ЭНЕРГЕТИКА ОБЪЕКТЛАРИНИ ЛОЙИҲАЛАШ БИЛАН ЯНГИ ҚЎШМА КОРХОНА ШУҒУЛЛАНАДИ
Мамлакатимизда Франция билан ҳамкорликда «Uzenergoengineering–Assystem» қўшма корхонаси ташкил қилинмоқда.
Мазкур қўшма корхона инновацион технологиялардан фойдаланган ҳолда барча турдаги электр тармоқлари ва энергетик объектларини лойиҳалаш билан шуғулланади.
Бу ҳақидаги битим 2019 йил 24 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида «Assystem Engineeringand Operation Services S.A.S.» компанияси (Франция) вакиллари билан учрашувда имзоланди.
Қўшма корхона Франциянинг ҳамкор компанияси ва «Ўзэнергоинжиниринг» АЖ билан биргаликда ташкил этилади ва у Ўзбекистон Республикасида масъулияти чекланган жамият шаклида фаолият юритади.
«Uzenergoengineering–Assystem» қўшма корхонасининг фаолияти барча турдаги электр тармоқлари ва энергетик объектларини лойиҳалашда инновацион технологиялар ва замонавий фан ютуқларига асосланади.
Шуни қўшимча тарзда айтиш мумкинки, имзоланган битим Энергетика вазирлиги ва Франциянинг «Assystem» компанияси ўртасидаги ҳамкорликдаги энг муҳим босқичдир.
Бундан ташқари, жорий йилнинг май ойида томонлар энергетика соҳасида ўзаро манфаатли техник ҳамкорлик мақсадида ўзаро англашув тўғрисидаги меморандумни имзоланган эди. Ушбу ҳужжат томонларнинг техник ҳамкорликнинг янги шаклларини, шу жумладан, энергетика соҳасида лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва бошқариш кабиларни рағбатлантиришга қаратилгани билан катта аҳамият касб этади.

В Узбекистане совместно с Францией создается СП «Uzenergoengineering–Assystem», которое займется проектированием всех типов электрических сетей и объектов энергетики с применением инновационных технологий.
Соглашение об этом подписано 24 сентября 2019 года в ходе встречи в Министерстве энергетики Республики Узбекистан с представителями компании «Assystem Engineeringand Operation Services S.A.S.» (Франция).
Совместное предприятие создается французской партнерской компанией с АО «Узэнергоинжиниринг».
Новое СП создается в Республике Узбекистан в форме общества с ограниченной ответственностью.
В основу работы СП «Uzenergoengineering–Assystem» будет положено применение инновационных технологий и достижений современной науки при проектировании всех типов электрических сетей и объектов энергетики.
Добавим, что подписанное Соглашение стало этапным в сотрудничестве Минэнерго с французской «Assystem». Ему предшествовало заключение между партнерами Меморандума о взаимопонимании в целях взаимовыгодного технического сотрудничества в области энергетики в мае текущего года. Документ подтверждал намерение сторон стимулировать новые формы технического сотрудничества, такие как разработка и управление проектами в энергетической сфере.