САВОЛ: Электр энергияси истеъмолини ҳисобга олиш учун ўрнатилган янги ҳисоблагичларда муаммо бор деб ҳисобланган ҳолларда хонадон эгаси қаерга мурожаат қилиши керак – ЭТКгами ёки ўз ХУЖМШга?
ЖАВОБ: Бугунги кунда республикамизнинг барча ҳудудларида замонавий, “ақлли ҳисоблагичлар”ни ўрнатиш ишлари жадал суръатларда олиб борилмоқда. Ҳисоблагичлар ҳудудий электр таъмноти корхоналари томонидан (ТЭТК, ШЭТК) бепул ўрнатилмоқда.
Замонавий ҳисоблагичлар носоз ҳолатга келиши билан боғлиқ масалага тўхталадиган бўлсак, аксарият ҳолларда кўп қаватли уйларда мавжуд электр симларининг эскириш даражаси юқори бўлиб, электр энергиясидан юклама билан фойдаланиш, масалан, бир вақтнинг ўзида турли электр жиҳозларини ишлатиш орқали келиб чиқиши мумкин. Бунда симлар қизиб кетиши натижасида қисқа туташув содир бўлиб, табиийки ҳисоблагич ишдан чиқишига олиб келиши мумкин. Бундай ҳолатда, биринчи бўлиб ХУЖМШ электромонтерини чақиртириш мақсадга мувофиқдир.
Шунинг учун, бундай вазиятда қилиш керак бўлган биринчи иш – бу муаммо ҳақиқатдан ҳам ҳисоблагичнинг ўзида эканлигини визуал равишда аниқлашдир. Агар муаммо ҳисоблагичда эканлигига амин бўлсангиз, ҳудудингиздаги электр таъминоти корхонасига мурожаат қилишингиз керак.
Агар ҳисоблагич билан боғлиқ муаммоларнинг сабаби аниқ бўлмаса, ХУЖМШнинг электромонтёр ходимини чақириш мантиқан тўғри бўлади. Чунки электр таъминоти корхонаси ходими муаммонинг сабаби электр симида эканлигини аниқлагандан кейин ҳам ХУЖМШ ходими хизмати зарур бўлади. Маълумки Сиз томондан тўланган бадалларнинг бир қисми ХУЖМШ томонидан уйнинг ички қисмидаги коммуникция тармоқларини (шу жумладан электр шит ва симлар) таъмирлашга йўналтирилади. Демак, хар бир хонадон эгаси ХУЖМШ мутахассисларининг сифатли хизматидан фойдаланиш ҳуқуқига эга.
Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги “Электр энергияси ва табиий газдан фойдаланиш тартибини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 22-сонли қарори, 1-иловаси “Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари”нинг 98-бандида алоҳида белгиланган.
Унга кўра, электр энергиясини ҳисобга олиш асбоблари зинапоя (подъезд) майдончаларида ўрнатилган тақдирда, уларнинг сақланиши ва бутлиги учун хусусий уй-жой мулкдорлари ширкати ҳамда тасарруфида уй-жой бўлган идора, ташкилот жавоб бериши шартлиги белгилаб қўйилган. Ушбу банднинг 2-хатбошига кўра, кўп квартирали уйлардаги хонадонлар ва хусусий хонадонлар ичида ўрнатилган ҳисобга олиш асбобларининг сақланиши ва бутунлиги учун истеъмолчи жавоб бериши кўрсатиб ўтилган.
Шунидек, мазкур бандга  кўра, кўп квартирали уйлардаги хонадонлар ва хусусий хонадонлар ичида ўрнатилган ҳисобга олиш асбобларининг сақланиши ва бутунлиги учун истеъмолчи жавоб бериши кўрсатиб ўтилган.
Ҳурматли истеъмолчилар! Сиз уй-жой мулкдорлари ширкатларига тўлаётган тўловнинг маълум бир қисми кўп квартирали уйларнинг зинапоя майдончалари ичидаги муҳандислик тармоқлари ва коммуникациялари, ҳисоблагичларни сақлаш ҳамда таъмирлашга йўналтирилади. Шунга мувофиқ, кўп қаватли уйларнинг зинапоя майдончаларида ўрнатилган ҳисоблагичлар ва электр щитлар жавобгарлиги ҳам хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатлари зиммасида эканини эслатиб ўтмоқчимиз.
Агар сизда кўп қаватли уйларнинг ички электр тармоқларининг носозлиги ва хавфсизлиги бўйича эътироз ҳамда шикоятлар бўлса, ўзингиз яшаб турган ҳудуддаги Хусусий уй-жой мулкдорларининг ширкатига мурожаат қилишингиз керак.

ВОПРОС: Куда обращаться собственнику жилья в случаях, когда он считает, что возникла проблема в установленных новых счётчиках по учёту потребления электроэнергии, - в РЭС или своё ТСЧЖ?
НАША СПРАВКА: 12 января 2018 года Кабинетом Министров Республики Узбекистан принято постановление №ПКМ-22 «О дополнительных мерах по совершенствованию порядка пользования электроэнергией и природным газом». Согласно этому документу, ответственность за наладку и безопасность низковольтных линий электропередачи 0,4 кВ в домах и электрических щитов на лестничных клетках многоквартирных домов несут Товарищества частных собственников жилья (ТЧСЖ).
ОТВЕТ: Установка новых приборов учёта потребления электроэнергии или «умных счётчиков», как их еще называют, идёт сегодня по всей стране. Установка новых счётчиков ведется бесплатно специалистами РЭС (районных электросетей). Что касается случаев каких-то проблем с работой прибора учёта электроэнергии, то, как свидетельствует практика, связаны они не с самим «умным счётчиком», а с проводкой, которая во многих многоквартирных домах находится не в лучшем состоянии. В случае перегрузок в энергоснабжении (например, вызванном одновременным включением в квартире большого числа электроприборов), электропроводка, ведущая к счётчику может задымиться. Это, естественно, повлияет на работу самого счётчика.
Поэтому, первое, что необходимо делать в такой ситуации – постараться визуально определить действительно ли проблема в самом счетчике. При уверенности, что дело именно в нём, - необходимо обратиться в РЭС.
Если причина проблем со счётчиком непонятна – логичнее вызывать электрика вашего ТЧСЖ, так как даже после того, как сотрудник РЭС установит, что причина неполадки в проводке, вам все равно придется вызывать именно электрика ТЧСЖ. Насколько оперативно и профессионально работают различные специалисты ваших ТЧСЖ зависит, в большой степени, от самих жильцов, их активности и участия в состоянии своего дома. ТЧСЖ существуют за счёт вашей оплаты, а значит каждый из жильцов имеет право на полноценное обслуживание его специалистов.
Добавим, что если счётчик установлен на лестничной площадке многоквартирного дома, то ответственность за его сохранность несёт ТЧСЖ. То есть в данном случае при повреждении или краже счетчика электроэнергии, ТЧСЖ восстанавливает его за свой счёт. Другое дело, если счётчик установлен непосредственно в квартире. В этом случае при повреждении или краже счётчика, расходы по его восстановлению несёт собственник жилья.
Данные нормы предусмотрены пунктом 98 Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №ПКМ-22 от 12 января 2018 года «О дополнительных мерах по улучшению использования электроэнергии и природного газа». Здесь также указано, что потребитель несет ответственность за поддержание в рабочем состоянии и исправность приборов учета, установленных в квартирах, многоквартирных домах и частных домах.