ТОШКЕНТДА БЎЛИБ ЎТГАН МОЭИФ АНЖУМАНИ ХОРИЖИЙ ОММАВИЙ АХБОРОТ ВОСИТАЛАРИ ЭЪТИБОРИНИ ТОРТДИ
Тошкентда ўтказилган Марказий Осиёнинг энергетика инвестиция форуми тадбирлари хорижий оммавий ахборот воситалари вакилларининг кенг давраси эътиборини тортди. Ўзбекистонга ташриф буюрган журналистлар форумда мамлакат энергетикаси ривожланиши ҳақида атрофлича маълумотлар олиш имкониятига эга бўлди.
Анжуманда «Le Figaro» (Франция) нашри, Буюк Британиянинг қатор нуфузли нашрлари - «Chatham House» ,«Argus Media», «Nuclear Intelligence», «Energy Intelligence», «World Nuclear News», «IntelliNews», Россиянинг «Upstream» нашри ва «Reuters» ахборот агентлиги, Озарбайжон АМИ «Тренд» каби нуфузли ОАВ лари вакиллари иштирок этди.
Форум жараёнида хорижий ОАВ журналистлари учун ушбу соҳада қарор қабул қилувчи шахслардан Ўзбекистон ёқилғи-энергетика комплекси (ЁЭК) соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида интервью олиш имконияти яратилди. Ушбу мавзу бўйича Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири, шунингдек, Энергетика вазирлигининг таркибий бўлинмалари раҳбарлари интервью берди.
Шунингдек, хорижий журналистларга мамлакат ёқилғи-энергетика комплекси соҳаси саноат компаниялари билан матбуот анжумани ўтказилди.
Форум доирасидаги тарбирлар билан бирга хорижий ОАВ вакиллари учун 22 сентябрдан 25 сентябргача бўлган муддатда Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро ва Навоий вилоятларида жойлашган йирик нефть-газ объектларига пресс-турлар уюштирилди.
Хорижий ОАВлари вакиллари учун бу каби яратилган қулайликлар уларга Ўзбекистон ЁЭК ривожланишининг турли йўналишлари бўйича кенг кўламли маълумотларни тўплаш имконини берди. Бу эса уларнинг келгуси материаллари учун бой манба бўлиб хизмат қилади.

ФОРУМ ЦАРЭС В ТАШКЕНТЕ ПРИВЛЕК ВНИМАНИЕ ЗАРУБЕЖНЫХ СМИ
События Центрально-азиатского энергетического форума в Ташкенте привлекли внимание широкого круга зарубежных СМИ. Прибывшие в Узбекистан журналисты получили возможность узнать о развитии энергетики страны.
В числе авторитетных Ино-СМИ в Ташкенте были представлены «Le Figaro» (Франция), целый ряд специализированных британских изданий «Chatham House» «Argus Media»  «Nuclear Intelligence», «Energy Intelligence», «World Nuclear News», «IntelliNews», российские «Upstream» и Инормагентство «Reuters», азербайджанское информагентство АМИ «Тренд» и другие.
В дни работы Форума журналисты зарубежных СМИ имели возможность взять интервью, в которых раскрывались вопросы о ходе реформ в топливно-энергетическом комплексе (ТЭК) Узбекистана от лиц, принимающих решения в этой сфере. Интервью по данной теме были даны руководством Министерства энергетики Республики Узбекистан , а также руководителями структурных подразделений Минэнерго.
Также для зарубежных журналистов была создана возможность пресс-конференций с промышленными компаниями топливно-энергетического комплекса страны.
Кроме непосредственной работы в рамках Форума, для представителей зарубежных СМИ в период с 22 по 25 сентября организован пресс-Тур на крупные объекты нефтегазовой отрасли в Республике Каракалпакстан, Бухарской и Навоийской области.
Организация условий для работы зарубежных СМИ, дала возможность журналистам собрать обширный материал для будущих публикаций о различных направлениях развития ТЭК Узбекистана на современном этапе.