Энергетика вазирлиги томонидан Москвада қатор битимлар имзоланди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги делегациясининг хизмат сафари давомида жорий йилнинг 13-15 декабрь кунлари Россия Федерацияси пойтахтида миллий ёқилғи-энергетика комплексини янада ривожлантиришга оид истиқболли лойиҳаларни амалга оширишга қаратилган қатор битимлар имзоланди.
Хусусан, «Сибур Холдинг» ОАЖ, «Газпромнефть» ОАЖ ва «Ўзбекнефтьгаз» АЖ ўртасида МТО технологияси бўйича газ-кимё комплексини яратиш ва Шўртан ГКК ишлаб чиқариш қувватини кенгайтириш бўйича лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш бўйича ҳамкорлик қилиш тўғрисида битим имзоланди. Мазкур битимларнинг имзоланиши Россиянинг етакчи компанияларини жалб қилиш имконияти, шунингдек уларнинг углеводородларни чуқур қайта ишлаш соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш борасидаги тажрибасини ўрганиш имконини беради.
«ИКС Холдинг» компанияси ва Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ўртасида энергетика тармоғини рақамлаштириш концепциясини ишлаб чиқиш бўйича шартнома имзоланди. Мазкур шартнома доирасидаги ишларни амалга ошириш, шунингдек барча тегишли компаниялар учун ягона вектор бўйича ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантиришни тартибга солинишига олиб келади, бу эса ўз навбатида АКТ лойиҳаларини амалга ошириш қиймати ва самарадорлигини сезиларли равишда қисқартириш имконини беради.
«ВЭБ.РФ», «Газпромбанк» АЖ ва “Ўзбекнефтгаз» АЖ ўртасида қиймати 100 млн. доллар бўлган 2017-2021 йилларда Углеводород хом-ашёси қазиб олишни кўпайтириш бўйича дастурнинг II босқичини молиялаштириш бўйича битим имзоланди. Мазкур битим имзоланиши натижасида Углеводород хом-ашёси қазиб олишни кўпайтириш бўйича дастурнинг II босқичини жадал молиялаштириш ташкил этилиб, бу эса ўз навбатида Ўзбекистон Республикаси эҳтиёжлари учун углеводородлар қазиб олиш ҳажмини оширишни таъминлаш имконини беради.
Шунингдек, «ВЭБ.РФ» ва «Jizzakh Petroleum» ҚК ўртасида қиймати 100 млн. доллар бўлган 2020-2030 йилларда Нефть ҳажмини ошириш дастурини амалга ошириш учун Россия асбоб-ускуналари ва хизматларини экспорт қилишни молиялаштириш бўйича битим имзоланди.
«ВЭБ.РФ» давлат ривожланиш корпорацияси ва «Ўзтрансгаз» АЖ ўртасида газтранспорт тизимини модернизация қилиш бўйича лойиҳаларни молиялаштириш, шунингдек “Ўзтрансгаз” АЖ бўлинмалари учун авария ва махсус техникаларни янгилаш ва бутлаш бўйича ҳамкорлик қилиш тўғрисида битим имзоланди.
Мазкур лойиҳаларнинг имтиёзли шартларда молиялаштириш асосида амалга оширилиши газтранспорт инфратузилмасидан фойдаланишда хавфсизлик шароитларини яхшилаш, аҳолини табиий газ билан таъминлаш ишончлигини ошириш, шунингдек аварияларни бартараф этишда табиий газ билан боғлиқ йўқотишлар ҳажмини қисқартириш имконини беради.
«ЭКСАР», «Eriell» ва ЧТПЗ гуруҳлари ўртасида қиймати 75 млн. долларгача бўлган Ўзбекистонда амалга оширилаётган лойиҳалар учун қувурлар етказиб бериш бўйича келишув имзоланди.
Шунингдек «Ўзтрансгаз» томонидан «Росссийский экспортный центр» АЖ билан Ўзбекистон Республикаси газтранспорт тармоғини модернизация қилиш бўйича истиқболли лойиҳаларни молиялаштириш учун имтиёзли молия манбаларини жалб қилиш мақсадида Ўзаро англашув меморандуми имзоланди.

Минэнерго подписан ряд соглашений в Москве
В ходе рабочей командировки делегации Министерства энергетики Республики Узбекистан 13-15 декабря 2020 года в столице Российской Федерации подписан ряд соглашений с российской стороной, направленных на реализацию перспективных проектов для дальнейшего развития отечественного топливно-энергетического комплекса.
В частности, между ПАО «Сибур Холдинг», ПАО «Газпромнефть» и АО «Узбекнефтегаз» подписаны соглашения о сотрудничестве по совместной реализации проектов: создание газохимического комплекса по технологии МТО и расширение производственной мощности Шуртанского ГХК. Подписание данных соглашений позволит изучить возможность привлечения ведущих российских компаний, а также их опыта к реализации проектов в области глубокой переработки углеводородов.
Между компанией «ИКС Холдинг» и Министерством энергетики Республики Узбекистан подписан контракт на разработку концепции цифровизации энергетической отрасли. Реализация работ по данному контракту приведет и упорядочит развитие информационно коммуникационных технологий по единому вектору для всех подведомственных компаний, что в свою очередь позволит значительно сократить стоимость и эффективность реализации ИКТ проектов.
Между «ВЭБ.РФ», АО «Газпромбанк» и АО «Узбекнефтегаз» подписано соглашение по финансированию II этапа Программы по увеличению добычи углеводородного сырья в 2017-2021 годах на сумму 100 млн. долл. В результате подписания данного документа будет организовано опережающее финансирование II-го этапа Программы по увеличению добычи углеводородного сырья, что в свою очередь позволит обеспечить наращивание объемов добычи углеводородов для нужд Республики Узбекистан.
Также на сумму 100 млн. долл. подписано соглашение между «ВЭБ.РФ» и СП «Jizzakh Petroleum» о финансировании экспорта российского оборудования и услуг для реализации Программы по увеличению нефти в 2020-2030 годах.
Между государственной корпорацией развития «ВЭБ.РФ» и АО «Узтрансгаз» подписано Соглашение о сотрудничестве по финансированию проектов модернизации газотранспортной системы, а также обновлению и доукомплектованию аварийной и специальной техники для подразделений АО «Узтрансгаз». Реализация данных проектов путем привлечения финансирования по льготным условиям позволит улучшить условия безопасности эксплуатации газотранспортной инфраструктуры, повысить надежность обеспечения населения природным газом, а также сократить объемы потерь природного газа при ликвидации аварий.
Между «ЭКСАР», группой «Eriell» и ЧТПЗ подписано соглашение по поставкам трубной продукции для проектов, реализуемых в Узбекистане на сумму до 75 млн. долл.
Также АО «Узтрансгаз» был подписан Меморандум о взаимопонимании с АО «Росссийский экспортный центр» с целью привлечения льготных финансовых ресурсов для финансирования перспективных проектов по модернизации газотранспортной сети Республики Узбекистан.