Жорий йилнинг 7 январь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз
• Жорий йилнинг 7 январь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз
Жорий йилнинг 7 январь куни истеъмолчиларни ёқилғи-энергетика ресурслари билан таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз.
Хусусан, кеча, 7 январь куни иссиқлик электр станциялари ва гидро электр станциялари орқали 221 миллион 200 минг киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилди. Шундан республика истеъмолчиларига 216 миллион 600 минг киловатт соат электр энергияси етказиб берилди.
Шунингек, сутка давомида ҳудудий газ таъминоти корхоналари томонидан истеъмолчиларга жами 102 миллион 510 минг метр куб табиий газ етказиб бериш режалаштирилган ҳолда амалда 113 миллион 147  минг метр куб табиий газ етказиб берилди. Шунингдек, республика истеъмолчиларига жами 1 минг 864 тонна суюлтирилган газ етказиб берилди.
Истеъмолчиларни кўмир ва брикет маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида 7 январь куни “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамияти томонидан  10 минг 311 тонна кўмир маҳсулотлари етказиб берилди.
Қорақалпоғистон ГТФ хабарига кўра, 2021 йил 7 январь куни Қўнғирот туманида ОФЙ Намунави ҳамда Нукус туманида ОФЙ Акмангит диаметри 219 да ремонт ишлари олиб борилиши сабабли 7 январь куни соат 15:00 дан 17:00 гача табиий газ етказиб бериш вақтинча тўхтатилди.
Қарши шаҳрининг “Жайҳун” кўчасидан ўтган ўрта босимли ер ости қувурида газ сизиб чиқиш ҳолати аниқланди. Ушбу аварияни зудлик билан бартараф этиш мақсадида, 2021 йил 7 январь куни соат 15:00 дан 17:00 га қадар  Қарши шаҳрининг Худойзот, Гулшан, Самарқанд,  Чаман, “Мустақиллик қўрғони” ҳамда Отчопар  маҳаллаларида табиий газ таъминоти тўхтатилди.
Тошкент шаҳар Мирзо Улуғбек тумани Паркент (35 кВ) подстанцияда янги трансформатор пункти ишга туширилади. Шу муносабати билан “Тўрон”, “Олмачи”, “Олтинтепа”, “Катта Олтинтепа”, “Подшобоғ” ва “Мирзакалон Исмоилий” маҳаллалари ҳудудида бугун 7 январь куни соат 23:45дан соат 02:00га қадар электр энергия узатишда қисқа муддатли узилишлар кузатилади.
Бугун 8 январь куни соат 10:27да ва 10:31да Талимаржон ИЭСнинг 2- ва 3- буғ-газ қурилмаларида (жами 900 МВт қувват) энергоблок технологик ҳимоясининг ишлаши натижасида ушбу БГҚлари фаолияти тўхтатилган.
Бунинг натижасида, республиканинг айрим ҳудудлари бўйлаб электр энергияси таъминотида умумий 446 МВт қувватда чеклов киритилмоқда.

Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 7 января текущего года, а также ряде мероприятий за 8 января
• Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 7 января текущего года, а также ряде мероприятий за 8 января
Предлагаем вам ознакомиться с отчетом о проделанной работе по обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами за 7 января текущего года, а также ряде мероприятий за 8 января.
За 7 января на тепловых и гидроэлектростанциях Узбекистана совокупно выработано 221,2 млн. киловатт-часов электроэнергии. Из них потребителям было отпущено 216,6 млн. киловатт-часов электроэнергии.
В течение прошлых суток региональными газоснабжающими организациями планировалось поставить потребителям 102,51 млн. кубометров природного газа, а фактически поставлено 113,147 млн. кубометров. Также потребителям страны поставлено 1,864 тыс. тонн сжиженного газа.
Для обеспечения потребителей углем и брикетами АО «Узбекуголь» 7 января поставил 10,311 тыс. тонн угольной продукции.
7 января ​​с 15:00 до 17:00 в связи с ремонтными работами была временно приостановлена подача природного газа в сельских сходах граждан Намунави Кунградского района и Акмангит Нукусского района Республики Каракалпакстан. После 17 часов подача газа возобновилась.
7 января в городе Карши была обнаружена утечка газа в подземном газопроводе среднего давления, проходящем по улице Джайхун. В целях немедленной ликвидации аварии с 15:00 до 17:00 была приостановлена ​​подача природного газа в махаллях Худойзот, Гульшан, Самарканд, Чаман, Мустакиллик Курган и Отчопар. После нормализации ситуации газоснабжение возобновлено.
С 23:45 7 января до 02:00 8 января проведены плановые работы по установке нового трансформаторного оборудования на подстанции «Паркент» (35 кВ) в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента. В этой связи на данный период времени были отключены от электроснабжения махалли Торон, Ольмачи, Олтинтепа, Катта Олтинтепа, Подшобог и Мирзакалон Исмоилий. Затем электроснабжение восстановлено.
Сегодня, 8 января 2021 года, в 10:27 и 10:31, из-за сработавшей технологической защиты была приостановлена работа двух парогазовых установок (ПГУ) Талимарджанской теплоэлектростанции (ТЭС) суммарной мощностью 900 МВт.
В результате нагрузка подачи электроэнергии снизилась до 446 МВт электроэнергии, что отразилось в ряде случаев на стабильности электроснабжения. Причины произошедшего выясняются.