Тошкентда 20-21 сентябрь кунлари Марказий Осиё энергетика инвестицион форуми бўлиб ўтмоқда.
У Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати томонидан Осиё тараққиёт банки ҳамда ҳамкорлик орқали ривожланишга кўмаклашиш мақсадида бирлашган 11 та мамлакат ва шериклар билан биргаликда МОЭИФ мақоми остида ташкил қилинди.
Форумнинг биринчи куни “Марказий Осиёда инвестицион тўсиқларни енгиб ўтиш: "Ўтиш даврида бизнесни энергетик бозорларга жалб этиш” мавзуидаги кириш тақдимоти билан очилди. Ушбу тақдимотда истеъфодаги хизмат кўрсатган бош директор IRENA Аднан З. Амин сўзга чиқди.
Форумнинг биринчи кунги дастуридаги 1- сессиясида “Энергетик сектордаги ислоҳотлар инвестициялар учун мақбул шароитларни яратиш катализатори сифатида” мавзуси ўрин олди. Унинг давомида Ўзбекистон энергетика вазири Алишер Султонов ва ОТБ Марказий ва Ғарбий Европа энергетика департамени директори Ашок Бхаргава дастурий маърузалар билан сўзга чиқди.
Биринчи кун МОЭИФ энергетика вазирлари иштирокида модеризация қилинган подиумли музокара билаш якунланди, шунингдек, B-2-B учрашувлар билан якунланди.
Қўшимча тарзда айтиш мумкинки, Марказий Осиё минтақавий ҳамкорлик дастури Осиё тараққиёт банки ташаббусига кўра 2001 йилда ташкил қилинган.
МОМИҲ дастури ривожланиш бўйича бир қатор мамлакатлар ва шериклар ҳамкорлиги бўлиб, улар ҳамкорлик орқали ривожланишни илгари суриш мақсадида бирга иш олиб боради, жадал иқтисодий ривожланиш ва умумий фаровонликни оширишга хизмат қилади. Шерик мамлакатлар қаторига Озарбайжон, Афғонистон, Грузия, Қозоғистон, Қирғизистон, Монголия, Покистон, ХХР, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон ва Мўғулистон киради.

В Ташкенте 20-21 сентября проходят Центрально-азиатский энергетический инвестиционный форум 2019.
Он организован Правительством Республики Узбекистан совместно с Азиатским банком развития под эгидой ЦАРЭС, партнерства из 11 стран и партнеров по развитию, работающих вместе для содействия развитию через сотрудничество.
Первый день форума открыла вводная презентация на тему: «Преодоление инвестиционных барьеров в Центральной Азии: Привлечение бизнеса на энергетические рынки в переходный период», с которой выступил заслуженный генеральный директор в отставке, IRENA Аднан З. Амин.
В программу первого дня форума вошли также Сессия 1: «Реформа в энергетическом секторе как катализатор создания оптимальных условий для инвестиций». В ее ходе с программными речами выступили Министр энергетики Узбекистана Алишер Султанов и Директор Департамента энергетики Центральной и Западной Азии АБР Ашок Бхаргава.
Завершила день модерируемая подиумная дискуссия с участием министров энергетики ЦАРЭС, а также встречи в формате B-2-B.
Добавим, что Программа Центрально-азиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС) создана по инициативе Азиатского банка развития в 2001 году.
Программа ЦАРЭС представляет собой партнерство ряда стран и партнеров по развитию, работающих вместе для продвижения развития через сотрудничество, ведущее к ускоренному экономическому росту и общему процветанию. В число стран-членов входят Азербайджан, Афганистан, Грузия, Казахстан, Кыргызстан, Монголия, Пакистан, КНР, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан и Монголия.