МАРКАЗИЙ ОСИЁ ЭНЕРГЕТИКА ИНВЕСТИЦИОН ФОРУМИДА ҚАТОР БИТИМЛАР ИМЗОЛАНДИ
Тошкентда бўлиб ўтган Марказий Осиё энергетика инвестицион форуми доирасида бир қатор битимлар имзоланди.
Ўзбекистонда Давлат хусусий шерикчилик шартлари асосида қуввати 1250 МВт га тенг иссиқлик электр станциялари ва қуввати 1000 МВт га тенг шамол электр станцияларини қуриш бўйича асосий шартлар тўғрисидаги битимлар имзоланди.
Мазкур битим Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва «ACWA Power» компанияси (Саудия Арабистони) ўртасида имзоланди.
Ўзбекистондан Афғонистонга электр энергия етказиб бериш бўйича шартнома имзоланди. У 10 йиллик муддатга “ол ёки тўла” тамойили асосида барпо этилаётган ) «Сурхан - Пули-Хумри» электр узатиш линияси (ЭУЛ) бўйича “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва «Da Afghanistan Breshna Sherkat» (DABS) (Афғонистон Ислом Республикаси) ўртасида тузилган.
Электр энергияни етказиб бериш ҳажми дастлабки босқичда 4,2 миллиард кВт.с ни ташкил этади ва келгусида 6 миллиард кВт.с. га етказилади.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ билан «Air Products» компанияси (АҚШ) ўртасида Шўртан ГКК (GTL заводи) тозаланган метан асосида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш лойиҳаси бўйича ўзаро ҳамкорликка доир «Йўл харитаси» имзоланди. Бунда Америка компаниясининг лойиҳага кириши кўзда тутилади. Шунингдек, “Ўзкимёсаноат” АЖ билан аммиак ва карбамид ишлаб чиқариш бўйича “Янгиер шаҳрида кимёвий комплексни қуриш” лойиҳасини амалга ошириш бўйича ўзаро ҳамкорликка оид «Йўл харитаси» имзоланди.

В рамках состоявшегося в Ташкенте Центрально-азиатского энергетического форума подписан ряд соглашений.
Подписаны Соглашения об основных условиях проектов по строительству в Узбекистане на условиях ГЧП (Государственно частного партнерства) тепловой электростанции мощностью 1250 МВт и ветряных электростанции мощностью до 1000 МВт.
Соглашение подписано между Министерством энергетики Республики Узбекистан и компанией «ACWA Power» (Саудовская Аравия).
Подписан Контракт, предусматривающий поставку электроэнергии из Узбекистана в Афганистан. Он заключен на 10 лет по принципу «бери или плати» по строящейся линии электропередач (ЛЭП) «Сурхан - Пули-Хумри» между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) (Исламская Республика Афганистан).
Объем поставок на первоначальном этапе составит 4,2 миллиарда кВт. ч, с последующим увеличением до 6 миллиардов кВт. ч.
Между АО «Узбекнефтегаз» и компанией Air Products (США) подписаны Дорожная карта взаимодействия по проекту производства синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана Шуртанского ГХК (завод GTL), предусматривающая вхождение американской компании в проект, и Дорожная карта взаимодействия по реализации проекта «Строительство химического комплекса в г.Янгиер», совместно с АО «Узкимёсаноат» по производству аммиака и карбамида.