Бухоро, Наманган ва Хоразм вилоятларида қуёш энергетикаси билан боғлиқ янги лойиҳалар тўғрисида эълон қилинади
• Бухоро, Наманган ва Хоразм вилоятларида қуёш энергетикаси билан боғлиқ янги лойиҳалар тўғрисида эълон қилинади
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги давлат-хусусий шериклиги асосида қуёш фотоэлектр станцияси (ФЭС) қурилиши бўйича «Scaling Solar 3» учинчи лойиҳаси бошланиши тўғрисида эълон қилади.
«Scaling Solar 3» учинчи лойиҳаси доирасида умумий қуввати 500 МВт бўлган учта ФЭС қурилиши режалаштирилиб, уларнинг инвесторлари тендер натижасига кўра аниқланади.
Учинчи лойиҳа бошланиши 2021 йил февраль ойига режалаштирилган. ФЭС қурилиши Бухоро, Наманган ва Хоразм вилоятларида амалга оширилиши кўзда тутилмоқда.
Қайд этиш жоизки, 2019 йил 18 октябрь куни «Scaling Solar 1» лойиҳаси доирасида Навоий вилоятида қуввати  100 МВт бўлган ФЭС қурилиши бўйича ўтказилган тендерда Masdar (БАА) компанияси ғолиб бўлди. Бу борадаги ижобий натижани ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Халқаро молия корпорацияси ўртасида консультация хизматларини жалб қилиш ва Scaling Solar лойиҳаси бўйича қуёш ФЭСларининг қувватини 1000 МВтгача ошириш бўйича келишув имзоланди.
Мазкур келишув натижаси ўлароқ 2020 йил бошида Самарқанд ва Жиззах вилоятларида умумий қуввати 400 МВт бўлган  2 та «Scaling Solar 2» ФЭС қурилиши лойиҳаси бўйича тендер эълон қилинган эди. Ушбу лойиҳалар бўйича ҳозирги вақтда тендер савдолари амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати томонидан кенг миқёсли қайта тикланувчи энергия стратегияси амалга оширилиб, унинг доирасида яқин 10 йил ичида 5 ГВтгача экологик тоза қуёш энергиясини ишлаб чиқиш режалаштирилган. Стратегия электр энергиясига тобора ортиб бораётган эҳтиёжни қондиришга қаратилган бўлиб, 2020-2030 йилларда Ўзбекистон Республикасини электр энергияси билан таъминлаш концепцияси доирасида амалга оширилмоқда.

Объявление о новых проектах солнечной энергетики в Бухарской, Наманганской и Хорезмской областях Республики
• Объявление о новых проектах солнечной энергетики в Бухарской, Наманганской и Хорезмской областях Республики
Министерство энергетики Республики Узбекистан объявляет о начале третьего проекта по строительству солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) на основе государственно-частного партнерства «Scaling Solar 3».
Планируется, что в рамках третьего проекта «Scaling Solar 3» будут построены три ФЭС общей мощностью 500 МВт, инвесторы которых будут выявлены в результате их участия в тендере.
Начало третьего проекта запланировано на февраль 2021 года. Строительство ФЭС намечено в Бухарской, Наманганской и Хорезмской областях.
Отметим, что 18 октября 2019 в тендере по строительству ФЭС мощностью 100 МВт в Навоинской области в рамках «Scaling Solar 1» выиграла компания Masdar (ОАЭ), с учетом положительного результата между Правительством Республики Узбекистан и Международной финансовой корпорацией подписано соглашение по привлечению консультационных услуг и увеличение мощности по проекту Scaling Solar до 1000 МВт солнечных ФЭС.
В результате данного соглашения в начале 2020 года был объявлен тендер на строительство 2-х ФЭС проекта «Scaling Solar 2» в Самаркандской и Жиззакской областях с общей мощностью 400 МВт. По данным проектам в настоящее время проводятся тендерные торги.
Правительство Республики Узбекистан реализует крупномасштабную стратегию возобновляемой энергетики, в ходе которой в ближайшие 10 лет запланирована выработка до 5 ГВт рентабельной и экологически чистой солнечной энергии. Стратегия нацелена на удовлетворение растущего спроса на электроэнергию и реализуется в рамках Концепции обеспечения Республики Узбекистан электрической энергией на 2020-2030 годы.