Жорий йилнинг 27 декабрь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз
• Жорий йилнинг 27 декабрь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз
Жорий йилнинг 27 декабрь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз.
Хусусан, 27 декабрь куни иссиқлик электр станциялари ва гидро электр станциялари орқали 227 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилди. Шундан республика истеъмолчиларига 211 миллион 900 минг киловатт-соат электр энергияси етказиб берилди.
Шунингек, сутка давомида ҳудудий газ таъминоти корхоналари томонидан истеъмолчиларга прогноздаги 94 миллион 696 минг куб метр ўрнига амалда 109 миллион 35 минг куб метр табиий газ етказиб берилди. Шу билан бирга, аҳолига 1 минг 110 тонна суюлтирилган газ етказилди.
Истеъмолчиларни кўмир ва брикет маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида 27 декабрь куни “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамияти томонидан 10 минг 902 тонна маҳаллий кўмир маҳсулотлари етказиб берилди.
Магистрал электр узатиш линиялари ва подстанция тармоқларида 512-электр узатиш тармоғида ремонт ишлари давом этмоқда. Талабномага асосан таъмирлаш ишлари 18:00 га қадар этиб белгиланган. Қолган магистрал электр узатиш линиялари ва подстанция тармоқларида узилишлар ёки авариявий ўчишлар мавжуд эмас. Барча электр қурилмалар белгиланган меъёрий иш ҳолатида. Электр қурилмалари фаолияти бўйича эътирозлар мавжуд эмас.
Сурхондарё вилоятининг Музработ тумани, Оби ҳаёт маҳалласида 25 декабрь куни ҳудуддаги қуввати 630 кВА бўлган трансформаторнинг ишдан чиқиши оқибатида электр таъминотида узилиш юзага келган. 26 декабрь куни қуввати 400 кВА кучланишга эга бошқа трансформатор ўрнатилган. Аммо совуқ об-ҳаво туфайли электр энергиясига бўлган эҳтиёжнинг кескин ортиши натижасида ушбу ускуна ҳам ишдан чиққан. Шундан сўнг, кеча 27 декабрь куни “Сурхондарё ҲЭТК” АЖ томонидан юзага келган муаммо бартараф этилган.
Шунингдек, бугун 28 декабр куни Қарши шаҳарнинг “Жайҳун” кўчасидан ўтган ўрта босимли ер ости газ қувурида газ сизиб чиқиш ҳолати аниқланди. Ушбу аварияни зудлик билан бартараф қилиш мақсадида, соат 16:00 дан 17:00га қадар Қарши шаҳрининг  “Мустақиллик қўрғони”, Чаман, Гулшан,  Худойзот ва Арал  маҳаллаларида вақтинчалик табиий газ таъминоти тўхтатилади. Барча табиий газ истеъмолчиларидан газ жиҳозлари ўчиқ ҳолда эканини назорат қилишлари ва эҳтиёт чораларини кўришлари сўралди.

Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 27 декабря текущего года, а также ряде мероприятий за 28 декабря
• Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 27 декабря текущего года, а также ряде мероприятий за 28 декабря
Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 27 декабря текущего года, а также ряде мероприятий за 28 декабря.
За 27 декабря на тепловых и гидроэлектростанциях Узбекистана совокупно выработано 227 млн. киловатт-часов электроэнергии. Из них потребителям было отпущено 211,9 млн. киловатт-часов электроэнергии.
Региональными газоснабжающими организациями 27 декабря было фактически поставлено потребителям в общей сложности 109,035 млн. кубометров природного газа, вместо 94,696 млн. кубометров по прогнозу. Также потребителям страны поставлено 1,110 тыс. тонн сжиженного газа.
Для обеспечения потребителей углем и брикетами АО «Узбекуголь» 27 декабря поставил 10,902 тыс. тонн местной угольной продукции.
В частности, 27 декабря проводились ремонтные работы на главных ЛЭП и подстанциях линий 512, которые были завершены  в  18:00. На других основных линиях электропередачи и подстанциях не было перебоев или аварийных отключений. Все энергооборудование функционирует в рабочем режиме, претензий в процессе эксплуатации электроприборов не возникало.
27 декабря в Музрабатском районе Сурхандарьинской области решалась проблема, связанная с тем, что вышел из строя трансформатор, расположенный на территории махалли Оби Хаёт. Проблема возникла 25 декабря, для её устранения сначала установили дополнительный трансформатор мощностью 400 кВА. Однако из-за резкого увеличения потребления электроэнергии, вызванного похолоданием, оборудование вышло из строя. Вчера 27 декабря был установлен новый трансформатор мощностью 630 кВА, в результате электроснабжение восстановлено в 545 домохозяйствах и 165 квартирах.
Работа по подаче природного газа в течение вчерашних суток шла по плану, обращений по этому вопросу от граждан не поступало.
Сегодня, 28 декабря, была обнаружена утечка газа в подземном газопроводе среднего давления, проходящем по улице Джайхун в городе Карши. В целях незамедлительного устранения аварии с 16:00 до 17:00 временно приостановлена ​​подача природного газа в городских махаллях Мустакиллик кургони, Чаман, Гулшан,  Худойзот и Арал. Потребителей постарались максимально оповестить об отключении и заблаговременно проверить включены ли газовые приборы, с тем, чтобы вовремя принять меры предосторожности. По завершении работ, подача газа возобновлена.
Уважаемые потребители! Просим не забывать о соблюдении правил безопасности при использовании газовых приборов, не оставлять без присмотра включенными газовые горелки.