Uzbekistan GTL заводи қурилишининг якуний босқичи давом этмоқда
Марказий Осиёдаги энг йирик лойиҳалардан бири – Uzbekistan GTL заводининг қурилиши якуний босқичга кирди. Шу муносабат билан заводдаги ишларнинг кўлами тугалланди, ушбу ишларнинг бажарилиши учун ўз вақтида ишчи-ходимларнинг катта қисми жалб қилинган эди.
Хорижий ва Ўзбекистон фуқаролари орасидан вақтинчалик меҳнат шартномалари асосида ишларнинг айрим турларини босқичма-босқич бажарган ходимлар, кўзда тутилган фаолият тугагандан сўнг, Uzbekistan GTL заводи қурилишида ишни якунлайдилар.
Шу билан бирга, ушбу иншоотда ходимларнинг малакаси ва тажрибасини ҳисобга олган ҳолда, қурилиш пудратчиси ENTER Engineering турли вақтларда жалб қилинган барча ходимларнинг маълумотлар базасига эга бўлиб, уларни янги объектларда ишлашга таклиф қилиши мумкин.
Маълумот учун, Қашқадарё вилоятида Uzbekistan GTL синтетик суюқ ёқилғисини ишлаб чиқариш заводи қурилиши 2017 йилда бошланган эди.
UzGTL ўз миқёсига кўра нафақат Ўзбекистонда, балки бутун минтақадаги энг йирик инвестиция лойиҳаларидан бири ҳисобланади. Лойиҳа мамлакатнинг табиий газни чуқур қайта ишлаш қувватларини кенгайтириш, углеводородлар импортини кескин камайтиришга қаратилган.
Лойиҳа доирасида йилига қарийб 1 млрд. долларлик нефть маҳсулотлари импорти ўрнини босиши кутилмоқда.

Идет завершающий этап строительства завода GTL
Строительство одного из крупнейших проектов в Центральной Азии - завода Uzbekistan GTL вступило в завершающую стадию. В связи с этим завершен объем работ, для выполнения которых в свое время было привлечено значительное количество работников.
Сотрудники из числа зарубежных граждан и граждан Узбекистана, которые на основе срочных трудовых контрактов, выполняли определенные виды работ, поэтапно, по мере окончания предусмотренной деятельности, завершают работу на строительстве завода Uzbekistan GTL.
При этом, с учётом полученной ими квалификации и опыта на данном объекте, компания-подрядчик строительства ENTER Engineering будет продолжать иметь базу данных по всем привлеченным в разное время работникам, с целью возможного приглашения их на работу на новые объекты.
Добавим, что строительство завода по производству синтетического топлива Uzbekistan GTL было начато в Кашкадарьинской области в 2017 году.
UzGTL по своему масштабу является одним из крупнейших инвестиционных проектов не только в Узбекистане, но и во всем регионе. Проект нацелен на расширение мощности страны по глубокой переработке природного газа, кардинальное сокращение импорта углеводородного сырья.
Ожидается, что проект обеспечит импортозамещение нефтепродуктов на сумму около 1 млрд долларов ежегодно.