Шерободда қуёш электр станциясини қуришга инвесторлик ҳуқуқи учун 11 та компания даъвогарлик қилмоқда
• Шерободда қуёш электр станциясини қуришга инвесторлик ҳуқуқи учун 11 та компания даъвогарлик қилмоқда
11 та халқаро компания Сурхондарё вилояти Шеробод туманида қуввати кимида 200 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси (ФЭС) қурилиши (лойиҳа) учун инвестор танлаш бўйича ўз таклифларини тақдим этмоқда.
Мазкур давлат-хусусий шериклиги асосидаги инвестиция лойиҳасига Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан Осиё тараққиёт банки (ОТБ) кўмагида инвестор тендер танлови эълон қилинган.
Лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва ОТБ ўртасидаги Меморандум доирасида амалга оширилаётган қуввати 1 ГВт бўлган қуёш энергиясини ривожлантириш бўйича ОТБ дастурининг бир қисми бўлиб, 2020-2022 йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурига киритилган  (9.01.2020 йилдаги №ПҚ-4563).
Лойиҳани амалга ошириш учун Сурхондарё вилояти Шеробод туманида танлаб олинган майдончада ўзгарувчан ток қуввати 200 МВт дан кам бўлмаган фотоэлектр (қуёш) станцияси, жумладан  220 кВ кучланишли янги подстанция ва “Сурхон” подстанциясига уланиш учун узунлиги 52 км. бўлган ҳаво электр узатиш тармоғи қурилади.
Эслатиб ўтамиз, Лойиҳанинг тендер қисмини амалга ошириш қуйидаги босқичлардан ўтди.
Жорий йилнинг 1 февраль куни тендер босқичи старт олиб, унда потенциал инвесторлар белгиланган талабларга мувофиқ иштирок этишга қизиқиш билдирди (унинг шакли билан Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шериклигини ривожлантириш агентлиги веб-сайтларида танишиш мумкин). Натижада халқаро компаниялардан 54 та ариза келиб тушди ва бу ҳақида оммавий равишда жорий йилнинг 6 март куни эълон қилинди.
Жорий йилнинг 26 июнь куни тендернинг “Талабларга мувофиқлик” босқичи эълон қилинди. Унинг натижаларига кўра, 3 декабрь куни малака босқичидан муваффақиятли ўтган 11 та халқаро компаниянинг «Рўйхати» тақдим этилиб, улар танлов (қийматга оид) таклифлар бериш учун “Таклифлар сўрови”га таклиф этилди.
2021 йил апрель ойида Таклифлар сўрови ва қийматга оид энг яхши таклиф натижалари бўйича ғолиб эълон қилиши кутилмоқда. Лойиҳа келишувлари имзоланиб, молиявий ёпилишга эришилгач, 2022 йилга режалаштирилган электр станцияси қурилиши бошланади.

На звание инвестора солнечной станции в Шерабаде претендуют 11 компаний
11 международных компаний представят свои предложения на тендере по выбору инвестора, для строительства солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) мощностью 200 МВт в Шерабадском районе Сурхандарьинской области (Проект).
Данный инвестиционный проект на принципах государственно-частного партнерства, запущен Министерством энергетики Республики Узбекистан при поддержке Азиатского банка развития (АБР).
Проект является частью программы АБР по развитию солнечной энергии в Узбекистане мощностью 1 ГВт, осуществляемой в рамках Меморандума между Правительством Республики Узбекистан и АБР, а также, включен в Инвестиционную программу на 2020-2022 гг. (№ПП-4563 от 9.01.2020 года).
На отобранной для реализации Проекта площадке, расположенной в Шерабадском районе Сурхандарьинской области, будет построена фотоэлектрическая (солнечная) электростанция мощностью не менее 200 МВт переменного тока, включая новую подстанцию напряжением 220 кВ и воздушную линию электропередачи протяженностью 52 км для подключения к подстанции «Сурхан».
Добавим, что реализация тендерной части Проекта прошла ряд этапов.
1 февраля 2020 года стартовал этап тендера, в ходе которого, потенциальные инвесторы представили «выражение заинтересованности» (ВЗ) в соответствии с установленными требованиями (с формой можно было ознакомиться на сайтах Министерства энергетики, Министерства инвестиций и внешней торговли и Агентства по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов). В итоге, было получено 54 заявки от международных компаний, о чём было публично сообщено 6 марта т.г.
26 июня т.г. был запущен этап тендера «Запрос на квалификацию». По его итогам, 3 декабря представлен «короткий список» из 11 международных компаний, успешно прошедших этап квалификации, которые впоследствии приглашены на «Запрос предложений» для подачи конкурсных (ценовых) предложений.
В апреле 2021 года ожидается объявление победителя по итогам Запроса предложений и наилучшего ценового предложения. После подписания проектных соглашений и достижения финансового закрытия, начнется строительство электростанции, которое ожидается в 2022 году.