайтириш ва истеъмолчиларнинг тўлов маданиятини оширишга хизмат қилади.
Шуни таъкидлаш лозимки, Ўзбекистонда АСКУГ тизимини жорий этиш 5 босқичдан иборат бўлиб, улардан учтаси газтранспорт тизимига тадбиқ этилган. Бунинг натижасида, табиий газни ташиш ва етказиш назорати таъминланди. Айни дамда, "Ҳудудгазтаъминот" АЖ улгуржи истеъмолчилари (юридик шахслар ) ва аҳолини қамраб олувчи тўртинчи ва бешинчи босқичга чиқмоқда. Лойиҳанинг амалга оширилиши натижасида, 3,5 миллиондан ортиқ "ақлли" газ ҳисоблагичларини ўрнатиш режалаштирилган.
Кейинги нашримизда АСКУГ тизимини Ўзбекистонда жорий этишнинг молиявий, техник ва ижтимоий жиҳатлари ҳақида маълумотлар тақдим этилади.

АСКУГ: РЕАЛИИ И ПЕРСПЕКТИВЫ
Пришел тот день, когда мировое сообщество сделало вывод, что запасы топливно-энергетических ресурсов не безграничны. Специалисты опираются на то, что не так давно было время, когда добыча природного газа производилась в невероятных объемах и процесс был не столь трудоемким: глубина скважин составляла порядка 1000-1500 метров, а ресурс извлекался естественным способом.
В настоящее время залежи «голубого топлива» находятся на глубине более 4000 метров, а процесс добычи во многих случаях осуществляется механическим способом или при помощи газоперекачивающих агрегатов. Все это не могло не сказаться на экологии и себестоимости природного газа. Сжигание природного ресурса без оглядки ввиду его низкой стоимости и отсутствие энергосберегающих технологий и оборудования, послужило одной из причин изменения климата и увеличению выбросов парниковых газов в атмосферу.
Сегодня решением этой проблемы озабочены ученые всех стран. Одним из путей видится разработка и внедрение новых технологий, направленных на рациональное использование энергоресурсов и этот процесс совершенствуется, тем самым сокращаются выбросы в атмосферу. Считается, что основным спектром определения фактических затрат является их достоверный учет. Поставщики и потребители энергоносителей приходят к пониманию, что первым шагом к экономии и снижению потерь является внедрение в практику измерительных приборов с более высоким классом точности. Тем более, что в наш век инновационных технологий, имеется возможность кардинально поменять эту систему вплоть до организации контроля дистанционного учета в режимах автономного и реального времени.
В международной практике существует богатый опыт внедрения систем, которые минимизируют участие человека на этапе измерения, сбора и обработки данных. При этом обеспечивается достоверный, точный, и оперативный учет, как со стороны поставщика энергоресурсов, так и со стороны потребителя. Внедряются такие системы во многих странах мира, в том числе в Узбекистане. И называется она Автоматизированная система учета контроля газа (АСКУГ), которая на практике работает в режимах «on-line»  и «off-line».
В частности, группа компаний ARAD (Израиль) специализируется на инновационных технологиях в области коммерческого учета, контроля и управления распределительными сетями всех видов энергоресурсов. Они предлагают технологии беспроводной системы управления сетями энергоресурсов Dialog 3G. Оборудование этого производителя широко используются на объектах жилищно-коммунального хозяйства в сотнях городов во многих странах мира - США, Великобритании, Италии, Испании, Бразилии, Индии, Китае, Сингапуре, России, Казахстане, Грузии и других.
Например, в США оператор коммерческих измерений - Master Meter Operator, предлагает приборы учета газа и воды с передачей данных по каналам радиосвязи. В Российской Федерации имеется опыт внедрения EuroTRACE - стационарной системы автоматического сбора показаний с бытовых счетчиков газа. Передача данных с передатчиков осуществляется сначала по радиоканалу на концентратор, а с него по GPRS на сервер сбора данных.
Наряду с прочими в мире распространение получила система внедрения счетчиков газа с устройством предоплаты в режиме «off-line». Она подразумевает наличие у потребителей специализированных приборов учета, оснащенных специальным приемником для смарт-карт. При условии помещения в приемное устройство счетчика смарт-карты с положительным балансом, прибор позволяет потребителю пользоваться газом. В случае достижения нулевого баланса подача топлива автоматически блокируется.
Система, в основе которой лежит предоплата за поставку «голубого топлива», используются в Великобритании, Бельгии, Украине, России, Казахстане, и других странах. В частности, Азербайджан установил порядка 1,4 млн. измерительных приборов с использованием смарт-карт.
По оценкам испанского телекоммуникационного оператора Telefonica, к 2020 году в Европе уровень проникновения измерительных приборов нового поколения достигнет 85%. Наибольшее количество интеллектуальных счетчиков к нынешнему году будет установлено в Китае (около 250 млн), в Великобритании (53 млн), затем в Японии, Франции и Италии.
Узбекистан идет в соответствии с требованиями времени и по пути использования самых прогрессивных технологий в системе газоснабжения. В частности, в этом году начнется повсеместное внедрение автоматизированной системы учета контроля газа, которая будет работать в режиме реального времени. Она призвана обеспечить точность, достоверность и полный учет топлива, а также снизить потери отпуска природного газа и укрепить платежную дисциплину потребителей.
Следует отметить, что концепция АСКУГ в Узбекистане предусматривает пять уровней, три из которых уже внедрены в газотранспортной системе. Благодаря этому обеспечен контроль транспортировки и поставки природного газа. В настоящее время АО «Худугазтаъминот» выходит на четвертый и пятый уровни, которые предполагают охват оптовых потребителей (юридических лиц) и население. По итогам реализации проекта планируется установить абонентам более 3,5 млн. «умных» приборов учета газа за счет средств АО «Худугазтаъминот», то есть бесплатно.
В нашей следующей публикации мы расскажем о финансовой, технической и социальных аспектах внедрения АСКУГ в Узбекистане.