САВОЛ: Хонадонингиз учун қуёш панелларини қандай қилиб тўғри танлаш мумкин? Қайта тикланувчи энергия манбалари асосида электр ва иссиқлик энергиясини ишлаб чиқарадиган қурилмалар Ўзбекистонда ишлаб чиқариладими?
МАЪЛУМОТ: Сўнгги йилларда мамлакатимизда ишлаб чиқарувчиларнинг биноларни қайта тикланувчи энергияга асосланган электр ва иссиқлик энергияси билан таъминлашга бўлган қизиқиши ошди. Бугунги кунда бундай қурилмалар Ўзбекистонда ўз маълумотларини интернет тармоқларига фаол жойлаштирган 15 дан ортиқ ишлаб чиқарувчилар томонидан ишлаб чиқарилмоқда.
ЖАВОБ: Худди шу қуёш панелларини сотиб олаётганда, фуқаролар уй ёки хонадондаги биноларнинг катталигини (хоналар сони, ошхона, балкон, йўлак ва ҳ.к.) ҳисобга олган ҳолда, уларни имкониятларига қараб танлаши мумкин. Ўз навбатида, қурилманинг танланган қуввати унинг нархига таъсир қилади. Мутахассисларнинг фикрига кўра, энг арзон қуёш панеллари 150 Вт қувватга эга, бу эса улардан фойдаланиб, уйнинг 5-6 та хонасини ёритиш ва битта телевизорни ишлатиш имконини беради. Агар уйдаги хоналарни ёритиш учун иккита телевизор, битта музлатгични электр энергияси билан таъминлаш зарур бўлса, унда камида 2 кВт қувватга эга қуёш панеллари керак бўлади. Агар оила кондиционер ҳам ишлатса - 3 кВт қувватли панеллар зарур бўлади.
Қуёш панеллари каби инновацион маҳсулотларни ишлаб чиқаришда маҳаллий ишлаб чиқарувчилар импорт компонентларидан фойдаланадилар, яъни улар хорижий етказиб берувчилар нархига боғлиқ. Бугунги кунда 2 кВт блок нархи 18-30 млн сўмга баҳоланмоқда, ўрнатиш харажатларини ҳисобга олсак, 3 кВт қувватга эга агрегатни ўрнатиш 20-45 млн сўмга тўғри келади. Нархлардаги фарқ маҳаллий маҳсулотларнинг маркасига боғлиқ.
Шу билан бирга, жисмоний шахсларга фотоэлектр станциялари, қуёш сув иситгичларини сотиб олиш харажатларининг бир қисми Давлат бюджети ҳисобидан қопланади. Эслатиб ўтамиз, бундай компенсацияларни бериш тартиби тўғрисидаги низом 2021 йил 14 апрелда қабул қилинган Вазирлар Маҳкамасининг 217 -сонли қарори билан тасдиқланган.
Шуни ёдда тутингки, қуёш панеллари ёрдамида ўзингиз ишлаб чиқаришингиз орқали нафақат текин, балки, барқарор электр энергиясига эга бўласиз.
Қуёш сув иситгичлари бироз арзонроқ. Шундай қилиб, 2-3 кишилик уй учун кунига ўртача 100 литр сувни иситадиган қурилма ўрнатиш харажатларини ҳисобга олган ҳолда тахминан 3 миллион сўмга тушади. Шунга кўра, катта ҳажмдаги сувни иситиш учун мўлжалланган юқори қувватли қуёш сув иситгичларининг нархи юқори. Замонавий қуёш коллекторлари қуёш ботгандан кейин ҳам сувни иситиб туришга имкон беради, чунки олдинги авлод қурилмаларидан фарқли ўлароқ, уларнинг ташқи қисми термос принципи асосида ишлайдиган қурилма билан ҳимояланган. Натижада, 70-80 градусгача қиздирилган сув қуёш ботгандан кейин 7-8 даража ҳарорат пасаяди холос.
Шунингдек, Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергия манбаларига асосланган қурилмалардан фойдаланилганлик учун катта миқдорда рағбатлантириш мавжуд. Шунингдек, ўз уйларини электр ва иссиқлик энергияси билан таъминлаш учун бир хил қуёш панелларини ўрнатганлар учун бир қатор имтиёз преференциялар тақдим этилган.

ВОПРОС: Как правильно выбрать для своего дома солнечные панели? Производят ли в Узбекистане устройства по выработке электроэнергии и тепла на основе ВИЭ?
НАША СПРАВКА: За последние годы в стране возрос интерес производителей к выпуску продукции по обеспечению зданий электроэнергией и теплом на основе ВИЭ. Сегодня такие устройства производят в Узбекистане более 15 производителей, которые активно размещают свои данные в Интернете.
ОТВЕТ: При покупке тех же солнечных батарей, жители могут выбирать их по мощности с учётом размеров помещений (число комнат, наличие кухни, балкона, коридора и др.) в квартире или доме. В свою очередь выбранная мощность устройства влияет на его цену. По словам специалистов, самые недорогие солнечные панели имеют мощность 150 Вт, что даёт возможность использовать их для освещения 5-6 помещений в квартире и работы 1-го телевизора. Если необходимо обеспечивать электроэнергией два телевизора, один холодильник, освещать большее количество помещений в домовладении, то понадобятся солнечные панели мощностью минимум 2 кВт. При условии, что семья пользуется также кондиционером – мощностью 3 кВт.
При производстве такой инновационной продукции, как солнечные панели, отечественные производители используют импортные комплектующие, то есть зависят от цен зарубежных поставщиков. На сегодня стоимость блока в 2 кВт оценивается в 18-30 млн. сумов с учетом затрат на монтаж, установка блока в 3 кВт обойдется в 20-45 млн. сумов. Разница в цене зависит от марки отечественной продукции.
При этом часть расходов на приобретение фотоэлектрических станций, солнечных водонагревателей физическим лицам компенсируется за счет Госбюджета. Напомним, что Положение о порядке предоставления таких компенсаций утверждено постановлением правительства ПКМ № 217, принятое 14 апреля 2021 года.
Помните, что используя солнечные панели, вы получаете не только стабильную электроэнергию, но и бесплатную, так как вырабатываете её сами.
Солнечные водонагреватели немного дешевле. Так устройство, которое нагревает в среднем 100 литров воды в сутки для дома на 2-3 человека, будет стоить порядка 3 млн. сумов с учетом затрат на установку. Соответственно выше цена солнечных водонагревателей большей мощности, предназначенных для нагрева больших объемов воды. Современные солнечные коллекторы позволяют сохранять воду нагретой и после захода солнца, так как, в отличие от устройств прежних поколений, их внешняя часть защищена конструкцией, работающей по принципу термоса. В результате вода, нагретая до 70-80 градусов, после захода солнца теряет не более 7-8 градусов.
Также большим стимулом для пользования устройствами на основе ВИЭ, является ряд преференций, предусмотренных в Узбекистане для тех, кто устанавливает те же солнечные панели для снабжения своих домов электроэнергией и теплом.