Жорий йилнинг 6 январь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз
• Жорий йилнинг 6 январь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз
Жорий йилнинг 6 январь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз.
Хусусан, кеча, 6 январь куни иссиқлик электр станциялари ва гидро электр станциялари орқали 222 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилди. Шундан республика истеъмолчиларига 218 миллион 400 минг киловатт соат электр энергияси етказиб берилди.
Шунингек, сутка давомида ҳудудий газ таъминоти корхоналари томонидан истеъмолчиларга жами 102 миллион 510 минг метр куб табиий газ етказиб бериш режалаштирилган ҳолда амалда 112 миллион 740 минг метр куб табиий газ етказиб берилди. Шунингдек, республика истеъмолчиларига жами 1 минг 778 тонна суюлтирилган газ етказиб берилди.
Истеъмолчиларни кўмир ва брикет маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида 6 январь куни “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамияти томонидан  9 минг 939 тонна кўмир маҳсулотлари етказиб берилди.
Иссиқлик электр станцияларидаги барча энергоблоклар ўз номинал қувватида ишламоқда. Иш режими бўйича жиддий эътирозлар мавжуд эмас.
Захирада бўлган Тошкент ИЭС 10-сон ва Янги Ангрен ИЭСдаги 5-сон энергоблокларда жорий таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда.
Энергетика вазирлигининг навбатчилик қисмига электр энергияси таъминоти бўйича фуқаролар томонидан мурожаатлар келиб тушмади.
Тошкент шаҳар, Олмазор туманининг 1 та маҳалла фуқаролар йиғинида 100 та аҳоли истеъмолчиларини, Шайхонтоҳур тумани 1 та маҳалла фуқаролар йиғинида 110 та, Яшнабод тумани 1 та маҳалла фуқаролар йиғинида 180 та аҳоли истеъмолчиларини электр таъминотида авариявий узилишлар юз берган. Шундан сўнг, жойлардаги аварига қарши бригадалар томонидан камчиликлар бартараф этилиб, истеъмолчилар электр тармоқларига уланган.
2021 йил 6 январь куни соат 10:00-18:00 вақт оралиғида “Uchtepatumangaz” газ таъминоти бўлими томонидан тумандаги “Кўкча Оқтепа” МФЙдан ўтган газ қувурида таъмирлаш ишлари олиб борилиши сабабли, “Журжония” ва “Абдулла Қодирий” МФЙдаги хонадонларда табиий газ таъминоти вақтинча тўхтатилди.
Тошкент вилоятининг Бўка туманидаги “Қўчқорсўйган” МФЙ ҳудудидан ўтган юқори ва ўрта босимли газ қувурида таъмирлаш ишлари олиб борилганлиги сабабли, 2021 йилнинг 6 январь куни соат 10:00-12:00 вақт оралиғида “Қўчқорсўйган”, “Янгиқўрғон” ва “Хўжақўрғон” МФЙлардаги жами 420 та аҳоли хонадонларида табиий газ таъминоти вақтинча тўхтатилди.
Қарши шаҳарининг “Жайҳун” кўчасидан ўтган ўрта босимли ер ости қувурида газ сизиб чиқиш ҳолати аниқланди. Ушбу аварияни зудлик билан бартараф этиш мақсадида, 2021 йил 7 январь куни соат 15:00 дан 17:00 га қадар  Қарши шаҳрининг Худойзот, Гулшан, Самарқанд,  Чаман, “Мустақиллик қўрғони” ҳамда Отчопар  маҳаллаларида табиий газ таъминоти тўхтатилди.
Тошкент шаҳар Мирзо Улуғбек тумани Паркент (35 кВ) нимстанцияда янги трансформатор пункти ишга туширилади. Шу муносабати билан “Тўрон”, “Олмачи”, “Олтинтепа”, “Катта Олтинтепа”, “Подшобоғ” ва “Мирзакалон Исмоилий” маҳаллалари ҳудудида бугун 7 январь куни соат 23:45дан соат 02:00га қадар электр энергия узатишда қисқа муддатли узилишлар кузатилади.

Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 6 января текущего года, а также ряде мероприятий за 7 и 8 января
• Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 6 января текущего года, а также ряде мероприятий за 7 и 8 января
Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 6 января текущего года, а также ряде мероприятий за 7 и 8 января.
За 6 января на тепловых и гидроэлектростанциях Узбекистана совокупно выработано 222 млн. киловатт-часов электроэнергии. Из них было отпущено 218,4 млн. киловатт-часов электроэнергии потребителям.
Прогноз поставок природного газа региональными газоснабжающими компаниями в целом составлял 102,51 млн. кубометров природного газа, фактически, ориентируясь на запросы потребителей, за сутки было поставлено 112,74 млн. кубометров природного газа. Кроме того, потребителям страны доставлено 1,778 тыс. тонн сжиженного газа.
Для обеспечения потребителей углем и брикетами АО «Узбекуголь» 6 января поставил 9,939 тыс. тонн местной угольной продукции.
В течение суток 6 января все энергоблоки тепловых электростанций (ТЭС) работали на установленной мощности. К режиму работы серьезных возражений нет.
Одновременно ведётся текущая работа на резервных энергоблоках №10 Ташкентской ТЭЦ и №5 Новоангренской ТЭС.
В дежурную часть Министерства энергетики за 6 января обращений от граждан по вопросам электроснабжения не поступало.
6 января специальными бригадами были оперативно устранены зафиксированные специалистами кратковременные отключения электроэнергии в ряде махаллей Алмазарского и Шайхантаурского районов Ташкента. Неполадки устранены, снабжение электроэнергией восстановлено.
6 января проводился ряд плановых, а также аварийно-восстановительных работ на газопроводах. Так, в Учтепинском районе было необходимо проведение работы для обеспечения газоснабжения домостроений, находящихся на территории фермерских хозяйств «Джурджония» и «Абдулла Кодирий». В результате данных работ на газопроводе, проходящем через фермерское хозяйство «Кокча Октепа», с 10:00 до 18:00 было временно приостановлено газоснабжение, которое затем возобновлено.
Срочные ремонтные работы проведены 6 января на газопроводе высокого и среднего давления, проходящем по территории фермерского хозяйства «Кочкорсойган» в Бокинском районе Ташкентской области. В связи с этим с 10:00 до 12:00 была приостановлена подача природного газа в фермерских хозяйствах «Кочкорсойган», «Янгикурган» и «Ходжакурган». По завершении ремонта восстановлено газоснабжение, в том числе в 420 домохозяйствах.
7 января в городе Карши была обнаружена утечка газа в подземном газопроводе среднего давления, проходящем по улице Джайхун. В целях немедленной ликвидации аварии с 15:00 до 17:00 была приостановлена ​​подача природного газа в махаллях Худойзот, Гульшан, Самарканд, Чаман, Мустакиллик Курган и Отчопар. После нормализации ситуации газоснабжение возобновлено.
С 23:45 7 января до 02:00 8 января проведены плановые работы по установке нового трансформаторного оборудования на подстанции «Паркент» (35 кВ) в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента. В этой связи на данный период времени были отключены от электроснабжения махалли Торон, Ольмачи, Олтинтепа, Катта Олтинтепа, Подшобог и Мирзакалон Исмоилий. Затем электроснабжение восстановлено.
Напоминаем, что по всем обращениям, касающимся вопросов электроснабжения, вы можете звонить по короткому номеру 1154 и по вопросам газоснабжения – по номеру 1104.