Газ таъминоти масалалари бугунги кунда доимий равишда ОАВ ва ижтимоий тармоқларда кўтарилмоқда. Шу муносабат билан Энергетика вазирлиги ҳамда бошқа масъул идора ва ташкилотлар томонидан энергия манбаларига бўлган талабни қондириш ишлари давом эттирилмоқда.
Ҳозирги вақтда юртимиз истеъмолчиларига суткасига ўртача 165 млн. Куб метр табиий газ етказиб берилмоқда. Шундан 108 млн. куб метри “Ҳудудгазтаъминот” акциядорлик жамияси томонидан етказиб берилмоқда. Бу ўтган йилга нисбатан 15 млн. куб метрга кўпдир.
Аҳоли истеъмолчиларига суткасига 73 млн. куб метр табиий газ етказиб берилмоқда, бу ўтган йилгига нисбатан 13 млн. куб метрга кўпни ташкил қилади. Фактлар шуни кўрсатмоқдаки, газ етказиб бериш ўтган йилгига қараганда камайгани ҳақида гапириш мутлақо ўринсиз, аксинча қиш совуқ келгани ва истеъмолчилар сони ортгани, шунингдек бошқа бир қатор сабаблар, жумладан уйлар иситиш тизими эмас, газ ҳисобига иситилаётгани сабаб унинг истеъмоли ортиб бормоқда. Бугунги кунда таҳлилчилар маълумотларига кўра, умумий тақчиллик, яъни табиий газга бўлган таъминланмаган эҳтиёж суткасига қарийб 20 млн. куб метр газни ташкил этади. Яъни, 165 млн эмас, 185 млн. куб метр керак бўлади. Бу масала ҳам экспорт ҳажмини ички бозорга йўналтириш ва қўшимча равишда табиий газ импорт қилиш ҳисобига ҳал этилмоқда.
Шунингдек, реал эҳтиёжларни ҳисобга олган ҳолда келгуси йил учун ҳисоб-китоблар амалга ошириб бўлинди, бу 2021 йилда ички бозорга 58,6 млрд. куб метр газ етказиб берилиши режалаштирилаётганини англатади.
Табиий газ етиб бормаган ҳудудларга таом тайёрлаш учун суюлтирилган газ ва иситиш учун кўмир етказиб берилмоқда.
Табиийки, аҳолининг бир қисмига баллонлардаги суюлтирилган газ билан таъминланиш долзарб масала ҳисобланади. Суюлтирилган газ етказиб беришни кўпайтириш учун ҳам режадаги ишлар амалга оширилмоқда. Бугунги кунда аҳолига суткасига 2 минг тонна баллонлардаги суюлтирилган газ етказиб берилмоқда. Қишки мавсумда 2020 йилнинг декабрь ойидан 2021 йил март ойигача 217 минг тонна суюлтирилган газ етказиб бериш режалаштирилган. Умуман олганда 2021 йилда 610 минг тонна газ етказиб берилади, бу эса жорий йилги кўрсаткичга қараганда 75 минг тоннага кўпдир. Шу тариқа, аҳоли эҳтиёжлари ҳисоблаб чиқилмоқда ва уларни таҳлил қилиш асосида имкониятлар топилмоқда.
Улар нималардан иборат? Биринчи навбатда, янги қувватларни ишга тушириш.  Шу тариқа, бугунги кунда жорий йилда Қашқадарё вилоятининг Муборак ва Шўртан заводларида ишга туширилган иккита янги пропан-бутан қурилмалари тўлиқ қувват билан ишга туширилмоқда. Улар суткасига қўшимча равишда 300 тонна суюлтирилган газ ишлаб чиқаради. Бундан ташқари, йил охирига келиб Бухоро вилоятидаги Учқир конида йилига 80 минг тонна суюлтирилган газ олиш қувватига эга бўлган қурилма ишга туширилади, келгуси йилнинг биринчи чорагида лойиҳа қувватига чиқиш кутилмоқда. Бу борада янги имкониятларни ишлаб чиқиш бўйича ишлар доимий равишда олиб борилмоқда.
Ижтимоий соҳага кўмир маҳсулоти етказиб бериш ҳозирги вақтга келиб 100 фоизга бажарилди, амалда 411 минг тонна кўмир етказиб берилиб, бу режага нисбатан 102 фоизга кўпни ташкил этади. Истеъмолчилар (аҳоли)га кўмир маҳсулотлари етказиб бериш ҳажми ўтган йилгига нисбатан қарийб учдан бири, яъни 270 минг тоннага ортди. Шу тариқа, умуман олганда уй хўжаликларига 649 минг тонна кўмир маҳсулоти етказиб берилди. Бу ўтган йиллар муаммоларини таҳлил қилиш асосида кўмир маҳсулоти етказиб беришнинг самарали тизими яратилганидан далолат бериб, бу йил ушбу ишлар ўз натижасини берди. Кўмир маҳсулоти сифатини ошириш мақсадида жорий йилнинг сентябрь ойидан брикет маҳсулоти тайёрлашга ёндашув ўзгарди. Эндиликда унинг асосини бевосита кўмир сифатида етказиб бериш имкони бўлмаган  фақат майда нокондицион ҳажмдаги кўмир ташкил этади. Шундай қилиб, диаметри 0-50 мм. бўлган брикетлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Нисбатан катта кўмир фракциялари ҳажмига кўра ажратилиб, истеъмолчиларга етказиб берилади. Авваллари брикетларни тайёрлаш учун тошкўмирни махсус майдалаш амалиёти мавжуд эди, истеъмолчилар илтимосига кўра бу усулдан воз кечиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Бундан ташқари, «Ўзбеккўмир» АЖ томонидан 160 минг тоннага яқин кўмир маҳсулоти заҳираси яратилган бўлиб, ундан қўшимча равишда талаб туғилиб қолганда аҳоли ва ижтимоий соҳа объектлари учун фойдаланиш мумкин.
Шубҳасиз, аҳолини электр энергияси ва ёқилғи ресурслари билан тўлақонли таъминлаш ҳолатига кўрилаётган чораларга қарамай ҳамон учраб турган улардан ноқонуний фойдаланиш билан боғлиқ муаммолар ҳам таъсир кўрсатмоқда. Хусусан, жорий йилда 84 млн. куб метр табиий газ (84 млрд. сўм) ва 120 млн. киловатт-соат электр энергияси (34 млрд. сўм)дан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланди.
Бу муаммони қандай ҳал қилиш мумкин? Аввало, автоматлаштирилган ҳисобга олиш ва назорат қилиш тизимларини жорий этиш орқали, бунинг устида ҳозирги вақтда иш олиб борилмоқда. 2021 йил 1 апрелгача Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими (ЭЭҲОваНҚАТ) жорий этилиши керак ва унга 7,5 млн. нафар истеъмолчи уланиши кўзда тутилган. 2021 йил август ойида худдий шундай табиий газни ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими (ТГҲОва НҚАТ0)ни жорий этиш якунланиши кутилмоқда. Бу қандай натижа беради? Электр энергияси ва газ билан боғлиқ ҳисоб-китоблар шаффофлигини таъминлаш, бу эса ўз навбатида энергия манбаларидан янада самарали фойдаланиш ва аниқ прогнозлар қилиш имкониятини оширишга олиб келади.
Шу билан бирга, бугунги кунда ҳудудларда иситиш тизимларининг самарасизлиги масаласи кўтарилмоқда, буни маҳаллий маъмурий органлар билан ҳамкорликда ҳал қилиш зарур. Турар-жойларда айнан керакли иситиш тизими йўқлиги туфайли аҳоли уйини иситиш учун фаол равишда табиий газдан фойдаланмоқда. Бу катта миқдордаги газ сарф қилиниши, шунингдек қўлбола иситиш ускуналаридан фойдаланилишига олиб келмоқда, улардан фойдаланиш эса бахтсиз ҳодисаларни келтириб чиқармоқда. Афсуски, бундай мисолларни кўплаб келтириш мумкин. Шундан келиб чиққан ҳолда, газ иситиш корхоналарини зудлик билан модернизация қилишда зарур эҳтиёж бор. Шунингдек, мамлакатимиз кесимида мавжуд ускуналарни замонавий энергия тежовчиларига алмаштириш муҳим, ушбу ишлар эса мақсадли давлат дастурларида кўзда тутилган. Юқорида санаб ўтилган режаларни амалга оширишда пировард натижага интилишни кучайтириш лозим.

Вопросы энергообеспечения всегда на контроле
Вопрос газоснабжения сегодня постоянно поднимается в СМИ и соцсетях. В этой связи Министерством энергетики и другими ответственными ведомствами и организациями продолжается работа для обеспечения спроса на энергоресурсы.
В настоящее время потребителям республики поставляется в среднем 165 млн. кубометров природного газа в сутки, из них со стороны акционерного общества «Худудгазтаминот 108 млн.куб, что на 15 млн. кубометров больше, чем в прошлом году.
Населению поставляется ежесуточно 73 млн. кубометров природного газа в сутки, что на 13 млн. кубометров больше чем в прошлом году. Как показывают факты, говорить об уменьшении поставок газа по сравнению с прошлым годом не приходится, другое дело, что идет рост его потребления, как за счёт холодной зимы и роста потребителей, так и за счёт других причин, в том числе, обогрева домов за счёт газа, а не систем отопления, как должно быть. На сегодня, по данным аналитиков, общий дефицит, то есть необеспеченный спрос на природный газ, составляет порядка 20 млн. кубометров газа в сутки. То есть требуется не 165, а 185 млн. кубометров. Этот вопрос также решается, в частности путем перенаправления экспортных объемов на внутренний рынок и дополнительного импорта природного газа.
Также уже сделаны расчеты на будущий год с учётом реальных потребностей, это означает, что в 2021 году планируется поставить на внутренний рынок
58,6 млрд. кубометров газа.
Тем регионам, которым не обеспечена поставка природного газа, осуществляется поставка сжиженного газа для приготовления пищи и угля для отопления.
Естественно для части населения актуальным вопросом является обеспеченность сжиженным газом в баллонах. Для увеличения поставок сжиженного газа также ведется плановая работа. Сегодня населению поставляется 2 тыс. тонн сжиженного газа в баллонах в сутки. В зимний период с декабря 2020 по март 2021 года запланирована поставка 217 тыс. тонн сжиженного газа, а в целом в 2021 году будет поставлено 610 тыс. тонн, что на 75 тыс.тонн больше показателя нынешнего года. Таким образом, просчитываются потребности населения и на основе их анализа, изыскиваются возможности.
В чём они состоят? В том числе в введении новых мощностей. Так, сейчас выводятся на полную мощность две новые пропан-бутановые установки на Мубарекском и Шуртанском заводах в Кашкадарьинской области, запущенных в этом году. Они будут производить дополнительно 300 тонн сжиженного газа в сутки. Кроме того, к концу года на Учкирском месторождении в Бухарской области будет запущена установка по получению сжиженного газа мощностью 80 тыс. тонн в год, выход на проектную мощность которого ожидается в первом квартале. Работа по разработке новых возможностей в этом направлении ведется на постоянной основе.
По поставкам угольной продукции в социальную сферу к настоящему времени достигнуто 100% выполнение, поставлено по факту 411 тыс. тонн угля, что составляет 102% от плана. Практически на треть увеличен по сравнению с прошлым годом объем поставок угольной продукции физическим потребителям (населению) – на 270 тысяч тонн. Таким образом в целом в домохозяйства поставлено 649 тыс. тонн угольной продукции. Это свидетельствует о том, что на основе анализа проблем прошлых лет, создана продуктивная система поставок угольной продукции, которая показала в этом году свою эффективность. При этом с целью повышения качества угольной продукции с сентября этого года изменен подход к изготовлению брикетной продукции. Теперь основой для нее служат исключительно мелкие некондиционные объемы угля, то есть то, что невозможно поставить в виде непосредственно угля. Таким образом, введено производство брикетов диаметром 0-50 мм. Более крупные угольные фракции будут просто поставляться потребителям, разделенные по виду объема. Раннее для изготовления брикетов практиковалось специальное измельчение каменного угля, от чего по просьбе потребителей, было решено отказаться.
Более того, АО «Узбекуголь» сделал определенный запас угольной продукции порядка 160 тыс. тонн, которые можно дополнительно использовать для населения и социальных объектов при возникновении спроса.
Безусловно, на состояние полноценного обеспечения населения электроэнергией и топливными ресурсами влияет и проблема их незаконного использования, которое продолжает иметь место, не смотря на все принимаемые меры. В частности в текущем году выявлены факты незаконного использования 84 млн. кубометров природного газа (84 млрд. сумов) и 120 млн. киловатт-часов электроэнергии (34 млрд. сумов).
Как решить эту проблему? Прежде всего внедрением автоматизированных систем учета и контроля, над чем сейчас ведется работа. До 1 апреля 2021 года должна быть внедрена Автоматизированная система учета и контроля электроэнергии (АСКУЭ), к которой будут подключены 7,5 млн. потребителей. В августе 2021 года планируется завершить внедрение аналогичной автоматизированной системы учета и контроля природного газа (АСКУГ). Что это даст? Прозрачность расчётов по электроэнергии и газу, предотвращение фактов коррупции, что ведёт к более эффективному  использованию энергоресурсов и возможности точных прогнозов.
Также сегодня ставится вопрос о неэффективности отопительных систем в регионах, что необходимо решать совместно с местными административными органами. Именно из-за отсутствия должного отопления домовладений населением так активно используется природный газ для обогрева жилищ. Это ведёт как к очень большому расходу газа, так и к случаям использования самодельных отопительных приборов, что чревато возникновением чрезвычайных ситуаций, чему примеров уже, к сожалению, немало. В связи с этим есть насущная необходимость срочной модернизации предприятий газового отопления. Также в разрезе страны важно на практике реализовать замену действующего оборудования на современное энергосберегающее, что предусмотрено целевыми государственными программами. В реализации всех вышеперечисленных планов необходимо усилить нацеленность на конечный результат.