Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги расман шуни маълум қиладики, “Ўзбекистон Энергетика ҳафталиги” деб номланган тадбирнинг ташкил қилинишига унинг мутлақо алоқаси йўқ.
Тадбир афишаларда кўрсатилишича, у 25-27 сентябрь кунлари бўлиб ўтади ва унинг ташкилотчиси Investin Network.
Баёнот Энергетика вазирлигига ушбу ҳафталикнинг ташкилотчиси сифатида келиб тушаётган кўп сонли мурожаатларга жавоб қайтариш мақсадида берилмоқда.
Шуни айтиш зарур деб биламизки, Энергетика вазирлиги ушбу ҳафталикнинг ташкилотчиси эмас, унинг тадбирларида иштирок этишни, айни пайтда унинг доирасида учрашувлар ўтказишни режалаштирмаган.
Эслатиб ўтамиз, шу йилнинг 20-21 сентябрь кунлари Ўзбекистонда энергетика соҳасида муҳим тадбирлар - МОЭИФга аъзо мамлакатлар энергетика вазирларининг Биринчи мулоқоти ва «Марказий Осиёнинг энергетика инвестиция форуми – 2019» бўлиб ўтди.
Ташкилотчилардан бири сифатида Энергетика вазирлиги турли форматдаги кўп сонли учрашувлар ва муҳокамаларни ўтказди, шунингдек, вазирлик раҳбарияти аъзолари мамлакатимиз ва хорижий ОАВ га интервьюлар берди.
«Марказий Осиёнинг энергетика инвестиция форуми – 2019» мамлакат энергетика соҳасидаги энг йирик воқеалардан бири бўлди. Форум мазкур йўналишда минтақавий энергетикани ривожлантиришга, жаҳон ҳамжамиятини соҳани тубдан ислоҳ қилинишидан хабардор қилишга, инвесторларга бу борада очиладиган янги имкониятларни тақдим этишга хизмат қилади.

Министерство энергетики Республики Узбекистан официально заявляет, что не имеет отношения к организации мероприятия, названного «Энергетическая Неделя Узбекистана».
Как отмечено в афишах мероприятия, оно проходит 25-27 сентября текущего года, и его организатором является Investin Network.
Заявление делается с целью дать ответ на многочисленные обращения к Министерству энергетики, как организатору данного мероприятия.
Считаем необходимым заявить, что Министерство энергетики не является организатором, и не планирует принимать участие во встречах данной недели, и тем более организовывать встречи в рамках данного мероприятия.
Напомним, что в 20-21 сентября т.г. в Узбекистане прошли такие значимые события в сфере энергетики, как Первый диалог министров энергетики стран-участниц ЦАРЭС и Центрально-азиатский энергетический инвестиционный форум 2019.
Как один из их организаторов, Минэнерго провело максимальное количество встреч и обсуждений в различных форматах, также члены руководства министерства дали множество интервью отечественным и зарубежным СМИ.
Центрально-азиатский энергетический инвестиционный форум 2019 стал одним из крупнейших событий отечественной энергетики, призванных расширить региональную интеграцию в данном направлении, информировать мировую общественность о коренном реформировании сферы, представить инвесторам открывающиеся при этом новые возможности.