Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги шуни маълум қиладики, ҳозирги кунга келиб “Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармаси”нинг нефть ва газ конларида носозлик сабаб тўхтатилган барча 14 та газ ҳайдаш агрегатлари ишга туширилди ва иш режимида ишламоқда.
Юзага келган носозликларни бартараф этиш натижасида Муборак ГҚИЗда газ таъминоти тўлиқ тикланди. Бироқ, 4 январь куни етказиб берилмаган ҳажмлар тўлдирилмади, бу эса зарур газ босимини тиклашга тўсқинлик қилади.
Шунингдек, 4 ва 5 январь кунлари ҳаво ҳароратининг пасайиши туфайли газ истеъмолида ўсиш кузатилмоқда.
Шу муносабат билан, республика аҳоли истеъмолчилари ва электр энергиясини ишлаб чиқарувчи “Иссиқлик электр станциялари” АЖ корхоналарини табиий газ билан барқарор таъминлаш биринчи даражали вазифадир.
Шунинг учун, бир қатор зарур вақтинчалик чоралар жорий этилмоқда. Улардан бири – автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчалари (АГТКШ)нинг соат 15:00 дан 05:00 гача ишлашини чеклашдир. Ушбу вақтинчалик чора магистрал газ қувурларида барқарор газ босими таъминланиши йўлга қўйилгунга қадар жорий этилади.
Ушбу чекловлар бир қатор ҳудудларда маҳаллий ҳокимликлар билан келишилган ҳолда жорий қилинади.
Мавжуд вазият билан боғлиқ равишда, 4 январь куни уй хўжаликларини электр энергияси ва газ билан таъминлашда вақтинча узилишлар бўлган алоҳида ҳолатлар юз берди. Барча ҳолатлар назорат остида ва зудлик билан бартараф этиш чоралари кўрилмоқда.
Ҳурматли истеъмолчилар! Газ плиталари ва иситгичларни қаровсиз қолдирмаслигингизни сўраймиз, чунки газ босими тикланганда уни назоратсиз ишлатиш жиддий муаммоларга олиб келиши мумкин.

Министерство энергетики Республики Узбекистан сообщает, что к настоящему времени запущены и функционируют в рабочем режиме все 14 газоперекачивающих агрегатов, которые были накануне аварийно остановлены на нефтегазовых месторождениях Мубарекского нефтегазодобывающего управления.
В результате устранения неполадок, поставка газа от Мубарекского ГПЗ восстановлена в полном объеме. Однако, не восполнены недопоставленные 4 января объемы, что мешает возобновлению необходимого давления газа. Также идет рост газопотребления в связи с понижением температуры 4 и 5 января.
В связи с этим, первостепенной задачей является стабильная поставка природного газа для населения республики и предприятий АО «Тепловые электрические станции» для обеспечения электроэнергии.
Поэтому вводится ряд необходимых временных мер. Одной из них является ограничение работы АГНКС с 15 часов дня до 05 часов утра. Данная временная мера вводится до обеспечения стабильного давления газа в магистральных газопроводах.
Данные ограничения вводятся в ряде регионов по согласованию с местными хокимиятами.
В связи со сложившейся ситуацией 4 января наблюдались отдельные случаи временных перебоев с подачей электроэнергии и газоснабжением в домовладениях. Все случаи находятся под контролем и оперативно решаются.
Уважаемые потребители! Просим вас не оставлять без присмотра газовые плиты и отопительные приборы, так как при восстановлении давления газа, его бесконтрольное использование может привести к серьезным проблемам.