Жорий йилнинг 18 декабрь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз.
Хусусан, 18 декабрь куни иссиқлик электр станциялари ва гидро электр станциялари орқали 225 миллион 200 минг киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилди. Шундан республика истеъмолчиларига 216 миллион 300 минг киловатт-соат электр энергияси етказиб берилди.
Шунингек, сутка давомида ҳудудий газ таъминоти корхоналари томонидан истеъмолчиларга прогноздаги 94 миллион 696 минг куб метр ўрнига амалда 106 миллион 90 минг куб метр табиий газ етказиб берилди. Шу билан бирга, аҳолига 2 минг 141 тонна суюлтирилган газ етказилди.
Истеъмолчиларни кўмир ва брикет маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида 18 декабрь куни “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамияти томонидан 15 минг 673 тонна маҳаллий кўмир маҳсулотлари етказиб берилди.
Энергетика вазирлигининг навбатчилик қисмига электр энергияси таъминоти бўйича истеъмолчилар томонидан мурожаат келиб тушмади. “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖнинг ҳудудлардаги масъул раҳбар-ходимлари томонидан доимий 24 соатлик навбатчилик ташкил қилинган бўлиб, бу орқали барча иш жараёнлари назоратга олинган.
Аввал хабар берганимиздек, Мирзо Улуғбек тумани газ таъминоти бўлими томонидан туманнинг Ғазалкент ва Бинокор кўчалари кесишувидаги ер ости ўрта босимли 90 мм диаметрли (ПЭТ) газ қувурини таъмирлаш мақсадида
18 декабрь куни 10:00 дан 20:30 га қадар 24 537 нафар истеъмолчи табиий газ таъминоти вақтинчалик тўхтатилди.
Бухоро тумани газ таъминоти бўлимидан олинган маълумотга асосан, “Қавала Маҳмуд” МФЙ, “Зафаробод” МФЙ ва “Отбозор” МФЙни табиий газ билан таъминловчи диаметри 100 мм бўлган ўрта босимли ер усти қувуридан газ сизиб чиқиш ҳолатини бартараф этиш мақсадида жорий йил 18 декабрь куни соат 13:00 дан 17:00 га қадар 2 000 нафар хонадонда газ таъминоти тўхтатилди.
Когон тумани газ таъминоти бўлимидан олинган маълумотга асосан “Ниёзхожи” МФЙ, “Чолоки” МФЙ ва “Хўжа-Якшаба” МФЙни табиий газ билан таъминловчи 219 мм ли ўрта босимли ер ости қувуридаги газ сизиб чиқиш ҳолатини бартараф этиш мақсадида 2020 йил 18 декабрь куни соат 14:00 дан соат 17:00 га қадар 4 225 нафар хонадонда газ таъминоти тўхтатилди.
“Ҳудудгаз Сурхондарё” газ таъминоти филиали томонидан Термиз туманидаги Термиз-1 газ тақсимлаш станциясида ўрнатилган соатлик сарфи 12000 куб метр бўлган диафрагмани 16000 куб метрли диафрагмага алмаштирилиши сабабли Термиз туманида (8027 нафар аҳоли хонадони ва 114 та улгуржи истеъмолчи) ҳам жорий йил 18 декабрь куни соат 13:00 дан 15:00 га қадар табиий газ таъминоти вақтинчалик тўхтатилди.

Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 18 декабря текущего года, а также ряде мероприятий за 19 декабря
• Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 18 декабря текущего года, а также ряде мероприятий за 19 декабря
Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 18 декабря текущего года, а также ряде мероприятий за 19 декабря.
За минувшие сутки на тепловых электростанциях и гидроэлектростанциях страны было совокупно выработано 225,2 млн. киловатт-часов электроэнергии. Из них 216,3 млн. киловатт-часов электроэнергии было отпущено потребителям страны.
Региональными газоснабжающими организациями 18 декабря было фактически поставлено потребителям в общей сложности 106,090 млн. кубометров природного газа, вместо 94,696 млн. кубометров по прогнозу. Также потребителям страны поставлено 2,141 тыс. тонн сжиженного газа.
Для обеспечения углем и брикетами 18 декабря АО «Узбекуголь» поставлено потребителям республики 15,673 тыс. тонн местной угольной продукции.
За прошедшие сутки обращений по вопросам энергоснабжения в дежурную часть Минэнерго не поступало. Все рабочие процессы по поставкам электроэнергии контролируются 24 часа в сутки в ходе круглосуточных дежурств, организованных в регионах ответственными лицами филиалов АО «Региональные электрические сети».
18 декабря в Мирзо-Улугбекском районе столицы, как сообщалось ранее, проводились ремонтные работы на пересечении улиц Газалкент и Бинокор на подземном газопроводе среднего давления Д-90 мм. В связи с этим с 10:00 до 20:30 было временно приостановлено снабжение 24 тыс. 537 потребителей природного газа.
Факт утечки газа был установлен специалистами предприятия газоснабжения Бухарской района одноимённой области. Аварийная ситуация возникла в наземном газопроводе среднего давления Д-100 мм, проходящем по территории фермерских  хозяйств Зафарабад и Отбозор. Для проведения срочных ремонтных работ 18 декабря с 13:00 до 17:00 был приостановлено газоснабжение порядка 2 тыс. домохозяйств.
Проблема, связанная с утечкой газа, возникла в еще одном районе Бухарской области – Каганском. Ремонт понадобился в подземном газопроводе среднего давления, снабжающем махалли Нияз-Ходжи, Чолоки, Ходжа-Якшаба. На время экстренных ремонтных работ с 14:00 до 17:00 была приостановлена подача газа в 4 тыс. 225 домохозяйства.
В Термезском районе специалистами «Худудгаз Сурхандарья» 18 декабря произведена замена диафрагмы Qmax-12000 м3/ч на более эффективную Qmax-16000 м3/ч, в связи с чем с 13:00 до 15:00 была временно приостановлена ​​подача природного газа 8 тыс. 27 домохозяйств и 114 оптовым потребителям.
Сегодня, 19 декабря, в Ташкенте с 10:00 до 17:00 отделом газоснабжения «Алмазортумангаз» проводились ремонтные работы на наземном газопроводе среднего давления, проходящем по улице Бобожонова. В связи с этим временно приостановлена ​​подача природного газа ряду домохозяйств и оптовых потребителей Алмазарского района, а также фермерским хозяйствам «Хончербог» и «Мискин».